Всичко за дърводелството
m_markovski - специалист
Да взема да се похваля - след доста колебания и умуване, преди около месец и нещо се сдобих с въпросната машина. Темата за циркулярите е доста дъвкана, но се реших на тази стъпка поради няколко причини - търся мощна и сравнително прецизна машина, която задължително да прибирам от вилата в края на сезона. Така, че стационарните отпаднаха. В следващите дни ще пиша по-подробно и ще кача малко снимки.
Ако има въпроси - ще се опитам да отговоря.
bimbaeco - майстор
Жив и здрав да си го ползваш!
Chefo77 - майстор
Завиждам благородно :)
Да ти е честит!
m_markovski - специалист
Благодаря за пожеланията.
Като цяло съм доволен от машината, имам и някои дребни забележки, но имайки предвид, че до момента ползвах показаното плочкаджиско райдърче, не може и да става въпрос за сравнение.
Прикачен файл:
IMG_3267.JPG
Прикачен файл:
IMG_3268.JPG
С показаната машина беше много трудо да се постигне повтаряемост и точност на резултата, не можех да правя фалцове, да не говорим, че двигателчето беше 550W.

Така узря идеята за Метабо-то, като имах и няколко допълнителни изисквания
- да е лесно подвижно, така че да работя навън и да не замърсявам мазето
- да мога да го вземам със себеси след виладжийския сезон, така че да не го свие някой от вилата

А ето го и метабото - в случая с пасивна "аспирация". Както се вижда, от скоростта на диска почти 100% от триците отиват в кофата.
Прикачен файл:
1.JPG
Първи впечатления
- много добре проектирана и направена цялостна механична конструкция от стоманени тръби, за които са хванати краката и всички компоненти. Като цяло качеството на изработката на алуминиевия плот е добро (нямам база за сравнение, така ми изглежда)
- всички аксесоари (ключ, дискове, линеал) се прибират стабилно и без компромис
- много добре направена система за сгъване на краката, носене и транспортиране. Не мога да кажа, че е ергономично понеже 35 килограма идват малко множко за носене, но се свиква. А колелцата са от голяма полза на равен терен.
- има възможност за регулиране на едното краче, така че да не куца на неравна площадка, ето го и него на снимката. Всъщност машината е достатъчно тежка и мощна, така че разбичвайки 8см бичме не можах дори да я побутна
Прикачен файл:
8.JPG
- мощността е достатъчна както казах, а спирачка виждам за първи път и наистина ме впечатли - спира за 2-3 секунди
- относно шума - очаквах да е по-шумна. Китайският ми абрихт показан тук е доста по-виещ и дразнещ, но и с двете работя без тапи за уши viewtopic.php?f=35&t=41056&start=380
- плотовете са стабилни като се разтегнат, тук се вижда една от врътките за застопоряване
Прикачен файл:
3.JPG
Последна промяна от m_markovski на пон сеп 14, 2015 12:35 pm, променено общо 1 път.
m_markovski - специалист
Ето още малко снимки

- разстояние ~33см между диска и mitre gauge (как е на български това чудо)
Прикачен файл:
2.JPG
- предавката на механизмите за вдигане и накланяне - пластмасови, за да е по-ниска себестойността. Нямам представа на други модели как е
Прикачен файл:
4.JPG
- инсъртът - според мен лесно може да се изработи нов дървен, който да е по-диска
Прикачен файл:
7.JPG
- това май е закрепването на двигателя - има някоя друга пластмаса. Тук изглежда братята китайци са позабравили една бурма, трябва да го видя като отида на вилата
Прикачен файл:
5.JPG
Като цяло впечатленията ми са позитивни, машината работи много добре, стабилна е, с достатъчна мощност и фабрична прецизност за моите нужди. Това, което ме подразни, обаче е
- транспортирът леко играе, т.е има вероятност срезовете да са със съвсем малко отклонение. Вярвам, че това мога да го оправя с една дървена шейна (bimbaeco беше показал как се прави), която се плъзга и в двата канала. Дразнещото е, че Метбо си рекламират машината като прецизен циркуляр, а той всъщност не е
- имам чувството, че линеалът е съвсееем леко неточен - задният край е може би е малко (части от милиметъра) по-доближен до диска. При право рязане няма никакви проблеми, но като наклоня диска под ъгъл ми се струва, че задният му край притиска материала в разклинващия нож и рязането е по-трудно. Не е фрапиращо и затова все още не съм си играл да го меря с шублер. Иначе линеалът стяга стабилно отпред и отзад, не се мести при натиск и не поляга настрани ако детайлът е висок.

Вече направих една масичка и няколко кошера и крайният резултат е според очакванията ми. Работи се лесно и бързо. В заключение - доволен съм от машината.
griffin - майстор
Това все пак е машина за полеви условия трябвало е да се съобразяват с разни други показатели освен прецизност :). Много добри снимки мерси за което ако ти се занимава и ти се снима бих бил благодарен на още снимчици. Иначе линеалите на повечето машинки не са с най-доброто качество, ако може подложи хартийка и си изравни линеала за разбичване, че като запецва материала само се натоварваш :). Със здраве да си го ползваш :).
m_markovski - специалист
griffin написа:
Това все пак е машина за полеви условия трябвало е да се съобразяват с разни други показатели освен прецизност :). Много добри снимки мерси за което ако ти се занимава и ти се снима бих бил благодарен на още снимчици. Иначе линеалите на повечето машинки не са с най-доброто качество, ако може подложи хартийка и си изравни линеала за разбичване, че като запецва материала само се натоварваш :). Със здраве да си го ползваш :).
За прецизността и полевите условия си прав. Сега вече е потвърдено - линеалът се нуждае от фина настройка. Имам едно шкафче за правене, тогава ще се занимавам и се надявам да мога и да поснимам. Знаеш как - когато работата върви не ти е до снимки...
griffin - майстор
Абе аз точно гледам да намирам време за снимки :), ама да по лесно е без да снимаш какво правиш защото не се разсейваш :)
m_markovski - специалист
griffin написа:
Абе аз точно гледам да намирам време за снимки :), ама да по лесно е без да снимаш какво правиш защото не се разсейваш :)
Вашите снимки са супер! Поклон за ентусиазма да майсторите, снимате и поддържате блога.
griffin - майстор
m_markovski написа:
griffin написа:
Абе аз точно гледам да намирам време за снимки :), ама да по лесно е без да снимаш какво правиш защото не се разсейваш :)
Вашите снимки са супер! Поклон за ентусиазма да майсторите, снимате и поддържате блога.
Мерси :) стараем се доколкото можем, кофтито е че и двамата сме натоварени и е малко кът времето, но малко по малко се трупа :).

Тема "Впечатления от циркуляр Metabo TS254" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: