Всичко за дърводелството
Здравейте на всички.Значи искам да разбичвам малки трупи(ф15-ф18) на гредички с настолен циркуляр 2,2кв монофазен е мотора,та въпроса ми е следния:Какъв диск ми трябва и дали въобще ще стане да ги разбичвам.Пробвах с диск ф400мм,48зъба,материала е суров,но става трудно и заклинва.Неук съм в тази сфера,но имам огромно желание.Моля помогнете ще съм ви благодарен.
bimbaeco - майстор
Снимай циркуляра и трупите и ще ти дадем някакъв акъл.
Щом го снимам ще го кача,предполагам до неделя да го щракна. :prayer:
tysonlkr - специалист
Разбичване на трупи попринцип се прави на банциг :wink:
Със циркуляр всяко едно помръдване в страни и диска започва да пищи.
Не се знае какъв ти е циркуляра за да ти се даде съвет. Една снимка е повече от 1000 думи за описание.
pipilica - майстор
Диска трябва да е за надлъжно рязане, е с такива зъби Изображение, и задължително трябва да имаш подвижен плот с добро застопоряване на трупа. А и май са малко киловатите за диск 400
griffin - майстор
Колега изгледай това клипче
https://www.youtube.com/watch?v=MUCpRwc ... x2q15Ma_Hw, принципа е че може да бичиш два пъти колкото ти е работната височина, примерно моя е 8см работна на 90 градуса, ако направиш джига от 1см материал сваляш работната височина на 7см съответно на моя бих могъл да прекарвам 14см трупи. За твоя трябва да си го сметнеш.
Аз лично ползвам такъв диск
Прикачен файл:
freud-rip-16.jpg
freud-rip-16.jpg (67.34 KиБ) Видяна 1674 пъти
, преди съм опитвал с различни друго от това за сега съм най-доволен, дебелия материал върви много леко сравнено с предните които съм ползвал двигателя е по разтоварен и няма такова загряване на диска както с предните които съм ползвал.
Ако диска ти излиза поне 10см над плота ще може да бичиш това което искаш, но ако са големи трупите най ветоятно ще ти трябва и приятел за да може да управлявате цялата установка :).
Минуса на биченето на циркуляр е по голямата фира просто, ако нямаш проблем с това :).
Ако не намериш такъв диск пробвай на твоя да натриеш малко острието с пчелен восък, при мен при триене метал в дърво това винаги е помагало. За диска може би ще трябва да слагаш преди секи пис т.к ще заминава. Пробвай но не е невъзможно всеки случай :).
nikolson - майстор
Разбичването на трупи с циркуляр е трудна работа. За да се облекчи максимално е необходимо да се:
-избере подходящия диск. За сурова дървесина - по добре с широк прорез. Както каза Грифин, фирата е повече. Геометрията на зъба да е съобразена за съответното рязане, в случая надлъжно. От труп ф15см гредичката ще е 10х10 см. От такъв ф18 ще е 12.5х12.5 см. Реално по-малко, заради фирата.
- подаването трябва да е равномерно, за да не се товари мотора, ако може да има термична защита, щото неопитен може да го изгори.
- настройката на височината да е такава, че при среза да се виждат три зъба над прореза, най-горният цял.
- много криви, възлести, чепати трупи ще се бичат трудно на 2.2кВт мотор.
bulhomes2 - майстор
Виж тук идея за каретката - viewtopic.php?f=35&t=47037&start=20#p610553
При циркуляра ще е по-лесно, защото нямаш нагаждането накъде води лентата. Успоредно е на диска и това е.

Тема "Въпросче за циркуляр?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: