Всичко за дърводелството
cvetomir_77 - специалист
Ееееееехххххх Братле. Знаеш ли че тази фабрика вече я няма. Разпродадоха я на скарап и после на парче. Цех за мен, цех за теб ..... Още повече, че от майсторите по времето на които са правили тази машина е съмнително да има живи :(. Желая ти успех.
Последна промяна от cvetomir_77 на ср окт 08, 2014 8:23 pm, променено общо 1 път.
agro - специалист
Затова търся, както се изрази колегата по-горе, машина-донор или някой, който вече е решавал подобен проблем.

P.S. Прочетох сайта ти отгоре, отгоре - метанола не е чак толкова отровен, спокойно си ползвай течността. Ако четеш листовките от лекарствата - направо изхвърляй хапчетата.
griffin - майстор
Колега за прав пат виждам по добен тип заклинване но както и да е конструкции всякакви. Малкото клинче което се слага плътно до ножа ли почва да ти мърда?
Ако е то може да пробваш да сложиш в най-ниската част между ножа и това клинче двойно залепващо тиксо ама не прекалявай на 1-2 малки парчета колкото да не мърдат едно спрямо друго, гледам че в главата има регулиращи винтове би трябвало ножа и клина като са едно да може да ги регулираш едновременно и след това само внимателно да затягаш големия клин докато хубаво захапе.
Ако нещо друго излиза може ли да направиш снимки да видим кое мърда.
agro - специалист
На снимките съм показал само оригиналните клинове, които имам - 3 големи и един малък, а трябва да са 8 големи и 8 малки. В работно положение съм сложил 1 голям и един малък клин. Винтовете с квадратни глави повдигат клина нагоре и го затягат в конусния канал на вала заедно с ножа и малкия клин. Другите отвори, които се виждат, са местата, в които се поставят пружините, повдигащи ножа и малкия клин. Така настройването на ножа става, като се натиска да потъне в канала, а не да се мъчи човек да го повдига при нагласяне.
Проблема в изработката на тези клинове е, че нямат нито един прав ъгъл, на фрезата не мога "да им взема база". Някога в завода производител са имали приспособление и е ставало без замисляне. Отначало и аз много не се замислих, измерих наклоните с ъгломера, наместих накланящото менгеме и напред. Сетих се да ги премеря на щрайхмуса чак след като ги изработих всичките. Получи се следното:
1. Наклоните на клина не съвпадат добре с наклона на стените на канала.
2. Всяка малка разлика в дебелината /по дължина на клина/ при натягане на стягащите винтове кара клина да застане накриво /единия край излиза по-нагоре от другия/.
3. Няколко клина се показаха недопустимо високо, извън диаметъра на вала, все едно те ще са ножовете.
Понеже машината, дори и нова да е, си е опасна, не смятам да правя компромиси при ремонта. Ако се справя с проблема клинове, смятам да балансирам сглобената глава на стенд, колкото и да струва.
nikolson - майстор
Сещам се, че някой от форума беше поръчвал готова ос от http://www.ziiu-bg.com/index_bg.html
Мисля че ставаше дума за 80-100 лева. Може да попиташ по телефона.
Оста 45 см ли е?
bulhomes2 - майстор
Добре де, що не го направиш по начина, който грифин е показал на предната страница?
griffin - майстор
Колега пробвай така както ти казах с залепянето, може да пробваш да изработиш по дълги клинове (малките) а тия за заключването да си останат на парчета както са сега.
Това за балансировката по мое мнение е бездънна яма, аз успях да разбалансирам оригинални ножове и клинове при настройка и то така че 40-на килограмова машина зе да скача и то само защото бях мръднал заклинващите конуси нагоре :), така че колкото и да ги балансираш няма да получиш идеален баланс си мисля при настройката винаги малко ще бяга.
Може да уеднаквиш теглата на заклинващите конуси и на тънките конуси за намалиш дисбаланса и да балансираш отделно главата.

Снимай ако може положението да мислим те и без това ни липсва едното сетиво тука :) барем да се компенсира малко.

Ако се страхуваш че ножовете ти могат да излетят като си сложил малко тиско както съм казал не го прави, но при мене известно време работи така и според мен няма никакъв шанс да излетят, при мене после беше мъка докато ги извадя заради самозаклинването. Вариант е и да сложиш лента тиксо която да захване малкия клин за ножа от към обратната им страна, така между малкия клин и ножа няма да имаш никакво разстояние, при мойта машина тоя номер не сработи т.к нямам място от страни да плъзна клиновете и ножа ако при тебе става може да пробваш и така.
agro - специалист
nikolson написа:
Оста 45 см ли е?
Не помня точно в момента, но е около 600 мм.
bulhomes2 написа:
Добре де, що не го направиш по начина, който грифин е показал на предната страница?
Не смея да рискувам със самодейност при машина с 4400 оборота и при тази тежка глава.
griffin написа:
Колега пробвай така както ти казах с залепянето...............Снимай ако може положението да мислим ........ Вариант е и да сложиш лента тиксо която да захване малкия клин за ножа от към обратната им страна, така между малкия клин и ножа няма да имаш никакво разстояние, при мойта машина тоя номер не сработи т.к нямам място от страни да плъзна клиновете и ножа ако при тебе става може да пробваш и така.
Лепенки и тиксо няма да сложа от страх. Имам още снимки в компютъра, кое точно искаш да се вижда на тях? Ножа едва го вкарвам в канала, много точно са изработени оригиналните клинове.
griffin - майстор
Колега лепенката и тиксото държат докато заклиниш ножа, но щом не искаш решението си е твое.
Аз поне друг съвет до тука не мога да дам и да качиш снимки друго не мога да се сетя като решение да оправим положението с подръчни материали.
wanderer - специалист
колеги вече купих щрайхмус DEWALT DW733, само дето не ми остава време да го изпробвам по обстойно. пуснах две три дъски ей така за проба. засега съм доволен. имам още два въпроса
1. има ли готови фабрични маси за този тип настолни щрайхмуси? не че ще си купя - просто искам да събера повече информация преди да си направя. така или иначе трябва да е сложен някъде, а и искам под масата да стои чувала за отработените стружки
2. на клипове съм гледал как се извършва смяната на ножовете. използват два магнитни шаблона. в окомлектовката на моя шаблона е хем един хем не е магнитен. продават ли се някъде магнитни? нищо не открих в мрежата :?

Прикачен файл

IMG_5333.jpg

Тема "Въпроси за щрайхмус" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: