Всичко за дърводелството
estorm - специалист
Ще питам тук макар, че на пендулата в случая е проблема с рязане на алуминиеви профили а не на рамки. Понякога се налага да си резна някой профил който стърчи над ограничителя и оттук се чудя как най лесно се хваща точния размер на първия детайл без да се налага повторно рязане.
А е диска Б е ограничителя и В детайла който заради различната ширина и факта, че стърчи над ограничителя все ми се налага първия път да режа по 2 пъти. Ако не се гонеше 0,5мм нямаше толкова да ме нерви това. Но сега първия детайл се реже каквото дойде после свалям детайла меря го точно и чак тогава знам къде е стопера. Сещате се, че той показва точно само на детайли до ограничителя не и над него. Та се чудя има ли решение.

Прикачен файл

рязане2.jpg
рязане2.jpg (26.98 KиБ) Видяна 5637 пъти
joroantonov - специалист
Проста геометрия-смяташ триъгълници, ама не си заслужава според мен сложи си допълнително по-високо парче за да ти опре детайла в него и така.
griffin - майстор
Пендулата герунга преносим ли е или е стационарен, ако е стационарен може да си направиш маса с стопери и линийки хем ще е по удобно хем по лесно. Ако е преносим може да си направиш малка маса към него но конструкцията ще стане по тежка като един голям куфар. Трети вариант който се сещам е да си поиграеш с подпорите отзад и да си добавиш лайсни от някакъв материал които да ти стърчат повече, така ще може да виждаш маркировката зад края на детайла. Тия пера или удължения може да ги закрепиш с болтчета за линеала който е на герунга и трябва да се свалят при транспорт амаа. Може перата да са от две стари рулетки :) така ще се сгъват при транспорт но ще трябва да ги залепиш добре за да не оказват влияние върху линеала на герунга т.е да не изместват детайла и да става неперпендикулярен сряз :)
miliad - майстор
Антонов е прав. Формулите и синус,косинус е смятането.Ма който не ги ползва, е забравил за кво става на въпрос. Или надграждаш линеала, или слагаш подложки между базовата страна на профила и линеала. Специализирания софтуер много помага при такива изпълнения да знаеш. :wink:
estorm - специалист
Тая математика хич не ми харесва, но идеята за триъгълника ми допадна. Гледам да има простичко решение. Машината не я местя, но не искам да пускам допълнителни линеали или да слагам подложки. Което ще стърчи над ограничителя може да се измери предварително. Ако греша ме поправете - размера над него умножен по 2 ще даде отговор колко да прибавя към измерването със стопера. Пример Т образен винкел стърчи 20мм над стопера. Ако ще режа 1,3м трябва да наглася стопера на 134см.
Това така ли е?
Edit Да забравих да спомена, че става дума само за 45 градуса. Други ъгли досега не са ми потрябвали.

Прикачен файл

рязане3.jpg
рязане3.jpg (23.78 KиБ) Видяна 5458 пъти
Последна промяна от estorm на чет сеп 18, 2014 12:27 pm, променено общо 1 път.
joroantonov - специалист
Това ти важи само за 45 градуса, защото е равнобедрен триъгълник. Най-лесно ще ти бъде според мен да сложиш висока подложка на стопера и мериш разликата между ряза на 90 и на някакъв градус. Например слагаш на 100 при вертикален ряз като наклониш диска виждаш къде идва и съответно си местиш до нужния размер.

Тема "Как се смята при рязане под ъгъл?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: