• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Всичко за дърводелството
EDI - майстор
Тц, колегaтa нa ребрaтa викa фермa, мaкaр неговaтa конструкция по скицa дa не е фермa. :lol: :partyman:
ZEDYCUS - майстор
:-D още при строежа провиснаха, като се качихме двама по 90-на кг. Не казвам, че на моя навес има ферми, коментираме на колегата чертежа. А че растоянията между подпорите на беседката са така като казваш също няма спор, споделям размера между колоните, сега някои не слагат въобще подпори, така са решили , лошо не виждам. :partyman:
То и това е ферма. :)

Прикачен файл

ferma..png
ferma..png (13.97 KиБ) Видяна 2738 пъти
bulhomes2 - майстор
ZEDYCUS написа:
Доста си икономисал материала за подпорите, ако беше монтирал коси подпори към колоните, можеше и да не провисне. :?
Не е било заради икономия, а от незнание. След този момент имам и по 6 метра греди, които не са провиснали и без подпиралки.
Вадим Владимиров - специалист
ZEDYCUS написа:
:-D още при строежа провиснаха, като се качихме двама по 90-на кг. Не казвам, че на моя навес има ферми, коментираме на колегата чертежа. А че растоянията между подпорите на беседката са така като казваш също няма спор, споделям размера между колоните, сега някои не слагат въобще подпори, така са решили , лошо не виждам. :partyman:
То и това е ферма. :)
:partyman:
schuldiner - майстор
На sensi скицата е точно ферма (8+8+8), друг е въпросът дали е подходяща. На практика при осмиците и въобще при малките сечения фатални са дефектите. Няма спор, че така снадени осмици ще носят достатъчно на 3 метра светло, обаче ако има чеп на неподходящо място... В нашите условия не трябва да се доверяваме на предварителни изчисления, а да подбираме внимателно материала (такъв, какъвто го имаме), също и да го тестваме веднага след вкарването му в конструкция. Общото правило е, че десятка хоризонтално на три метра може да носи стандартен покрив без допълнителни подпори, но задължително с проверка след монтажа.

Булхолмс, ако беше реагирал веднага след като си усетил провисването, щеше да си спестиш някои главоболия. То аз точно така тествам - на най-слабото място се друсваме яко и ако не поддаде, едва ли и в бъдеще ще провисне, просто няма откъде да дойде по-голям товар. Задължително тествам и странично, горе-долу по същия начин. Странно или не, съвсем еднакви конструкции веднъж нямат никакъв откат, друг път искат диагонални подпори, че и повече. За поддаването да речем обяснението е в материала, ама странично защо понякога е нестабилно... все още търся категоричния отговор.
Вадим Владимиров - специалист
Това не са ли 2 маии и между тях едно весло? Най-простатата ферма е триъгълник стъпил на двата си "крака", образно казано.В случая е легнал на трите си върха. А и според мен чертежа е правен на базата на цената на дървения материал.
И още нещо. Ако външните колони не се намират на еднакво разстояние от горната точка, то ще имаш три ската с различни наклони, които до столицата ще вървят еднакво, но след това ще се пречупват.
bulhomes2 - майстор
schuldiner написа:
... съвсем еднакви конструкции веднъж нямат никакъв откат, друг път искат диагонални подпори, че и повече....
Подкрепям. Миналата есен си правих друг навес с 12х12. Деба тия дванайски, верно че съм бая кила, ама едната се скърши още на земята, а само бях приседнал на нея...

Иначе чак след поста ти обърнах внимание на чертежа на sensi. Имитира ферма, но не е баш. При фермата отсечките между възлите са подложени или на опън или на натиск, а тук не е баш тъй. Но и аз мисля, че би издържало доста натоварване и тоя вариант, при условие, че не се кове с пирони, а се стягат двете дълги греди с болтове и гайки през дистанционерите (Вадим май "весло" вика, че се казвали). Така огъването ще се трансформира в натиск при горната греда, и опън при долната. А нали това е идеята на фермата - материалите носят много повече на опън и натиск, отколкото на огъване.

Викаш, че просто няма откъде да дойде по-голям товар. Ти си майстор на покривите, но преди десетина години от друг майстор чух, че покрива се смятал 200 кг/кв.м. сняг и 200 кг/кв.м. вятър. Има ли такава приказка или тоя моя си я е бил измислил?

Я най-добре sensi да си каже на кое вика ферма, че Вадим пък съвсем друго мисли че е, а и той може да е прав. Щото не виждам каква е идеята за ветрилото, ако ще е в една равнина с успоредните ребра.
schuldiner - майстор
Вадим говори за втората скица, фермата е на първата. Останах с впечатление, че навсякъде е такива ферми. Но втората не бях кликвал да я увелича и не видях, че не са еднакви разстоянията и че няма прав ъгъл на късите ребра към веслата на два от скатовете. Това естествено ще доведе до различни наклони и различно ниво или различна дължина на стрехата. При толкова малко отклонение от правия ъгъл няма да си проличи, но дори вътре в триъгълника не е една равнина (затова по други поводи твърдя, че е грешно повече от две ветрилообразни към маия). Не мисля, че е голям проблем схемата да се преработи.

Бул, отпусни се от пръсти на пети на кантарчето и кажи колко кила удряш с твоите 90. Двама с отскок съм мерил над 500.
Вадим Владимиров - специалист
Аз мисля, че на първата скица е посочена и обшивката отдолу. Затова и се създава впечатление за ферма.
bulhomes2 - майстор
Не казвам, че е срамота. Ма от Нова година съм на диета и тоя път мисля да съм сериозен.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Изработка навес над чешма- от основите до покрива." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: