Всичко за дърводелството
kavi67 - специалист
Здравейте!Не знаех къде да постна темата,но нали става въпрос за детайли от дърво-постнах я тук.От информация,която открих в нет-а (и форума),не е ставало на въпрос дали може да се преправи въпросната стълба,и дали е икономически изгодно подобно начинание?Иде реч,за масовите тавански,сгъваеми стълби от Баумакс,Практикер....Стандарта,който намирам (в диапазона - 120/130лева),е 60х120см и 70х120см.В моят случай ми е нужна стълба (с каса и термокапак),с размер 60х90см,или максимум 60х100см дължина,тъй като стените са на 100см отстояние една от друга,а гредореда е през 62см.Иначе,виждам че има стълби с подобни размери,но цената им е 450-500лв!Възможно ли е,да се преправи дължината в рамките на 40-50лв,и към кого да се обърна за помощ - към дърводелец,или към мебелист?От Варна съм,и моля за координати на този който е изпълнил/би изпълнил подобно задание,благодаря!
kavi67 - специалист
Никой ли не е правил подобна операция?Предполагам,че ще е като да се преправи врата примерно,нали и тук имаме врата и каса,поправете ме ако бъркам!
bulhomes2 - майстор
Имам такава стълба. И елементарни познания по дърводелство. Но не съм си отварял стълбата поне от 2 години. Не я помня баш, но мисля, че няма невъзможни неща и може да се преправи. Сега са 3 секции - ще се скъсят и ще се добави още една.

"...към дърводелец,или към мебелист..." :lol: :lol: :lol: Викай и "мебелисти" на всичките, че се засягат :lol: :lol: :lol:

ПП. Я помисли по другия вариант - да завъртиш стълбата на 90°. С 2 греди по 1,30 м можеш да хванеш отгоре 3 съседни греди от гредореда и между тях да отрежеш средната. Така ще е значително по-лесно, евтино, а и удобно. Всичко зависи от това дали носеното от срязаната греда ще може да се поеме от допълнителните.
prascho - майстор
Моето пространство е 90х150см. Гледах, обикалях магазини /специализирани/, четях в нета, умувах и накрая стигнах до заключението, че каса 60х100 ще ми свърши работа. То не бяха факро, рото, мото, италиански, полски....Купих си австрийска от Баумакс за 500 лв /сега е 550лв/. Имай предвид, че ти трябва пространство да разпънеш стълбата надолу и да може да се качваш по нея. Моята стига до края на коридора, но е срещу врата на стая и що годе е удобна. При мен няма възможност да се завърти на 90 градуса.
kavi67 - специалист
"...към дърводелец,или към мебелист...".................Ами,несъзнателно явно съм ги обидил,щом никой от тях не ми е помогнал с решение по въпроса :lol:

..."ПП. Я помисли по другия вариант - да завъртиш стълбата на 90°. С 2 греди по 1,30 м можеш да хванеш отгоре 3 съседни греди от гредореда и между тях да отрежеш средната. Така ще е значително по-лесно, евтино, а и удобно. Всичко зависи от това дали носеното от срязаната греда ще може да се поеме от допълнителните".................
......Ами,като я завъртя си идва на мястото-по дължина а стълбището!Но,Точно тази греда,която 'заспива' като я одрежа,ми стъпват 'поповете',пък те носят 'билната столица' :sad: .Тъй,като отвора за стълбата (както е в момента)се пада на площадчица 1.30х1м,която е в края на стълбището за етажа,ако изместя отвора назад ще се падне точно на стъпалата-освен че ще е високо(минава 3м.),неудобно,ще стане и опасно!

prascho,мислех си днес да ти пиша в темата от 2010г,относно как си се справил с твоята дилема за стълбата,но виждам че си ме изпреварил :).Лошото е,че трета година се мъча да заделя парички за кухня,с оборудването,камо ли да купя нещо дето струва 500++лв,и на годината-я го ползвам,я не!Явно
ще трябва да се мисли друг вариант :? .
prascho - майстор
Ето я моята. Принципно толкова пари не си заслужава човек да даде за подобна таванска стълба, но при мен ограниченото пространство ме притисна и преглътнах сумата. Избрах тази, която ми се видя най-стабилна по това време /пък и с бял цвят отдолу, което е предимство/. Вариант бе и да говоря с дърводелец, но се замислих колко ли време има да го чакам и какъв ли продукт ще се получи накрая, колко ли пари ще излезе.....Като изключим слепения шперплат отдолу /дъното/ всичко останало е метално - каса /не съм сигурен/, захвати, пружини, стъпала...

viewtopic.php?f=35&t=23335&p=618967#p618967

Виж дали може да си промениш разпределението и да преместиш стълбата на по-подходящо място така, че да ти пасне 60х120см.

Тема "пеправяне на сгъваема таванска стълба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: