Всичко за дърводелството
npelov - специалист
Ако някой е чел моите теми сигурно е видял, че bimbaeco ми препоръча да си взема няколко ръчни инструменти - длето, трион. Аз поръчах на баща ми да ми изпрати стари инструменти на дядо ми за да видя какво мога да ползвам. След доста лъскане, шкурене, заливане с преобразувател на ръжда остана това:
Прикачен файл:
DSC_5516a small.jpg
Въпреки че тясното длето изглежда зле (дръжката) всъщност може да се ползва. Другото има перфектна дръжка. Махнах стария лак и сложих нов. С малко заглаждане (баща ми ги беше наточил предварително) вече режат и без чук.
От триона свалих много мазна ръжда. Не знам дали някакво масло/грес е попаднало в/у него или някой го е намазал върху ръждата да го предпази. След преобразувателя на ръжда заточих зъбите с "дремел" и що годе реже. Не съм си играл много с него но мисля че ще е по-добре да си купя друг.

Рендето обаче е много зле. Първоначално не можеше да откъсне. Правеше начупени дебели листове дървесина. Приближих малко онова дето се поставя в/у ножа да "чупи" стърготините (че не знам как се казва) и сега се получават по-добри навити стърготини. Обаче има дълбока вдлъбнатина по средата срещу ножа. Залях я със епоксидно лепило, но все още е дълбока:
Прикачен файл:
DSC_5534a.jpg
И понеже не съм специалист сигурно съм пропуснал и други проблеми по рендето. Не реже много гладко. Даже хич. Но поне мога с известно усилие да го прекарам по дървената повърхност, въпреки че от време на време запъва. Дали си заслужава да се мъча с него или да търся да купя ново.
pipilica - майстор
На рендето ножа трябва да е като бъснач но се точи само от едната страна, и се регулира с едно клино образно трупче от горе да се подава 0,2 до 0,5 мм. Основата на рендето трябва да е много равна и гладка.
На триона освен че се точат зъбите им се прави чапраз със специални клещи и тогава реже лесно.
bimbaeco - майстор
Браво за инструментите. Това е отлично начало. Ако имаш проблеми с настройката на рендето, аз имам едно подобно и утре може да кача няколко снимки, стига да ти е интересно.
npelov - специалист
@pipilica гледах в мойта туба (youtube) как се точи нож за ренде. Приспособлението дето ползва за ъгъла предполагам помага за равномерния ъгъл на наточване. Аз ползвах шкурка 400 за заглаждане, но имам и по-фина - 1000 и май 2000 - водни. Проблема е че отдолу не е равно. Като го минах на шкурка няколко пъти в краищата хваща само. След епоксидната смола хващаше и по средата, но има много пропуски.

@bimbaeco Триона е добре наточен, но като гледам е точен преди това доста пъти и зъбите му са под различен ъгъл :). Освен това все още съм с раклата висока 60 см без стяга. Пробвах да срежа нещо, но се получи полумесец защото ми се въртеше в ръцете. А за рендето постни снимки. Забелязах че клина се забива преди да регулираш ножа. След това леко почуквам ножа с чука докато излезе малко. Не е прецизна работа. Ако чукнеш повечко - отначало. За малки разрези за връзки тоя евтиния е перфектен, има прави (не под ъгъл), малки зъби и се реже много леко. За големи - ами не мисля, че скоро ще мога да направя по-голям прав разрез. Ще режа със зегето и след това минавам с ъглошлайфа с права едра шкурка да изправя разреза.
pipilica - майстор
Все си мисля че ако занесеш рендето при дърводелец да го мине леко на абрихт отдолу ще стане перфектно.
Много е важно като точиш ножа шкурката да е върху твърда и равна плоскост.
Кви ножчета ползваш на зегето,http://www.tashev-galving.com/065+BSH+3 ... 3%D0%B5%22 това пробвал ли си го.
npelov - специалист
Да го занеса, ама къде? Ако не е наблизо (Овча Купел, София) не си заслужава мъките. Чисто ново ренде от същия тип не е много скъпо:
http://www.tashev-galving.com/036+RPR+0 ... 0%B2%D0%BE

За ножа - този дето ми го показваш е с доста едри зъби. Той е за грубо рязане и то само на меко дърво. Проблема при ножовете за зеге е, че долната част се криви. Горната е добре защото има водач, но долната свободно ходи наляво, надясно и става вълнообразна ивица отдолу. До сега съм опитвал различни тактики. Ако връщам често назад понякога се получава почти права ивица защото ножа се изправя и се опитва да влезе прав в дървото.
Ей този нож взех:
http://www.tashev-galving.com/065+FST+173
Хвалят го (самите фестуул), че можел да прави перпендикулярни разрези в дърво до 3 и 3/8 инча (около 8см). Идеята е че е дебел и не се криви. Още не съм рязал с него защото зъбите му са ужасно едри и материала става на трески. Лепенки за боя не помагат за спиране на отчупванията. Предполагам че трябва да хвана мокава или фазер някакъв със стяга и да режа и фазера, за да няма поражения. Иначе имам различни ножове - всичките кривят малко или много.

Имам замисъл да направя маса за зеге със водач от другата страна. За малко да купя тази:
https://www.youtube.com/watch?v=s0sg5pgNguo
Но като гледах няколко пъти предположих, че не е достатъчно стабилно и захващането не е много прецизно. Вибрациите са големи и зегето ще подскача и се мести навсякъде. Точно сега не ми се занимава с това, но ако мога да ползвам зегето като банциг за не-големи материали ще е супер. Няма да реже право като циркуляр, но все нещо е.

П.П. Току що видях нещо интересно:
http://www.tashev-galving.com/065+DWT+6 ... 3%D0%B5%22
pipilica - майстор
Може да вземеш новото ренде но само корпуса, ножа на дядо ти е по-добър от този на новото.
В предишния пост съм объркал ножа за зеге тоя ползвам http://www.boschtools.com/Products/Acce ... ?pid=T244D реже без да криви. Кривенето се получава когато даваш зор на ножа или неправилно водиш машината по линията за отрез. Никога не се напъва странично ножа да влезеш на линията ми леко местиш само задника на машината. Къртенето почти изчезва ако махнеш автоматичното подаване на ножа и караш бавно. Кво ти е зегето? Нож със ситни зъби реже без да кърти отгоре но лесно се заталачват междузъбията с материал и спира да реже. Е такова зеге http://www.illeon.ru/modules/Asers_Shop ... FSPE80.jpg ако си намериш но от старите модели и с тоя нож T244D ще режеш с два пръста без да криви и подскача.

Тва приспособление е супер ако си го направиш, направо банциг става.
EDI - майстор
Аз за прободния ползвам само ножове ПРОГРЕСОР на БОШ, май индекса беше Т 234.Ножа е широк и никога не криви.
bimbaeco - майстор
Според мен не е добра идея да минаваш рендето на абрихт по няколко причини: 1) защото колкото и добре да е настроен абрихтът, в края ножовете правят по-голяма или по-малка длабка и подметката на рендето пак няма да е равна; 2) Като намалиш от подметката, автоматично гърлото ще стане по-широко, а така не можеш да вадиш тънка стружка. Освен това, като гърлото е голямо, може да се получи изкъртване на влакната, където минава ножът, защото над тях няма какво да ги подпира; 3) има вероятност абрихтът да изкърти леглото на ножа в близост до гърлото, защото там дървото е вече много тънко.
В ютюб има много видеа за това как да се изравнява подметка на ранде и в почти всички хората използват шкурка върху идеално права повърхност (гранит, дебело стъкло или даже плотове на циркуляри и абрихти).
Ето тук може да видиш как аз съм решил проблема с остренето за себе си (viewtopic.php?f=35&t=45148&start=40 идеята не е моя, методът се казва Scary Sharp - може да го провериш и него в ютюб).
Досега бях в гаража и наострих и полирах ножа на дървеното ренде, настроих го и започнах да експериментирам каква е най-тънката стружка, която може да свали с него. За сравнение показвам и резултати от работата с чугунени рендета "Стелни" (които нито съм острил, нито съм настройвал, нито съм полирал за експеримента).
Резултатите са следните
Дървено ренде: 0,16 мм
Стенли № 5: 0,10 мм
Стенли № 4 и № 7: 0,07 мм
За експеримента използвах дъбова летва от пале, за да не си каже някой, че материалът е бил лесен.
Ако ще работиш с ръчни инструменти, не е лошо да се замислиш за някакво метално ренде. Настройката е много по-лесна и работата им е доста прецизна.
На последните две снимки се вижда колко права е летвата от рендосаната страна и каква е от другата - където не е рендосвана.
Резултатите на чугунените рендета са случайни (просто са така настроени в момента) - това не означава, че № 7 непременно вади най-тънка стружка, а 5 - най-дебела.

Това е за феновете на ръчните инструменти:
https://www.youtube.com/watch?v=vujxY99pprA

Прикачен файл

3.jpg
3.jpg (76.52 KиБ) Видяна 3251 пъти

Прикачен файл

4.jpg
4.jpg (72.92 KиБ) Видяна 3251 пъти

Прикачен файл

5.jpg

Прикачен файл

6.jpg

Прикачен файл

7.jpg
marian1 - майстор
Ами мога да ви подсетя, какво може да се направи в този случай - при интерес мога да кача и снимка - но малко ми е калпава камерата.
Можеш да надковеш рендето. Отнемаш Х парче от него и след това добавяш Х+липсвашите мм - имам фалцово ренде изпълнено по тази технология - не е мръднало. Добавката ми е от някакво екзотично супер твърдо дърво, не го разпознавам - станало е като метално! Не знам дали си заслужава вече играта, защото моето е правено в годините на комунизма, когато качествен инструмент се намираше само от чужбина - но ако си фен на идеята направи си сам - после цял живот ще го ползваш и ще си САМОДОВОЛЕН от свършената работа! Успех! :rock:

За триона който си купил, имах същия (ако не се лъжа) Трябва да е ДДР производство - има щампа клещи и отвертка - Изчезна ми някъде - дръжката може да се ползва за ъгломер - 45 и 90 градуса - пише го на нея.

Тема "Пристигнаха "инструментите"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: