Всичко за дърводелството
Николай Николов - специалист
Здравейте, преди няколко месеца се сдобих с алуминиева отливка за дисков шлайф. Съвсем наскоро се наканих вече да го започна, ама предпочитам да събера малко акъл първо.
Въпросното нещо от снимката тежи 20 кг, размер 600мм, до колко балансирано - не знам, престъргано е челно, но въпреки това е далеч от идеално гладка повърхност (това не е на дневен ред :) ) Отвора е 22мм и има резба по цялата дължина.

Въпросите ми са най-вече свързани с закрепването на това нещо...
1. Ще стане ли директно на циркулярна ос (тежеста ми се струва доста голяма)?
2. Захващане директно за трифазен електромотор (какъв е подходящ - обороти и мощност?) Не знам да има ел. двигател с нарязана резба на оста?

Виждал съм един американски, който пишеше че е директно захванат на електромотора, но нищо повече :?

http://i72.photobucket.com/albums/i167/ ... cpletf.jpg
http://i72.photobucket.com/albums/i167/ ... hojvml.jpg
Николай Николов - специалист
:? Аз ли не питам като хората, или си е кауза пердута?
Andri01 - майстор
На двата въпроса-не! Е,на 2-я въпрос: става ,ЕД трябва да е над 15кВ. ! Ако ще го правиш ,трябва адски добър баланс,при тези обороти и тази маса...ако хвръкне нещо,отида най-малко някоя стена!:(
Николай Николов - специалист
Разбирам, предполагах, че няма да стане с обикновена ос за циркуляр. Все пак това чудо е дошло от някаква машина :? Трябва да има начин за безопасно закрепване. Относно балансирането - стругар не може ли да направи тази операция, заедно със изглаждане на лицето?
Andri01 - майстор
Може,но няма да е точно !Трябва ти нещо като баланс машина за гуми!:) Ти просто искаш да оползотвориш диска ,нали? Или ти трябва такава машина-толкова голяма?
mavryt4o - майстор
Не се чуди много в белканто е пълно с стабилни оси балабар с тела и лагери само стругар ти прави нужната резба или можеш да си направиш и калибровачен шлайф и на края навиваш диска и става комбиниран .Мотор поне 3 киловата(моя банциг с 5 върти 2по 800 колела и доста по-големи натоварвания) .Колко е дебело това чудо та тежи 20 кила?Не се лъжи да го слагаш директно на оста.Набави някой чарк и ще поумуваме аз всичко в движение правя успех ще стане.
Николай Николов - специалист
Andri01 написа:
Може,но няма да е точно !Трябва ти нещо като баланс машина за гуми!:) Ти просто искаш да оползотвориш диска ,нали? Или ти трябва такава машина-толкова голяма?
Аха, не знаех ще разпитам в гумаджийниците, но как ще го балансират, не ми е ясно :? Конкретна употреба за диска нямам, защото винаги намирам други начини за справяне със задачата, но бързо се сещам за случаи когато ми е трябвала голяма повърхност за шлайфане и съм го правел все на ръка :-D, което не е приятно.
mavryt4o написа:
Не се чуди много в белканто е пълно с стабилни оси балабар с тела и лагери само стругар ти прави нужната резба или можеш да си направиш и калибровачен шлайф и на края навиваш диска и става комбиниран .Мотор поне 3 киловата(моя банциг с 5 върти 2по 800 колела и доста по-големи натоварвания) .Колко е дебело това чудо та тежи 20 кила?Не се лъжи да го слагаш директно на оста.Набави някой чарк и ще поумуваме аз всичко в движение правя успех ще стане.
Белканто ? :? Нищо не ми говори. Може ли подробности? Не разбрах и за калибровъчния шлайф. ЕД ще се намери, безопасното закрепване ме вълнува повече в момента.

Благодаря за помощта !
Andri01 - майстор
Баланса ,като за гуми го писах само за пример. Не вярвам да се хване някой с тази работа там ,но...И ако го правиш ,сложи го хоризонтален да работи диска и с някакъв по якичък предпазител отстрани.
mavryt4o - майстор
Пункт за скраб ,черни метали ,вторични суровини както искаш го наричай дават го по левче килото .Няма каде да избяга диска посоката я правиш като натискаш с материал диска да самозатяга и това е .Май не си дърводелец и калибровъчния отпада.Какво те притеснява това балансиране първо го пусни пък тогава ще рашиш и няма как да не може да се балансира все пак е правено от хора на струг не от извънземни

Тема "Самоделен дисков шлайф" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: