Всичко за дърводелството
yassi - специалист
Добър вечер на всички,

Набързо, искам да си сложа втора входна врата на съществуващата каса отвън (надявам се разбирате, на много апартаменти има две входни врати, причините са различни, при мен е, че съществуващата врата има фуга 1см отдолу и не само че духа, ами и се чува всичко от коридора).
Измерих касата и ми трябваше врата(крило безфалцово) с ширина 84.5см. Търсих, търсих, във всички магазини във Варна и не намерих. Случайно минах през Русе и там да не правя реклама на магазина имаше точно врата с този размер. Купих я и я докарах във Варна. Слагам да и пробвам размерите и за съжаление се оказа, че горе вратата си влиза, а долу не. Оказа се, че касата е кривааааа, моя е грешката, че измерих само горе, а долу не. Долу не може да влезе със 4-5 мм.
Искам съвет. Решил съм да си купя фреза(борче) за дърво, продават се в магазините за по 3-4лв и с бормашината да сваля 4-5мм от касата от долу нагоре.
Много съм бос по темата ( е панти и врата мога да си сложа ако всичко е точно), кажете ми правилно ли мисля или ще трябва друга интервенция?
Chefo77 - майстор
С ренде ще постигнеш по-точен резултат от каквато и да е интервенция с дрелка, еле пък от дрелка с борче. Друг вариант е малък ъглошлайф с ламелен диск или с гумен диск + шкурка.
yassi - специалист
Chefo77 написа:
С ренде ще постигнеш по-точен резултат от каквато и да е интервенция с дрелка, еле пък от дрелка с борче. Друг вариант е малък ъглошлайф с ламелен диск или с гумен диск + шкурка.
Здравей!

Не споря за метода, нищо не разбирам. За какво ренде става дума?Знам какво е дрелка с борче, но не знам какво е ламелен диск. Имам малък ъглошлайф, така че ако знам какво е ламелен диск мога да си го купя. Относно шкурката и гумения диск - не разбирам от материята, но шкурката е много по слаба от борчето/фрезата и надали една шкурка ще може да свали 4-5 мм от касата. Не споря, да е ясно, просто разсъждавам. И другия въпрос ми е, като сваля 4-5мм от касата, свалям и канта, ще остане само ПДЧ или MDF което е там (дори не знам какво е). Трябва ли да обработя повърхността с нещо, защото на мен ми се струва, че ако няма кант ще почнат да се ронят стърготини.
Chefo77 - майстор
С дрелка можеш да контролираш дълбочина на пробиване, но не можеш да контролираш движението нагоре и надолу по профила така, че да отнемеш с борчето колкото и където трябва, при това плавно. Поне така мисля аз, не съм с 2 леви ръце, но аз лично не мога :)

Ламелен диск
А шкурката сваля достатъчно. Да, няма да стане за 2 секунди, но и не трябва да става за 2 секунди.

Примерно ренде:

http://www.thispay.com/catalog/images/u ... m42725.jpg
marian1 - майстор
Не ти върши работа ренде! Как с ренде по мдф или пдч?
Колега я провери следното: размонтирай перваза и погледни дали касата не може да се прибере в желаната посока - с другите методи, щом казваш че касата ти е мдф или пдч - ще я съсипеш. Според мен е необходимо да извършиш един нов монтаж на касата.
Chefo77 - майстор
Аз си мисля, че някоя и друга снимка би свършила по-добра работа от обяснението от какво може да е касата. Останах с убеждението, че касата е от по-стари времена, затова изключих МДФ и ПДЧ като материал.
yassi - специалист
Добро утро,

както са казали хората утрото е по-мъдро от вечерта :yawinkle:

През нощта мислих, мислих и реших, че вместо касата е по-добре и лесно да се обработи крилото.
В някой от големите магазини (или някъде другаде където режат плоскости)ще занеса вратата и ще им кажа да я срежат на 5мм по цялата дължина от страната на пантите. После ще я кантирам отново. Така ширината на вратата от 84,5 ще стане 84см и ще влезе. Въпросът е дали правят такива тънки разрези от по 5мм?
ZEDYCUS - майстор
Фирмите за разкрой ще направят разреза, дори и 1-2 мм да е , но проблема ти ще остане. Като монтираш крилото, поради кривата каса всичко ще ти седи на една страна, долния край на вратата ще е плътно до касата. По правилния вариант е да си напаснеш касата. :partyman:
yassi - специалист
ZEDYCUS написа:
Фирмите за разкрой ще направят разреза, дори и 1-2 мм да е , но проблема ти ще остане. Като монтираш крилото, поради кривата каса всичко ще ти седи на една страна, долния край на вратата ще е плътно до касата. По правилния вариант е да си напаснеш касата. :partyman:
Прав си, но ме е страх да пипам касата, а реално разликата горе и долу е не-повече от 3-4 мм. Измерих го точно. Като ги разпределя равномерно отляво и дясно по 1,5-2мм няма да е толкова видимо, а и "разширението" на разстоянието между касата и крилото (фугите - не знам дали така се казват) ще е равномерно от двете страни. Т.е. да кажем долу ще има фуги 1мм отляво и дясно, а горе ще има фуги 3мм отляво и дясно и няма да изглежда , че вратата е накриво.
На мен тревогата ми беше дали ще намеря някъде да ми срежат вратата на 5мм по дължина, но щом казваш че не е проблем вече по -лесно "дишам. :yawinkle:
Всъщност обяснявам много непрофесионално и не знам дали ме разбра какво обясних.
Някой да препоръча къде във Варна режат веднага като се отиде, а не след няколко дена, и да е качествено, защото ми се случи веднъж да режа и като срязаха плоскостта по ръбчетата имаше зачокнати места по плоскостта. Приятели ми казаха, че това ставало ако ножа(диска) на машината за рязане бил захабен.
Поздрави и лек ден на всички!
Chefo77 - майстор
Да режат веднага след като отидеш ... трудна работа. :?

Тема "Крило врата и каса не си пасват" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: