Всичко за дърводелството
манихеин - специалист
Здравейте съфорумници!

Не е като да не съм учил химия, обаче не ми идва нищо на ум за това кои елементи разяждат (прогарят) дървото. Трябва да получа дълбочинен ефект върху дърво, какъвто дава пирографът - т.е. да прогоря или да издълбая някак цифри и букви върху дървесина. И това да стане не с длето или пирограф, а с някаква химия (защото другото, което ми хрумва, е със слънце и лупи, ама не е практично).
egomen66 - майстор
Калиев перманганат- но той е удачен за цялостно прогаряне на повърхността. Ако съумееш да го съсредоточиш в определени линии или форми ...... #-o
емо ем - специалист
Концентрирана сярна киселина дълбае дървото... направо пробива дупка, та не ми е ясно как може да се ограничи дълбаенето до определена дълбочина :?
egomen66 - майстор
Това занятие за маркиране на кошери за пчели ли става на въпрос ? #-o
манихеин - специалист
Точно! Гледах едни турски железа-номера, които се загряват на огън, и се клеймосва страницата на кошера с тях, даже бях решил да си правя, ама то кое по-напред! И сега кутиите ми са готови, трябва да ги боядисвам и да слагам на пчелина, че иде рапица, а ми се щеше да ги маркирам с едно име, ГСМ и номер на пчелин/кошер.
egomen66 - майстор
Ако е за полеви условия , защо не използваш малък газов поялник . #-o
манихеин - специалист
Защото търся практично решение. Пирографи и поялници не се класират - ако трябва да маркирам, примерно, 50 плодника, 100 магазина и 50 капака, колко време ще трябва да си играя?.
parketmilanov - специалист
дай на лазер да ти направят от дебела ламарина нужното ,захвани го за дръжка и с нагряване ей ти клеймо за около 10 ина лева /не че ще изкара векове но поне тази година ще спасиш
манихеин - специалист
Да, на лазер ще е, просто преди да ида да режа, реших да попитам и за някаква химия.

Тема "Химия за белег върху дървесина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: