Всичко за дърводелството
Фитилчо - майстор
Здравейте колеги,

имам нужда от съвет какви дъски да използвам.

Значи ще правя входна врата на двора и до нея гаражна врата. Желанието ми е да си направя рамка от 60/60/3 и вътре да направя панели, обкантени с уайзен от неръждавейка и вътре напълнено с дъски, хванати помежду си с Фесто Бисквитки.

Та, въпроса аджеба ми е, какви дъски да използвам?

Мога ли да използвам чамови, или трябва някакви специални. ???
Иска ми се да използвам като покритие масло за дърво, или в най лошият случай някакъв матов лак, но не ми се иска хич, искам да остане натурално дървото с олиото за навън .


Благодаря :)

Поздрави, Ники
griffin - майстор
Чама има повече смола би трябвало да издържи повече, ако ще слагаш масло имай на предвид че трябва да го подновяваш доколкото си спомням на година поне така бях чел някъде за терасите. Има препарат за миене та миеш от боклуците и нанасяш пак масло. Огледай се по складовете дали няма по червеникав чам, ползвал съм такъв за някои неща и е малко кофти за работа остава много налепи по машините но е с по високо съдържание на смола в него и трябва да издържи повече на открито. Гледам братята американци ползват кедър за външни елементи, но тая екзотика не знам дали ще може да я намериш.
Друг вариант е има така наречената дървесина третирана под налягане която е обработена с разни химикали така че да се забави гниенето и - ползват я за тераси и външни елементи, но на мене лично тя не ме кефи че ми седи зелена явно от това с което я киснат.

За какво са ти бисквитките ако не е тайна обикновенно за вратите правят нут и перо или перо перо комбинация.
EDI - майстор
Чам или дъб.Я драсни една скица на идеята.
bimbaeco - майстор
Ако дървената част няма да има носеща функция (както мисля че ти е идеята), може да ползваш тропическа дървесина за декинг (например Ипе). Недостатък на тези продукти е, че си приличат на... декинг и стилистично може да не те удовлетвори. За навън, по света използват най-много кедър, защото има висока киселинност (и не го ядат гъбите) в съчетание с отворена пореста структура - така поема бързо, но и отдава бързо водата.
От дървесините, които растат по нашите географски ширини най-подходящ, като че ли е кипарисът (не според мен - според литературата - не съм имал възможност да работя с такъв материал). С дъб също няма да сгрешиш - и той като кипариса посивява, като старее.
kendal - специалист
Да добавя само че дъба не гние лесно, по нашия край набора=скелета на лодките го правим от дъб,доколкото правим дървени такива :)
Фитилчо - майстор
Някакси не ми се иска да си хабя дъба за навън :?
От друга страна е адски здрав... разбичен ми е на 4 сантиметра, могат да излезнат две дъски по 13-15 милиметра декоративни... , да де, ама не е изсъхнал още :проба: едва година стои подреден...

Еди много не ме бива в чертаенето.... :rolleyes: чеСно

С какво да го начертая?
griffin написа:

За какво са ти бисквитките ако не е тайна обикновенно за вратите правят нут и перо или перо перо комбинация.
Щото имам фестуул домино на разположение :lol: а нямам инструмент за нут и перо :lol: не съм направил масата за фрезата, нямам фрезери, само фрезата е тук


Тропичестаката дървесина е супер и става много изчистено с нея, ама малко цената ме притеснява :?
bimbaeco - майстор
Да ти кажа, веднага те заподозрях, че искаш да се похвалиш за доминото. Даже не ми се ще да те питам с колко си олекнал покрай него #-o .
Не знам за тебе, но аз на "инструмента за нут и перо" му викам циркуляр :-D . Виж, ако питаш Еди, сигурно друго име ще ти даде :wink:
VLADO66 - майстор
Фитиле,вземи си дюшеме,импрегнирай го с Бохемит форте или Таналит с оцветител/щото е зеленикав/ може и направо да си разкроиш материала и да го дадеш за импрегнация в камера,ето ти една фирма http://uvix-bg.com/bg/9541 Няма смисъл от екзотични дървесини ,освен ако не търсиш по различен ефект на фладера.Пък неръждавейка-да не осъмнеш без ограда някой ден :-D Маслото/както казаха по горе/ изисква подновяване и ако те домързи или забравиш....
Фитилчо - майстор
bimbaeco написа:
Да ти кажа, веднага те заподозрях, че искаш да се похвалиш за доминото. Даже не ми се ще да те питам с колко си олекнал покрай него #-o .
Не знам за тебе, но аз на "инструмента за нут и перо" му викам циркуляр :-D . Виж, ако питаш Еди, сигурно друго име ще ти даде :wink:
Не е мое доминото, лут ли си [-X просто мога да го ползвам бре :finga: И Циркуляр нямам :x имам ръчен
EDI - майстор
Бе нарисувай го на една хартия и го цъкни с апарата.Аз още не мога да си представя нещата.Викаш рамка 60Х60Х3, това кой размер е.Иначе за инструмента за нута и перото аз му викам фреза. :lol: То така, кой каквото има :lol: Иначе споделям мнението на колегите, че чама поради смолистата си структура е по-устойчив на външни условия.Червеникавия чам, за който говори ГРИФИН, трудно се намира, почти не съм виждал вече из складовете.При хубава външна обработка чама ще изкара доста години.

Тема "Дъски за външна употреба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: