Всичко за дърводелството
chicho_mitko - специалист
Здравейте, ще лепя фурнир на едни стари тонколони. Основата е много равна, бяха с някакво ПВЦ фолио което обелих много лесно. Намерих информация за залепване с контактно лепило от рода на хелметекса. А ако опитам със Ц 200 и ги сложа между две полирани мраморни тежки плочи с допълнителни тежести, дали няма да стане? Той фурнира ми е от бая години и се е понагърчил, но ако го навлажня от външната страна мисля, че доволно ще се поизправи. То е ясно, че на финала ще се шлайфат. Та въпросът ми е - някой лепил ли е със Ц200 и дали има смисъл да опитвам или направо да купувам кутия Moment хелметексово и да не се занимавам с глупости.
griffin - майстор
Може да се лепи нали фурнира е дърво :-D.
-Тони- - специалист
Залепи го с хелметекс. С Ц200 няма да стане без преса. Водата в лепилото набръчква фурнира и ако не е притиснат добре става на вълни.
Има лепила, мисля че са на основата на хелметекса, но са по- течни, точно за тази цел.
vladilen - специалист
http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... int&sid=94
Предполагам това си го гледал, но ако не си го виж това е начина
ако нямаш опит пробвай на парче
и се подготви - много бавен и трудемък процес
помисли и за финиша - байц и лак на водна основа не е най-добрия ваиант (от личен опит :yawinkle: )

едит
малко чуждоземски изпълнения
https://www.google.bg/?gws_rd=ssl#q=spe ... ng&tbm=vid
chicho_mitko - специалист
Да, гледал съм го. Със хелметекс съм наясно как става, въпросът ми беше ако някой е лепил с Ц200 за дърво. Ако приложа натиск около 70 кг. дали ще е достатъчен. И при залепването да се опитам с парна ютия да го поизгладя, след това да го пресовам. То има и вариант с крика от колата запънат в тавана. Както казах не е гладък а е "накъдрен" и с хелметекс не съм сигурен доколко ще се изпъне при лепенето. Май ще трябва да направя проба на някое непотребно парче ПДЧ, така е най-сигурно.
bagera1 - специалист
Да питам и аз в на колегата темата, хелметекса ще залепи ли здраво върху плоскост от стари мебели- с покритие но не знам ламинирано ли е или нещо друго?
joroantonov - специалист
Лепи се с Ц200, но няма отлепяне и си има техника.
kozl - майстор
Аз пък преди повече от 30-тина години лепих фурнир ясен с хелметекс. Стана добре, години изкара, но сега се отлепва. Лепилото се разпада. Няма еластичност, станало е твърдо и крехко.
suntsu - помощник
Малки плоскости спокойно се лепят с ПВА лепило "на ръка". Ц-200 и то е такова, но не знам дали върши работа. Аз ползвам на Хенкел нещо от рода "Super Wood 3" - не съм в къщи да погледна точното название. Лепиш, притискаш с дърводелски стеги и си готов. За по-големи плоскости е добре да ползваш преса.

Тема "лепене на фурнир" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: