Всичко за дърводелството
Здравейте колеги.
Започвам свой малък проект, като ви моля за определени съвети, от които имам нужда, поради липсата ми на сериозен опит.
Ще се опитам да изложа всичко в една тема, макар че не съм убеден, че ще се получи много пригледно.
Ще работя с ПДЧ или МДФ, 18 мм.
  1. Какъв размер за фугите между крилата на вратите [челата на чекмеджетата] и в техните краища смятате за удачен? 2 мм. или 3 мм.?
  2. При две врати и 3 мм. фуги, ако правилно съм разбрал, от габаритния размер на шкафа [хоризонталния] вадя 9 мм., нали? За да станат три фуги по 3 мм. Това при условие, че софтуера за разкрой който ползвам взема предвид дебелината на канта, него не го смятам. Софтуера за разкрой ми отнема от габаритните размери дебелината на канта, който съм му задал предварително.
  3. При долепени шкафове, всеки с отделни страници, хванати една за друга чрез болтове от вътрешната страна на корпусите, няма ли да е неугледно между вратите на шкафовете, тъй като между съседните врати от двата шкафа ще има 6 мм. фуга? По три на всеки шкаф, дано съм обяснил разбираемо. Как се постъпва в такива случаи. Вероятно се подразбира, че ще използвам панти с право рамо. Ниско рамо.
  4. На колко места в шкафа да използвам минификс? Въпроса ми е, само на тавана и дъното на шкафа ли, а на останалите места с дибли или рафтоносачи, или има правило през определен размер да се използва минификс сглобка за сигурност на "геометрията". Имам шаблон за минификс, директен монтаж с видии няма да използвам, грозно ми е, дори и със стикери върху главите на винтовете.
  5. При условие, че зад гардероб има контакт, знам му точното местоположение, как процедирате? Всякакви идеи за по-естетично изпълнение са добре дошли.
Благодаря ви предварително за вниманието и отговорите. За съжаление ще възникнат и други, ще дописвам.
Успешна седмица на всички.
EDI - майстор
Не е лошо за пуснеш скица на проектчето.Ей тука има основни неща, които ще те ориентират - http://bogora.com/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1 ... 0%B8-12#12 .
ZEDYCUS - майстор
Здравей. Има много писано по същите въпроси във форума. :!:
1. 3мм
2. 5мм- 3 между вратите, по 1мм в края.
3. Като долепиш два шкафа един за друг, фугата между тях става 2мм не 6 :wink:
4, Вижда ли се , слагаш минификс, ако не винт. А като се виждат тапите върху минификса? Мен по голямата тапа ме дразни :cool:
5.Изображение
@EDI
Връзката ми е вече във отметките. Благодаря.
Разбира се, в момента в който съм на някакъв етап, а това трябва да стане скоро, ще добавя изображение на проекта. Ще използвам визуализацията на софтуера на първо време.

@ZEDYCUS
Разбрах, минификс навсякъде.
Въпроса ми беше мотивиран от факта, че ако има една секция в гардероба само с етажерки, една, две или три от тях да може да се поставят на различни позиции с рафтоносачи.
Контакта е в гардероб, зад врати ще бъде и ще трябва да доработя решението ти така, че да мога да го изведа отстрани на гардероба. Притесненията ми са, че не съм уверен в техническата/електрическа грамотност на получателя, на 18 години, и демонтажа и монтаж на нов контакт ще доведе освен до притеснения от моя страна, така и до скандал в семейството. Най-вероятно ще направя отвор в дъното и един удължител до контакт [външен монтаж] на стената на гардероба. Кабела ще остане в гардероба и ще минава през страничната плоскост. Гардероба ще си върви с контакта, ако реши да го мести.

Благодарности за бързите отговори.
Утре сутринта, след работа се заемам с проекта. Ще ви държа в течение.

.:: EDIT ::.
Още два въпроса.
Тъй като мястото е ограничено, студентска квартира, една стая на практика, реално ще правя:
  1. Гардероб[че]
  2. Някаква мултифункционална мебел [за телевизор, отдолу с широки чекмеджета, скрин да го нарека, и една или две колони от двете страни за книги, учебници, etc.]
  3. Шкафче с чекмедже до леглото. За телефон, часовник и др.
Идеята ми е, че разполагам с много малко място, останало от диван, легло, масичка и периметъра на вратата.
Стаята е висока [2900 мм.], но не мога да пробивам нищо по стените, съгласно договора. Пирон за картина не мога да забия, без одобрението на собственика.

Та, първия ми въпрос е, относно мястото за обувки, на какъв вариант да се спра? Да направя плитко шкафче за обувки, с онези пластмасовите разделители и да го сместя някъде или да отделя едно от широките чекмеджета в скрина за тази цел. Третия вариант, специална лавица в самия гардероб ми е смущаващ. Идеята дрехи и обувки да са на едно място не ми допада.
За този ми въпрос мястото е водещо, естетиката на самото решение е на заден план. Говорим за мъж, за не повече от 5-6 чифта обувки.

И понеже, ZEDYCUS, се загледах в твоята снимка и понеже съм виждал различни варианти, защо някои майстори слагат разделители между чекмеджетата [18 мм. от същия материал като секцията], независимо от ролковите водачи, а други, както на твоята снимка нямат разделители, а чекмеджетата са си в една обща "кутия" без разделителни плоскости между тях. Място ли ще спечеля, ако няма разделители или мотивите са други?
magiccrafter - напреднал
Здравейте,

да попитам и аз нещо по темата за минификс сглобките.
ф15 мм отворът, проблем ли е да се прави на по-високи обороти (с обикновена ръчна бормашина)?
Питам, понеже ми направи впечатление, че на кутийката на фрезера пише "max 1500".

Благодаря предварително!
EDI - майстор
Няма проблем, само да не прегрееш материала на мястото.Пробивай на отделни пасове.Да речем забиеш 4-5 мм, изваждаш свредлото, почистваш го и пак.Като започнеш да пробиваш, сам ще усетиш колко да подаваш.То зависи и от самото свредло - при някои триенето е голямо, при други не, в зависимост от конструкцията и заточването.
magiccrafter - напреднал
Благодаря много за съвета! :-)

Иначе, свредлото е ето такова:
https://www.masters.com.au/media/MASTER ... 068160.jpg
EDI написа:
Няма проблем, само да не прегрееш материала на мястото.Пробивай на отделни пасове.Да речем забиеш 4-5 мм, изваждаш свредлото, почистваш го и пак.Като започнеш да пробиваш, сам ще усетиш колко да подаваш.То зависи и от самото свредло - при някои триенето е голямо, при други не, в зависимост от конструкцията и заточването.
ZEDYCUS - майстор
Това свредло е за дърво. За ПДЧ използвай с твърдосплавни пластини, това което имаш ще се затъпи за отрицателно време.
Този е такъв, но се намират и на по евтина цена. http://www.tashev-galving.com/127+TEK+2 ... 0%B2%D0%BE
magiccrafter - напреднал
Благодаря,

явно консултантите в магазина бяха на ниво ..
Значи купувам твърдосплавен :-) Благодаря отново.
ZEDYCUS написа:
Това свредло е за дърво. За ПДЧ използвай с твърдосплавни пластини, това което имаш ще се затъпи за отрицателно време.
Този е такъв, но се намират и на по евтина цена. http://www.tashev-galving.com/127+TEK+2 ... 0%B2%D0%BE

Тема "Въпроси по предстоящ проект." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: