Всичко за дърводелството
aifos - напреднал
Попаднах на стара ракла ,според мен от началото на 20 век,която не е в много добро състояние.
Моля Ви дайте някакви съвети как да обработя дървото ,така че да се запази автентичния вид ,но и да се съхрани дървото.
Какви препоръки може да дадете за запазването на антикварната стойност ?

Прикачен файл

IMG_20140607_171827.jpg

Прикачен файл

IMG_20140607_171840.jpg

Прикачен файл

IMG_20140607_171910.jpg
EDI - майстор
Антикварната стойност ще я запазиш само ако не обработваш допълнително раклата, а само я измиеш.Иначе по реставрацията - разглобяваш подвижните съединения, почистваш цялата ракла първо с парцал, да лъсне има ли някъде дефекти.Вече според дефекта и поправката, но най-добре е дефектите да не се обработват със съвременни материали, а само с дърво, дървени стърготини и лепило.потягаш сглобките и после и удряш едно безцветно масло, ако искаш да запазиш автентичния цвят.В общи линии това е, но самата работа и подробностите зависят от състоянието на раклата и дали искаш да я работиш със съвременни материали или само с технологията от времето на изработката и.
griffin - майстор
Ако съдя по износването раклата може би е обработена с масло с восък или по вероятно с вакса. Съгласен съм с еди че ако я дообработиш може да си загуби стойноста като антика, но зависи какво гониш. Аз преди няколко години си възстановявах такава вехта маса за хола но просто исках да я поосвежа и ползвам не да я продавам. За твоя случай най добре ми изглежда да се свали стария восък с препарат, ако има разхлабени сглобки си ги залепи с лепило, мини с цикла или шкурка или и с двете повърхнините, амо има дупки или дефекти навремето са ги запълвали с пръчки оцветен восък(автентично ☺). Погледни дали има дървояди и ако има обработи с препарат но не с бохемит де ☺, и накрая нанеси вакса, масло с восък или масло както каза еди.
bogomilZ - специалист
това е най-обикновен чамов сандък
къде видяхте автентичност че и даже восък
даже и сглобки няма в ъглите
EDI - майстор
Аз под автентичен в случая разбирам да се запази първоначалния му вид.
aifos - напреднал
[quote="bogomilZ"]това е най-обикновен чамов сандък
къде видяхте автентичност че и даже восък
даже и сглобки няма в ъглите[/quo

Надявам се правиш разлика между автентичен и античен,и със сигурност това е ракла ("сандък") от началото на 20 век. Не коментирам изработката,искам да го запазя ,ако се вгледаш в рисунките мисля ,че ще си дадеш сметка за годината .В България е пълно с разбирачи и критици, които чели недочели трябва да се изкажат без да имат представа за какво е темата.

Тема "Как да реставрирам стара ракла ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: