• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
juvesan - специалист
Здравейте, аз си падам "железар" и дървото ми е доста чуждо, но поне се опитвам нещо да понауча... както и да е, става дума за следното:
Реших да си залепя ( с цел упражнение) няколко дъски от транспортен кафез на .. нещо с цел да се получи нещо като плот от "масив" :^o Проблема ми е, че с електрическото ренде реших да пусна една стружка ;) за да станат страните им ( 2.5 см) гладки и лепилото да хване добре... щлайфах ги по двойки, както гледах едно клипче, за да може евентуалното ми неправилно държане на рендето да се компенсират ъглите и всичко беше уж наред, ъглите съвпадат, обаче дъските в краишата получиха леко "вретенообразна" форма и при прилепване последните 15 см например не прилягат, а се раздалечават минимално, но все пак не като за лепило . Това не е, защото съм забил ножовете на "излизане" от дъската... не мога да схвана къде се корени проблема - защото все пак дъските не са рендосвани и изправяни никога и рендето не може с тази къса база да поддържа права линия или просто аз съм все още "дървен" с ренде ? :?
miliad - майстор
Да, къса база на рендето.Сигурно поначало е била с корем дъската, и ти просто вървиш по извивката
Пробвай така: начертаваш на дъската близо до ръба, права линия и след това като рендосваш следи по нея къде са най-изпъкналите части и минаваш само там като изправиш дъската може да правиш проверка с мастар как се справяш.
juvesan - специалист
:prayer: Тъкмо започнах да се чудя какво мога да забъркам ... имам едно древно дървено ренде - сигурно на 40 години , ама по дълго... става по добре, ама мързела бута света напред... и аз там ... но май няма да я бъде тая... :lol:
miliad - майстор
И аз така . На село в ьгъла седи една реликва ренде- на око е по-дълго от мен, ама никога не съм го подхващал. :lol:
griffin - майстор
Колега с стеги не може ли да се обере това бягане в края?
juvesan - специалист
що се отнася до мене, мисля че не може. те, дъските са перфектно изсушени , обаче ясно е за какво качество иде реч. и майстора де.... #-o

п.с Исках тези да ги слепя във нещо съвсем непретенциозно, и полученото "плотче" да го фрезовам и да го сложа за пълнеж на една желязна врата за помещение без всякаква естетика...колкото да не думка на ламарина. Хем учебно, хем полезно.... ама нещо не е много читава работата... :weedman:

Прикачен файл

IMG_20150206_173107_mashtab.jpg Ето тук се вижда, как започват да отварят.

Прикачен файл

IMG_20150206_173134mashtab.jpg Ето така, подравнени и стегнати плътно една до друга със стеги съм ги рендосал... но
bimbaeco - майстор
Ако имаш циркуляр, така ще ти е най-лесно да изправиш дъските.
viewtopic.php?f=35&t=44049&start=20
Иначе пробай с чертата, както те посъветва Милад. С ръчно ренде не е трудно нито трудоемко да се работи, ако ти е остро рендето, опитай, даже е приятно.
juvesan - специалист
Иска си умения и знания... поне знам, че моята битка си е била с вятърни мелници - да изпрвавиш :partyman: дъска с ренденце...
ivo_binev - напреднал
Здравейте!Имам едно питане/проблем , и ще ползвам темата на колегата.Виждам че е стара но не намерих друга.
Та на скоро си купих ел ренде на хитачи - 82мм П20 нещо си е модела с два ножа.
Та тва ренде не успявам да го накарам да рендосва както трябва , и всеки момент ще го засиля в кофата :rolleyes:
Прави едни много гадни шупли по дъските , има и нещо като ... как да го нарека - обелване по дължина .... абе въобще повърхността след него е изключително лоша.После едвам насмогвам с шлайфа да оправям дъските.
Проверих му ножовете - мжеду другото едния държач не беше настроен както трябва (заводски) , единия край излизаше повече от другия над плочата.
Оправих го , и мислех че проблема е решен , но същата работа.
Смених и ножовоете - купих такива на девалт , пак същата работа!
Къде бъркам!
Пробвам с по-бавно движение , с по-бързо,няма разлика.Подавам по малко - 0.5 до 1мм макс ... все една и съща!
Реално в момента имам бая поръчки за мебели от евро палети , та затова го взех , уж по бързо да разкарам гадния слой от тях и да работя по-бързо , а то точно обратния ефект!Само повече работа за шлайфа #-o
Та ако някой може да помогне .... :partyman:
MamaMy - майстор
Значи вече правиш "евро мебели" по поръчка, а не знаеш как да си настроиш рендето? Щом работиш професионално, не си за този форум. Дори и да имаш колеги дърводелци тук, едва ли биха светнали конкуренцията си в тънкостите на занаята. :cool:
  • 1
  • 2

Тема "Работа с електрическо ренде - въпрос относно техниката" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: