Всичко за дърводелството
npelov - специалист
Някой мислил ли е за алтернативни методи на прахоулавяне. Имам в предвид прахосмукачката/мотор и т.н. Иска ми се нещо дето може да върви постоянно (примерно като шкуря/режа на ръка) и да не е много шумно. Някой предложи тази прахосмукачка като безшумна и ако наистина е така ми се струва добра идея. Обаче от личен опит знам че прахосмукачките не са направени да работят дълго време. Пускаш колкото да изчистиш и спираш. Не може 1-5 часа всеки ден да работи.
Друг (ZEDYCUS) спомена "Намери си турбинка с асинхронен двигател" - хубаво ама къде да търся и как да я разпозная. И от какъв уред са тия турбини.
Имаше подмятания и за градински духалки за листа. Те шумни ли са? Могат ли да работят продължително време.

Докато умувах ми хрумна една щура идея - да взема 9-12 от тези вентилатори и да ги монтирам в кутия, да сложа един филтър от нещо и да го мина през циклона. Един от тези е 9-10 вата. На празен ход минават 234 m3/h, но ми се струва че като сложа маркуча и филтъра и ще падне прекалено много. Все пак един вентилатор 120мм /2000rpm за компютър има дебит 144m3/h. Тези са 3100 rpm (на празен ход). Само дето ми се вижда скъпичко за експеримент, който най-вероятно ще е провал.
ZEDYCUS - майстор
http://olx.bg/ventilator-ohlyuvturbinen-i49609993 Примерно това. Следи редовно изпадат и за по малко пари. Не ги продавам аз. :wink:
griffin - майстор
Колега може да си направиш аспирация от духалка за листа аз съм с такова, машините са предвидени да работят повече време т.к се предполага че трябва да си изчистиш двора все пак де. Дебита е около 350 куб. метра по спомен но при мене на нея е вързан циркуляр и абрихт/щрайх. За шум са шумни към 98-98 децибела може би беше не помня. Пускането и спирането става с дистанционен контакт, но съм я оставял до 40 мин да работи нонстоп. Мога да постна снимки ако те интересува, но за мен това е най-евтиния вариант за аспирация поне за сега де :).
bulhomes2 - майстор
Забрави за тези вентилаторчета! Този тип (с перка) имат добър дебит, но нямат налагане. Тоест, ако сложиш преграда на пътя на въздуха - приключва аспирацията. Както ти казаха колегите - трябва да е турбина. Имам доста вентилатори, имам и 2 от показаните от ZEDYCUS и съм си направил вентилация на една стая с тях. Но за аспирация ми се виждат слаби. А и не са и безшумни. Изнесъл съм ги навън и пак се чуват.

Наскоро си правих експерименти с мотори от стари прахосмукчаки. Направих си циклон от две пластмасови кофи и три моторчета от прахосмукачки върху тях. Оказа се, че кофите не могат да устискат и се смачкват от вакуума, произведен от моторчетата. Махнах едното, но и само с 2 - пак се гънеха кофите. Като ми остане време - ще сменя кофите с нещо друго, но мисълта ми е, че моторчетата са си яки. Не знам обаче дали ще устискат 5 часа работа. Не са и безшумни.

Духалка, като на Грифин става. Но трябва да се внимава да не попадне нещо по-едро, защото перката е пластмасова и се чупи. И тя не е безшумна.
griffin - майстор
Слага се сепаратор преди мотора :) нищо не е попадало още въпреки че от време на време ме мързи и земам да чистя пода.
За големи дървестни частици трябва да се търси аспирация която мести голям обем въздух при ниско налягане каквито са турбините. Това е удобно за абрихтите т.к има големи парчетии относително. За цирукляр, банциг или лентов или дисков шлайф е по добре аспирация която мести малко въздух при голямо налягане(силен вакум). Ако имаш голяма аспирация може да се оправи и с банцинга но поне при мен на абрихта в началото като напънах прахосмукачката и я задръстих за отрицателно време :).
Сепаратор е задължителен ако очакваш по голям обем стружки а и така пазиш перката.
Напоследък ми се върти една идея вместо да се ползват филтри след аспирацията или торба да направя водна кула амаа е прекалено еретична, ако успея да я реализирам ще постна снимки.

Няма да ти е рентабилно да имаш прахосмукачка която да работи 5 часа нонстоп. Ще изяде четките за отрицателно време :) - не е предвидена за толкова продължителна работа, ако е тип домашна там въздуха от турбината се прекарва покрай мотора и трябва да филтрираш добре въздуха преди да мине през мотора има и още минуси де но ... :)
npelov - специалист
Именно четките са ми проблем - всичко с четки е шумно. Затова се замислих за безчеткови. Но предположих, че вентилаторчетата няма да имат мощност. Обаче на бюрото си имам едно малко хеликоптерче и се сетих за тези моторчета. Това специално е прекалено високооборотно и сигурно ще е шумно, но има такива на по-малко обороти, по-мощни. Конкретно тези не могат да трят дълго време включени, защото прегряват, но има радиатори за тях и може да се регулират оборотите така че да не прегряват. Или пък да комбинирам някакъв brushless мотор с ръчно направена турбина

редакция: На тази прахосмукачка и дават ниво на шума 71 dB. Потърсих турбини като тази дето им дават 43 dB (A) sAund preasure level. Обаче не съм сигурен дали двете са сравними, защото когато търсих за характеристики на шума намерих два параметъра - sound preasure и (... второто може и да го бъркам) sound power (или нещо такова). Така че има и по-тихи такива вентилатори. Имат добър дебит и т.н. Разликата е, че втората употреба не вървят с спецификации на шума и няма как да ги сравня.

П.П. базата данни на тоя форум се скапва. Дава все повече грешки, че не може да се поправи. Има ли кой да я погледне що прави така?
pipilica - майстор
Мда клипа е готин, добра работилница и много опит. Не те съветвам да пробваш такава ръчна изработка щото е опасно, представяш ли си не балансирана турбина на 1500 и повече оброти или кофти лепило. Шума на турбините идва от скоростта на въздуха, на климатиците за това е голяма перка на ниски обороти. Вземи си направи нещо подобно http://www.onlinemashini.bg/prahoulovit ... -1200/7954 да си смучеш на воля, имам два такива подобни с метални перки смучат всичко, е ако има по-едри парчета малко тракат на перката но минават.

Тема "Прахоулавяне - алтернативи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: