Всичко за дърводелството
griffin - майстор
Точно с формата на улук се минимизира фирата като я нацепиш на по тесни и обработиш и после събереш както съм писал. Не съм казал дали разбираш или не, а съм казал как аз бих постъпил в ситуацията.
Фитилчо - майстор
Илчо Илиев написа:


П.П. Не съм срещал такъв стандарт 35 мм разбичен материал като стандарт,но....
Аз съм си ги разбичил на толкова :)
Илчо Илиев - майстор
Фитилчо написа:

Аз съм си ги разбичил на толкова :)
Имах в предвид на "Топливо", всеки може да си ги бичи дъски колкото иска, според нуждите...

Elvis, има нещо такова с термините,но все ще се разберем накрая :lol:

Наистина така се прави, както Грифин е обяснил ,при по-широки и усукани/като улук дъски, се цепят по дължина и се слепват след като се изправят, иначе дава много фира,НО зависи и каква е дебелината на крайния детайл, както в случая се търси детайл с дебелина 5мм и ширина 250 мм....малко ще е трудно,е то зависи какво е предназначението на детайла...
Не си казал какво смяташ да правиш от тия дъски, ще е по-лесно да се измисли начин за направата им и следващите обработки...
Лентовия шлайф е малко по-тежък,но не по-труден за работа, орбитала ще ти е нужен по-скоро за междинно шлайфане, ако ще лакираш...
емо ем - специалист
Илчо Илиев написа:
... Аз бих шлайфал с лентов шлайф, дървесина се шлайфа само по дължина, иначе се драска.....
+1
Илчо, удоволствие е да те чете човек :prost: имаш едни от най-стойностните мнения в този форум, така че ти пожелавам keep walking, както беше в онази реклама, а който има уши да слуша, нека слуша...

Elvis, лентовия шлайф върши работата по-качествено и по-бързо, а пък за конкретния случай с дъската е направо най-подходящият шлайф. Единственият дребен недостатък, както бе споменато е малко по-голямото тегло, ама това от друга страна е и предимство, защото така ще се изисква по-малко усилие за натиск, а пък реално шлайфане без натиск не става...
Илчо Илиев - майстор
Благодаря :prayer: за оценката Приятелю!!!
Ще се радвам да помогна на всеки..
Elvis - специалист
Здравейте! Искам да Ви информирам за смесените резултати от Топливо.
Бях там и след като майстора (от старата генерация) демонстрира силна незаинтересованост и небрежност, реших да сменя стратегията.
Едната дъска я калиброва от 35 мм до 21 мм и резултатите бих ги определил по-скоро като добри.
За да не го затормозявам със сложни (може би невъзможни) изпълнения му занесох и една друга дъска (дълга 80 см, широка 24 см и дебела 35) и поисках да я разбичи на две без значение каква, ще е резултатната дебелината на дъските, стига да са с равна повърхност... Човека ме предупреди, че ще е трудна работа, но не очаквах толкова ужасни резултати! Първо я калиброва с фрезата и щрайх до към 30 мм дебелина, после на хоризонтален циркуляр я сцепи от двете страни колкото стигаше диска и накрая я доразцепи с банцига. Явно банцига е изкривил и е задрал (не знам това принципен недостатък ли е или неговия банциг не е добър), но едната от двете дъски има вдлъбнатини в средата. Получените дъски ги пуска на щрайха няколко пъти, но може би защото се изтъниха до 6-9 мм не можаха да се изправят добре. Доста са неравни и в това състояние не могат да ми свършат работа.
Така, че въпроса остава -Има ли някой в София в краен случай и извън София (ще ползвам куриер), който да пробва да изправи двете дъски. Предполагам със щрайх, ще стане по метода на griffin от клипчето или с някакъв валов шлайф, като тези с които се шлайфат лепените плотове...

ПП:
Илчо Илиев иска ми се да запазя какво правя за изненада. Накрая, когато продукта стане готов (надявам се това да се случи), ще се похваля и ще кача снимки.
Купих си орбитален шлайф и минах една кухненска акациева дъска с всички шкурки от 40 до 400 (доста на бързо). Резултата накрая беше гладка като стъкло повърхност без каквито и да било белези и драскотини. Просто не можах да повярвам, че с дърво може да се постигне този ефект. Навсякъде из Internet дават лентовия шлайф, като по-агресивен (съответно по-бърз) и като първоначален шлайф. Може би проблема, който ти спомена се проявява при по-меките дървесини...
Последна промяна от Elvis на пет юли 10, 2015 10:34 am, променено общо 1 път.
profesionalist_wood - майстор
Ех защо не ме извика. Щях да му се карам на тоя мърляч.Все пак парата е цар а не той.
Elvis - специалист
profesionalist_wood написа:
Ех защо не ме извика. Щях да му се карам на тоя мърляч.Все пак парата е цар а не той.
Аз се опитах да му обясня, че бих си платил допълнително за малко повече старание и креативност, но явно не ме разбра, а и така си е свикнал. Нали ги знаете има един тип хора които цял живот правят нещата по един начин и не искат да се развиват и пробват нещо ново, често се случва да се оплакват от ниски заплати, политици и т.н. Странното е, че същитите тези хора понякога имат знания и възможности, но просто не искат да вложат малко повече от себе си за да получат повече...
Все пак мястото (Топливо) е ОК, ако човек няма странни изисквания, като моите :) Все пак този детайл е с относително малки размери, ще стои на видимо място в кухнята и дори малки отклонения ще са забележими и дразнещи...
EDI - майстор
В такъв тип работилници не можеш постигна това, което искаш.Там е само занаят, да върви работата, а за много добри резултати си иска и малко любов към работата.Все си мисля, че с готов плот или с дъски, които са си слепиш щеше да постигнеш по-добър и бърз резултат.Продават се плотове 18 мм разни размери, има и дъски дебели 19 и 22 мм с различни ширини, щеше да ти трябва само леко минаване с лентовия ако си ги слепваш ти и то ако се налага и шлайфане с ексцентъра после.
Elvis - специалист
EDI написа:
В такъв тип работилници не можеш постигна това, което искаш.Там е само занаят, да върви работата, а за много добри резултати си иска и малко любов към работата.Все си мисля, че с готов плот или с дъски, които са си слепиш щеше да постигнеш по-добър и бърз резултат.Продават се плотове 18 мм разни размери, има и дъски дебели 19 и 22 мм с различни ширини, щеше да ти трябва само леко минаване с лентовия ако си ги слепваш ти и то ако се налага и шлайфане с ексцентъра после.
И аз в един момент си го помислих, но избора от дървесина в Мусачево е по-голям и исках да отработя схемата Мусачево, Дърводелец, CNC, довършителна работа от мен. Така в бъдеще ще мога лесно да повторя "упражнението".
Видях има плотове, но там избора от дървесни видове е по-малък или работят с мебелни фирми и прекалено големи количества. Без да съм запитвал всички фирми, които открих, направо се спрях на варианта с Мусачево...

Тема "Разбичване и калиброване на дъски в района на София?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: