• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 25
Всичко за дърводелството
EDI - майстор
Пелов, няма инструмент, от който всички са доволни и да дават само добри отзиви.Винаги нещо на някого не му харесва, та отзивите по сайтовете за мен не са 100% критерий, дават насоки.То има такава марка де, ама вече не се произвеждат от доста години, намират се само стари, уникално точно изработени преди 30-40 години машини. :-D
griffin - майстор
Колега всички самоделки които си дал от продавалника са без наклон на диска, диска е фиксиран само на 90 градуса рязане ще трябва да правиш фокуси за да режеш под наклон ако ти се налага а се налага. Еволюшъна не бих го взел имаше някаква странност мисля че дисковете им бяха с по особен отвор в средата 25,4 или нещо такова което ще ти навлече по скъпи дискове или ако може да ходиш при стругар да ти прави нови шайби, освен това както е направен плота нямаш начин да си направиш друга плочка през която минава диска, сваля се цяло алуминиево парче което в домашни условия ще е трудно да го дублицираш а така наречения "zero clearance insert" си е благинка когато се работи с по тънки детайли иначе е опасно. Макитата точно заради видеата в нета и ревютата не бих я зел НОВА :), но при тая цена и опцията да доработваш мисля че ти е добра алтернатива :).
npelov - специалист
Аз не съм ги дал за пример. Просто се оплаквам че няма...

@EDI Аз не гледам дали някой се оплаква а от какво се оплаква. Трябва да признаеш че плъзгащата маса да е с 1.5 мм над плота си е аматьорска работа. като вземеш 1.5 мм и разстоянието до диска сметни какъв ъгъл ще получиш на сряза. Не се изисква много гении да ги изравниш. Смазването - бели кахъри. Оплаква се че трябвало да си почисти машината, но това че има луфт настрани - че те самоделките с релсички за чекмеджета нямат луфт. Линеала е също не бил много стабилен.

Възможно е да си говори празни приказки. Ако беше наблизо щях да ида да я видя, но 200 км натам и пак толкова насам си е прекалено голяма разходка.

Тия jet tools толкова ли са хубави че всеки ги предлага. Гледам тоя... Пълния комплект е 1789 ама не мисля че всичко ми трябва. Краката само заемат място. Ако има един шкаф отдолуще е много по-полезен. Каретката дето вика bimbaeco - безолезна. Само плота отдясно ми се струва полезен, примерно за рязане на плоскости. Но си мисля че отдето и да ги взема тия плоскости могат да ми ги резнат. Та окастрена машинката струва 1269.

Пак стана като когато си купувах колони. Видях едни Pioneer за 300 лв, взех парите и тръгнах. Пича от технополис каза "от тия чеп за зеле не става". И верно пусна ми ги и .. кофички от кисело мляко. Взех си JBL за 600 и нещо + евтин усилвател Pioneer - общо около 900. И сега за колоните не съжалявам, но усилвателя е лайно. Свири добре, но откъм usability (че не знам БГ термина :)) не става. Най-малкото на дистанционното му липсва смяна на входа.

Та и сега така .. пак ще олекна с 1300 лв и известно време ще се сдържам от покупки...
EDI - майстор
Аз имах предвид принципно въпросите по отношение на отзивите, не за конкретния случай. :partyman: Преки впечатления от ДЖЕТ-ките нямам, но руснаците масово ги използват и за профи употреба.Може да поразгледаш този сайт - http://forum.woodtools.ru/index.php?board=121.0 вътре има доста информация за разни циркуляри.
griffin - майстор
Колега циркуляр с индукционен мотор е следващия клас машина просто за това това е за предпочитане :) поне тия които повече им се е налагало да работят с циркуляри. Джет-а пак са китайчета но по добре направени поне доколкото аз знам. Ти това което гледаш е циркуляр-а на аксминстъра тяхната марка е. Машините които съм си купувал от аксминстър са много добро качество за парите си което на мен рядко ми се случва да откривам :). Това чудо тук е мойта машинка която имам от близо 4 години стартова цена в магазина около 220 евра по-спомен http://woodbg.blogspot.fr/2014/05/blog-post.html, само че за да я докарам до тука отне доста време за ъпдейт и префасониране :) пак има недостатъци но за тая цена единствено времето губя. Разкарани са краката, пипани са каналите по плота, пипнато е прахоотвеждането, пипана е шайбата за стягане и гайката(на стругар в бг) изхвърлен е част от хардуера на масата спец. това за фрезата, сменен е линеала и разтегателната част на масата, диска, сплитера зад диска не е това което беше, исърт плочката където се подава диска и вече не помня какво още. Диска в момента все още има леко мърдане настрани (предполагам има проблем с самата ос) но не е болка за умиране и се чака смяна на линеала като изхвърля фрезата в отделен шкаф. Ако земеш това на аксминстъра ще трябва да му преправиш линеала това е винкел и малко работа, и да си направиш маса предполагам и едно шкафче отдолу. Индукционните мотори могат да работят цял ден и да не се притесняваш че ще трябва да сменяш четките на мотора :), аз моя го изключвам за да ги пестя :).
В момента се оглеждам точно за циркуляр с индукционен мотор и ако изпадне нещо мисля да го гепя или да си правя преди няколко седмици бях гледал един голям шепард строителен които можеше да се преправи но не ми харесаха оборотите :).
Като за начало може да скичиш на макитата която показа, но ако почнеш да се занимаваш по - активно в крайна сметка ще стигнеш до по сериозна машина с индукционен мотор :). Ако искаш да си спестиш прехода скачаш от сега, ако мислиш че няма да ти е толкова активно заниманието залагаш на един четков циркуляр и си ти :).
npelov - специалист
griffin написа:
единствено времето губя.
Знаеш ли колко струва времето? 10 лв на час? 20, 30, 50? Безценно е. В тоя живот единствено време не можеш да си купиш. Като гледам колко доработки си правил ако беше работил извънредно някъде дали щеше да изкараш пари за някоя по-хубава машинка? То вярно е че същото важи и за мебелите - можеш да си купиш вместо да си направиш, но разликата е че правиш много мебели и само един циркуляр. Когато правиш една бройка не е ефективно и не става добре от първия път. Е, ако ти е кеф да си го правиш няма нищо лошо. Нали за това е хобито - да разпускаш. Но ако има нещо друго, което би предпочел да правиш през това време е все едно да си дал 1 месец (или колкото ти е отнело) от живота си. Колко би платил да живееш един месец повече?

За индукционния мотор си прав. Остави четките. По-тих е (на теория). Това не е малко.
bimbaeco - майстор
Пелов, у тебе виждам една много българска черта - питаш, а после спориш с хората, които са решили да ти помогнат. Вчера каза, че линеалът ми е кофти и изглежда, че има незнам колко милиметра луфт (а съвсем малко допреди това даже не знаеше, че въпросното нещо се нарича линеал). С колко ли циркуляра си работил, та така успя да ги прецениш нещата. Може и да греша но май сблъсъка ти с тези машини е само в Ютюб.
Днес каза на Грифин, че си е загубил един месец от живота. Може и да не го осъзнаваш, но следващия път, като питаш, нито аз, нито той ще ти отговори. Но, от друга страна, като си говориш сам, си сигурен, че имаш интелигентен събеседник.
la_bamz - специалист
Избягвам да пиша там където не ми е работа ..., но бива ли таква нещо, да се заяждаш с хората които се опитват да ти помогнат за едното благодаря ( не че в случея го получват де ) ...
m_markovski - специалист
bimbaeco написа:
Пелов, у тебе виждам една много българска черта - питаш, а после спориш с хората, които са решили да ти помогнат.....
Колега и адаш, извинявам се, че се намесвам, но не мисля, че Пелов е искал да обиди когото и да е.
Аз съм в същото положение - правя разни дреболийки чат-пат като остане време, но просто не мога да се занимавам с доработка на машини. Просто нямам необходимото време и предпочитам за направя някоя дървения отколкото да преработвам нещо. Затова търся машина, която да е достатъчно добра да работи без неточности, които определено ме дразнят. Възхищавам се на Грифин, за това което е направил с абрих-щрайхмуса (възхищавам се и на теб =D> , дори си поръчах едно-две рендета), но предпочетох да си взема метабо нс260. Същото е с циркуляра - мислех си за цитирания аксминстър или пък за чарнуд от ибей, но ми е важно и да мога да го прибирам, за да не го свие някой от вилата, та затова се заглеждам в споменатите Бош и Метабо. Иначе спор няма - най-добрто е стационарна машина с 250мм циркуляр, с чугунен плот и асинхронен двигател. Дано не съм отегчил аудиторията, но просто необходимостите са различни.
npelov - специалист
Така е, несъм искал да обидя никой. Просто споделям мнение. Може би грешно съм се изразил. Като погледнах какво е направил griffin си представих времето, което отделям за да го повторя аз - заедно с грешките и повторенията. Исках да кажа, че не ми се иска аз да правя същото, а не че griffin е сбъркал като го е направил. И не съм спорил. Просто казах, че не мога да направя линеала стабилен.

Освен това не си говоря сам. Различни хора - различни подходи. Аз обикновено като питам обичам всичко дето мине през главата ми да го излея. Така хората ми посочват всички грешки.

И съм благодарен на всеки, който ми е дал съвет, независимо дали ми е помогнал. Може да съм пропуснал да го кажа в някоя от темите...

Български черти има у всеки българин. Никой не е идеален.

@m_markovski в кои модели на бош и метабо си се заглеждал? Ходил ли си в магазин да видиш нещо или търсиш по спецификации.

Едно нещо не мога да измисля. Ако си взема машина която тежи 80кг как ще я докарам и ако се наложи как ще я местя. Хем боли, хем сърби :)

И още едно питане. Някой пипал ли е нещо с тази марка (SCHEPPACH):
http://www.goodprice.bg/product/3072/ts ... -3000.html
http://www.goodprice.bg/product/3074/ts ... -5000.html
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 25

Тема "Циркуляр" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: