Всичко за дърводелството
estorm - специалист
Наложи се да премахна една череша и се чудя какво да направя със ствола и. Обиколката е към 70см и на дължина към 2.5м като по средата е имало 2 дебели разклонения. Дървото не бе сухо. Та не съм наясно така ли да го оставя да съхне или да се нареже. Има цех за дървесина с гатер недалеч. Всъщност какво може да се измайстори от това?
griffin - майстор
:) може да се измайстори каквото се сетиш. По добре е да набичиш дървото и да го наредиш с летви на сянка да съхне. Намажи краищата с боя и ли восък за да съхне малко по бавно и да се нацепи по малко. Наскоро купувах дъски от дива череша само че дедито ги беше оставил на 3-4 см грубо ако ти се роди в главата че ще правиш плот за маса може и малко повече да пуснеш. Предполагам в дъскорезницата ще ти предложат някакъв вариант за стандартна дебелина. Лично мен не ме кефи особенно самата дървесина като за работа обаче т.к е червена я ползвам за акцент на чама :) да е по шарено.
bimbaeco - майстор
На яновете от чаталест дънер им се вика crotch wood, ето снимки, които може да ти послужат за вдъхновение https://www.google.bg/search?q=crotch+c ... 80&bih=895
Аз бих направил табли за врати от тази част на дървото - стават като картини.
ebahti - майстор
И аз залагам на топче...........
estorm - специалист
bimbaeco - красота! Не знам на кое да се спра. Всички са готини.
Относно топчето - и това е идея. Имам си двор където ще правя беседка и ще изглежда добре. Жалко, че няма да гърми :-D
Сега ли да се разбичи или на пролет? Дали ще стане за плот на масата в беседката?
Ако се спра на плота на колко да се нарежат? Предполагам на максимална ширина а за дебелината 5см добре ли е? Аз имам цуркуляр и абрехт със щрайхмус и фреза. Да ги обработвам ли след месец и тогава да се оставят да съхнат до лятото или както дойдат груби от дъскорезницата така да ги оставя?
bimbaeco - майстор
Нарежи ги на янове по 5-6 см дебели, обели корите, боядисай краищата, нареди ги на летвички на сухо, проветриво и сенчесто място и чакай 2 години поне преди да ги почнеш.
Направи си плот за маса или шкаф, не ги похабявай за беседка :axe:
estorm - специалист
Хубаво ама 2г. не мога да чакам. Затова отпадна табли и етс. Ако се занимавах с дърводелство с удоволствие бих си правил какво ли не. Включително бих си имал един склад за материал, че като гледам е голям проблем хубаво дърво да имаш. Не живея където са ми машините и възможността да си имам хоби е ограничена откъм време. За мен си правя неща предимно пдч, мдф а от дърво почти нищо. Един навес 35м2 за работилница, дограмата му, етажерки, портманто, рамки, все дребни неща където гоня практичност не визия. Сега ще гледам беседката да докарам хубава и няма да е похабяване на материала ако стане една хубава маса. За беседката мисля да е осмоъгълна с мрежа отвсякъде заради досадни мухи, декоративни решетки, двоен таван с топлоизолация и лятото като съм там да си пия биричката вътре на спокойствие, сянка и да се обядва вътре ще е супер гот. Защо да не заслужава една хубава маса?
jordano - специалист
Ако ще правиш маса за беседката набичи трупа на по- дебели талпи, за да остане поне 6 см след обработката. Маса за такава цел трябва да е по- масивна. Така ще изкара и по- дълго.
От черешови талпи става и хубава резба!
estorm - специалист
Добре, благодаря за съветите ще взема предвид дебелината. Първоначално точно търсех идеи да го нарежа на парчета и всяко да се направи на някакъв детайл / с дърворезба не съм се пробвал/
нещо с форма и за украса да послужи. Къде на фреза къде естествено да се докарат някакви форми, шарки и т.н. после се хванах за масата, че се сетих, че нямам а ще ми трябва. Разгледах се из темите за беседка и нещо взех да се отказвам от осмоъгълната защото си харесах тази. Е няма да е бяла, но ми се вижда по модерна от другата. Освен по модерна ми се вижда и по практична. Можеш и да си полегнеш докато на кръглата ще е кофти. Какви биха били практичните и размери включително маса и пейки? Трябва да почвам да търся материал а още не съм сметнал колко и какъв.

Прикачен файл

беседка.jpg
беседка.jpg (61.06 KиБ) Видяна 3230 пъти

Тема "дънер от череша" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: