Всичко за дърводелството
Здравейте,

Имам един стар шкаф, който искам да освежа. На места е избледняло, по ъглите е олющено, но основният проблем е, че има нещо като драскотини - малки участъци, които са по-светли от цвета на шкафа (прилагам снимки). Не съм сигурен какво е дървото, нито дали е било лакирано преди. Та чудя се как и с какво да залича тези светли участъци - не е нужно да е перфектно, тъй като донякъде искам да запазя стария облик на шкафа. Шарката на дървото също искам да се запази.

Материята ми е непозната, така че всякакви съвети и насоки ще са ми от полза. Благодаря предварително!

Прикачен файл

shk-03.jpg

Прикачен файл

shk-02.jpg

Прикачен файл

shk-01.jpg
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Това не е шарката на дървото, а боя, на фладер
Изяснете си как искате да изглежда....
griffin - майстор
Мен много ми прилича на байц с нанесено отгоре восъчно покритие поне ми се струва че е на люспи на местата които си снимал. Вариант е да се свали старото горно поктитие и да се нанесе просто нов защитен слой восъчно маслено покритие. Пробвай дали люспите ако ги зачоплиш с нокът се потдават на драскане както свещите. Вариант е навремето да са ползвали шелак тогава подновяването е с въртеливи движения с тампонче напоено с шелак. Дали е шелак може да тестваш с едно напоено с спирт тампонче ако е шелак покритието частично ще се разтвори и там където се търка. Хубаво е тестовете да са на скрито място. Последен вариант е някакъв тип лак да е ползван. Каквото и да нанесеш ако има открито дърво то ще потъмнее на местото на драскотините, но те няма да изчезнат. Пробвай да видиш какво е покритието.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
griffin, мисля, много се вживяваш
n_a написа:
Това не е шарката на дървото, а боя, на фладер
Изяснете си как искате да изглежда....
Изяснил съм как искам да изглежда - основното е да залича/маскирам описаните драскотини и светли участъци (виждат се ясно на последните две снимки). Дали има как да третирам само въпросните места, или трябва да мина цялата повърхност - и с какво - това вече не ми е ясно.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Разбира се. Почистете повърхността с гъбичка и сапунена вода, подсушете и с тънка малка "акварелна" четчица ретуширайте местата. Забъркайте си разредена боя, алкидна става, с подходящ цвят. Пипкава, майсторска работа е. Ако минете цялата повърхност, отново ще имате разлика в нюансите, но с няколко тона по-тъмни. Другият вариант е да боядисате изцяло и наново

Тема "Въпрос за обновяване на стар шкаф" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: