Всичко за дърводелството
Здравейте,

Доколкото четох на снимката, която прилагам това е "рустик" или "винтидж" стил и има различни варианти и техники, чрез които може да бъде постигнат този ефект. Много ще съм благодарен ако някой ми обясни, коя от всичките техники е използвана, за да бъде постигнат точно този ефект от снимката - едно към едно?

Благодаря предварително на отзовалите се.
Прикачен файл:
10822423_300519663474484_676621993_n.jpg
10822423_300519663474484_676621993_n.jpg (107.28 KиБ) Видяна 12921 пъти
griffin - майстор
Нанася се боя оставя се да поизсъхне и се забърсва внимателно с парцал част от боята като гледаш да не свалиш цялата. Втори вариант нанасяш боя и зашкурява на някои места.
Съдейки по това че като че ли има лак под боята мисля че са позвали варианта с парцала.
Има вариант да минеш с много едра шкурка по влакната така че да има бразди в дървото мацаш с боя и после като дръпне забърсваш с парцал, така боята остава предимно в браздите.
1. Нанасям първия (основния) слой боя и изчаквам да изсъхне.
2. Намазвам дърво с вакса за дърво на места или изцяло.
3. Нанасям втория слой боя, като на места няма да хване заради ваксата (поне така си мисля).
4. И последната стъпка мога да отнема с парцал от втория слой боя или да изшкура на места ?

По този начин дали ще ми се получи ?
Нужно ли е основата да е изцяло чиста или може да се боядисва върху ланк или грунд ?
griffin - майстор
Колега описах ти как горе долу може да си го направиш ако искаш прави го по своя начин. Сможиш ли вакса демек восък ще си стане на петна където има, и последно няма втори и първи слой боя, само един се нанася за ефект, ако искаш повече защита слагай прозрачен лак. Ако ти се занимава има готови подобни бои където трябва да има описание на процеса потърси :-D
bogomilZ написа:
Патина
Какво ще рече това ?
bogomilZ - специалист
Освен байцове за пигментиране на дървесината се продава и патина
Има технология за изкуствено състаряване на дървесината
имай впредвид , че не всяка дървесина е удачна за патиниране
Ефекта се получава по-добре при порести дървесини
Накратко технологията е - една ръка бял полиуретанов грунд , след това една ръка патина която си избрал ( има гама от цветови нюанси), прешкурване с шкура 150-300 , две до три ръце полиуретанов лак
на снимките е много лошо качеството и едва ли ще видиш точно ефекта - патинирани са таблетите на вратичките

Прикачен файл

02102014570.jpg

Прикачен файл

02102014571.jpg

Прикачен файл

02102014572.jpg
Крайният ефект, който искам да получа е преливаща се бяло-сива цветова гама със състарен ефект, точно както е на снимката от първия ми пост (само че не е в същия цвят). Прилагам снимка на това, което трябва да се получи.
Прикачен файл:
IMG_20141206_124726.jpg
Ако правилно разбирам за основа трябва да поставя една ръка бял полиуретанов грунд, след което боядисвам патина изчаквам да изсъхне минавам с шкурка на места и лакирам ?
largo - напреднал
Има си специални бои за "винтич" ефект. Всичко е в комплекта, осноцна боя плюс паста за забърсване на местата където трябва да изглежда износено. При желание после лакираш.
SEV - специалист
Не е по темата но на някой може да му е полезно.
Как се състарява дървесина.
1 Прави се разтвор с консистенция на рядка боза вряла вода-дървесна пепел,бърка се до хомогениране на сместа
2 Полива се дървото или маца с четка и....Прави се няколко пъти и се търка с телена четка по влакната.Мацаш,чакаш да попие,търкаш докато ти хареса резултата.
Следствие на това дървото добива сивкав цвят и просмукан вид по влакната.Изглежда като дървета вложени на 200 годишна къща.

Тема "Как да постигнем този ефект ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: