• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
la_bamz - специалист
Здравейте, от доста време чета форума, но чак сега мога да се "похваля" с нещо по-сериозно като изработка. Масата е чамова, с размери 70х170х70. Понеже не разполагам с щрайхмус и банциг, талпите ми ги рабичи и заглади един майстор. Останалото е изцяло моя изработка. Ако може да си кажете мнението и по-скоро критиките :-D. Благoдаря предварително !!!

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

4.JPG

Прикачен файл

5.JPG

Прикачен файл

6.JPG

Прикачен файл

7.JPG
Последна промяна от la_bamz на съб окт 25, 2014 10:42 am, променено общо 1 път.
king82 - специалист
Мое мнение е, че масата изглежда много добре. Но, е в битов стил и съответно изисква и останалия интериор да е в такъв стил. Ама важното е на вас да ви харесва. Браво
EDI - майстор
Добре е станала :partyman: .Долу защо не си сложи още една две дъски и да стане като скара, ще си слагаш вестници, списания, такива неща.Можело е да смениш видиите, дето си хванал страниците, с дървени дюбели, да не китваш после и да не си личи сглобката.
bimbaeco - майстор
Поддържам казаното от Еди.
Изпълнението е добро, според мен.
Евентуален проблем може да дойде от това, че си продупчил дъските с по два винта - така им спираш движението настрани и може да пукнат, ако има разлики във влажноста. Ако си ги боднал само с по един винт в средата, проблемът нямаше да го има.
То сега няма гаранция, че ще се пукне, но вероятността е по-висока.
griffin - майстор
Добре е масата :).
Нямаше ли да е по добре плота да е цял, да няма луфтове между дъските отгоре. И идеята на еди за цял плот от долу да събираш разни брошурки или мезета е добра :). Конструктивно тъй като краката са по навътре от борда на масата стабилна ли е на обръщане ако някой я бутне.
radius - майстор
Ако запълниш долу с още 2 дъски ще е по-балансирано. Сигурно искаш да има място за краката.
А защо е 70 висока? По-ниска ще стои по-добре, но може би ще се ползва и за хранене...
la_bamz - специалист
Здравейте, благодаря за написаниете мнения !!!

@ king82 : Прав си изобщо не подхожда на обстановката, но тепърва започваме да обзавеждаме/ бюра, шкафове, етажерки ... / , в момента сме с обзавеждане "каквото има" :)

@ EDI : Идеята ми беше да не се удрят краката когато е седнал чвек, но си прав след време може да го сменя ако ми останат дъски отнякъде . Тук си много прав изобщо не ми мина през ума. За следващият път ще го имам в предвид !!!

@ bimbaeco : Слагах по 2 винта защото там нямам лепило, първо направих рамката и тогава слагах вътрешните дъски ( което може и да е грешка, точно по тази причина ). А ако беше направено както е казал EDI дали щеше пак да го има този проблем ? Надявам се, да не се напукат, макар че тук във Варна влажността е голяма ...

@ griffin : За плота ме достраша, че няма да мога да го изгладя ако залепя дъските една за друга, а и разполагам само с 2 големи стяги и не знам дали щяха да прилепнат добре. А по този начин 1 мм разлика не се усеща или поне така си мисля :?

@ radius : Точно, идеята беше да се получи - холна маса която да е удобна и за хранене :partyman: :-)
bimbaeco - майстор
Ако беше с дибли, щеше да е още по-голям проблемът, защото винтчетата вке пак се огъват леко, а диблите - не.
Еди иначе е прав, че с дибли ще стане по-добре, но в такива случаи се прави плътно да пасва само по една дибла в дъска, а другата се оставя да "плува" в леко по-широка дупка, пробита в дъската (като шлиц - нагоре и надолу диблата опира плътно в стените на отвора, за да не ти се повдига дъската от плота, но наляво и надясно мърда с разширението и свиването на дъската).
Това, че във Варна влагата е голяма, не е проблем. Проблемът идва, когато през различните сезони влажността на въздуха варира силно. Ако е постоянно влажно или постоянно сухо няма никакви проблеми.
Това са бели кахъри в твоя случай, защото си оставял разстояния между дъските на плота, затова не вярвам да се появи някакво кой знае какво усложнение.
Като за начални стъпки в дърводелството си се справил идеално. Давай смело и с останалата мебелировка.
crez - майстор
bimbaeco написа:
Ако беше с дибли, щеше да е още по-голям проблемът, защото винтчетата вке пак се огъват леко, а диблите - не.
Еди иначе е прав, че с дибли ще стане по-добре, но в такива случаи се прави плътно да пасва само по една дибла в дъска, а другата се оставя да "плува" в леко по-широка дупка, пробита в дъската (като шлиц - нагоре и надолу диблата опира плътно в стените на отвора, за да не ти се повдига дъската от плота, но наляво и надясно мърда с разширението и свиването на дъската).
Това, че във Варна влагата е голяма, не е проблем. Проблемът идва, когато през различните сезони влажността на въздуха варира силно. Ако е постоянно влажно или постоянно сухо няма никакви проблеми.
Това са бели кахъри в твоя случай, защото си оставял разстояния между дъските на плота, затова не вярвам да се появи някакво кой знае какво усложнение.
Като за начални стъпки в дърводелството си се справил идеално. Давай смело и с останалата мебелировка.
Аз също споделям казаното от колегите по-горе, добре разбрахме мотивите за винтовете,но кита с времето се пука и може да падне. Аз бих вкарал главите на винтовете 5-7 мм в дъската и отворите затворил с дървени тапи с лепило.
la_bamz - специалист
crez написа:
Аз също споделям казаното от колегите по-горе, добре разбрахме мотивите за винтовете,но кита с времето се пука и може да падне. Аз бих вкарал главите на винтовете 5-7 мм в дъската и отворите затворил с дървени тапи с лепило.
Осъзнах в последвстиве, че кита е най-голямата ми грешка, изобщо не ми харесва :sad:, но за съжаление трябваше да се уча от грешките си, ако бях попитал може би щеше да е друго.

За сега поне е издръжлива, понесе силата на 3-4 празника за 20-тина дни :partyman: :partyman: :-)
  • 1
  • 2

Тема "Холна маса / мнения и препоръки /" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: