• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
KingLin - майстор
Имам нужда от съвет. След като станах горд собственик на оберфреза реших че е време да си направя и първия гардероб собствено производство :) Всичко е ОК обаче не съобразих едно нещо. При планирането заложих скрити чекмеджета в средната част на гардероба с двойно чело. Чак след сглобяването се усетих че като монтирам вратите няма да мога да отворя въпросните чекмеджета. Средната вратичка ще си е със средно рамо панти. Ако използвам ниско рамо трябва да преправям всички врати и пак не съм сигурен че ще се получи. Другото за което се сещам е да отнема от челата на чекмеджетата като максимума е около 12.5 мм колкото е монтажното разстояние за водачите. Материала е 18 мм ПДЧ. Та въпроса ми е има ли друг вариант при положение че не съм дупчил още нищо свързано с монтажа на вратичките? Ако има значение диагоналите не можах да ги докарам съвсем еднакви и имат разлика от около 2-3 мм за височина на гардероба 2 м.
cvetomir_77 - специалист
Би ли дал някоя снимка, за да видим за какво точно става въпрос?
KingLin - майстор
Ето снимка. Извинявам се за неподредените дрехи :ops:
Прикачен файл:
garderob.jpg
griffin - майстор
Колега не може ли да оставиш чекмеджетата както са си сега, имаше механизми които позволяваха като се натисне чекмеджето ако е затворено да се отваря и ако е отворено да се отваря, само разпредели луфта и сложи такъв механизъм ако намериш. Ако не намедиш преди бях гледал едни елементчета за вратички които пак така отваряха и затваряха вратичките с натискане само и вратичките нямаха дръжки :-D може да сложиш обикновенните релси за чекмеджетата и предполагам такива бутончета или как се казват за вратички които да ти избутат чекмеджето малко напред като го натиснеш.
Chefo77 - майстор
Аз не мисля, че проблемът са му дръжките (има и вкопани), а това, че като се сложи средната врата, чекмеджетата няма да могат да се отварят.
Винаги можеш да ги преоразмериш като ги стесниш с 18 или 36 мм, като сложиш подложка между водачите и стеничката, където са захванати сега.
KingLin - майстор
Съжалявам ако не съм успял да обясня добре в първия пост какъв е проблема. Затруднението ми идва от следното - когато имаме 3 врати (не съм ги монтирал още както е видно на снимката) средната врата трябва да е със панти средно рамо за да покрива само половината от делителя на който е монтирана. При това положение когато вратата е отворена половината от нейната дебелина 18 мм е пред делителя а другите 9 мм са пред отвореното пространство в средната част гардероба (грубо казано). И понеже съм направил челата на чекмеджетата от делител до делител те няма да могат да се отворят.

П.П. Май съм голям идиот щом чак не може да разберете ква съм я Фтасал :lol:

Докато съм писал Чефо ма е изпреварил че даже и ма е убедил какво да правя вече :)

И аз така мисля Чефо - то ми стига и да махна стърчащата част на челото от към вратичката ама понеже не съм запознат с видовете панти и едва ли не си мислех че може да има такава панта която хем да е като средно рамо при затворено хем като ниско рамо при отворено положение и хем другата вратичка да не и пречи. Та те така :lol: май ще си играя пак с оберката че още не мога да и се нарадвам :-D
griffin - майстор
:) абе човек се учи като прави грешки :) въпроса е да си намериш някакво решение което явно вече си направил
KingLin - майстор
Така е :) То за това ги няма и някои от рафтовете още щото не сложих дебелината на делителите в сметките :lol:
Ама със секцията и етажерките нещата са по в норма за сега не съм си намерил грешки :supz: Добре че е форума да прочета как се слагат панти че иначе... :lol:
lov - майстор
Принципно чекмеджетата е хубаво да са на отделна касета. Е освен ако ти е толкова тясно че ще те сбърка загубата на малко място. Подложи една плоскост от към пантата и намали челата и ще стане.
Накара ме да снимам по нощите моите гардероби ама да се поуспокоиш малко нищо не е загубено.
На едната снимка се вижда как е направена касетата само заради подобен проблем нищо че вратите на всичките са плъзгащи. Не знам що си избрал този вариант на челата но е само разход на материал и то на нещо което не се вижда. Варианта без дръжки на мен по ми харесва. И един съвет сложи си делители вътре. По малко ровене пада като се сортират нещата.

Прикачен файл

P1000837.JPG

Прикачен файл

P1000836.JPG

Прикачен файл

P1000835.JPG
KingLin - майстор
Твоите са точно както ги мислех да станат моите. Идеята беше и да се упражнявам с оберфрезата. Ама в последния момент момата при която поръчвах плоскостите ме уплаши колко трудно се лепял ПВЦ кант на ръка и реших да ги правя с вкопани дръжки. А ги направих с двойно чело защото ми се стори по лесно за напасване. Сега отчитам като грешка това че монтирах водачите при сглобен гардероб. За бюрото на дъщерята първокласничка определено ще си сметна и монтирам водачите още на "операционната маса" макар че и тях съм ги поръчал с двойно чело.
За тясното е тясно у нас - имах идея и за плъзгащи врати на гардероба ама за да ги направя сам ще трябва доста ходене питане и гледане за което сега нямам време. Аз и идея за смесване на два цвята имах по всичките мебели дето сглобявам сега ама там се спрях финансово щото повече артък остава като го въртях на Plan-IQ-то. Ще се науча - само практика ми трябва и малко конструктивна критика от страна на форума :)
  • 1
  • 2

Тема "Сбърках с чекмеджетата имам нужда от съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: