Всичко за дърводелството
KingLin - майстор
Както споменах купих едни дъскички 200х20 но са съвсем пресни. След като си изпълнят основното предназначение за рафтове и плот на работния ми кът искам с остатъка да скова нещо дребно. Примерно столче от типа "отмора на краката". Притеснява ме това че за двата дена които стояха в гаража едната стана дъговидна и се нацепи. Нямам време нито си заслужава за двете дъски които ми останаха да ги суша атмосферно или както и да е. Та въпроса ми е след като нарежа детайлите как да ги лакирам. Дали отвсякъде и да се запечата дървото или да оставя краищата нелакирани за да диша от там. Не че ще правя нещо отговорно ама идеята е да почна да се уча как се работи с масив :) А и с какво да слепвам конкретните дъски? Имам хелмевект което е полихлоропреново или да отивам за полиуретаново?
Andri01 - майстор
Сложи в BBQ-то,под ребърцата да изсъхнат!
ivouz - специалист
Направи каквото ще правиш пък после лакирай!Те ще намерят от къде да дишат.
Това което изтича от BBQ-то (електрическото) в тавичката е много добър материал за мазане на дървесина (изпробвано).
bimbaeco - майстор
В тази тема май сме говорили най-много за сушенето на материала:
viewtopic.php?f=35&t=44510&start=20
За лепене на плотове не ти трябва специално лепило. Поливинилацетатните лепила са най-евтиното и най-популярво решение. На мен лично ми харесва най-много Момент на Хенкел. Лепилото на Бизон не е лошо, на Боро - също. Лепилата, които продават в Лидъл, също са добри.
Горе-долу каквото знам за лепенето на плотове, съм го споделил тук, ако ти се чете:
http://woodbg.blogspot.com/2014/03/norm ... zh-cn.html
Ако си правиш мебели за работилницата, влажният материал не е болка за умиране, освен ако не са ти много високи стандартите. Ако искаш да правиш мебели и да ги лакираш, по-добре остави материала да изсъхне, защото не си струва усилията. Каквото и да му правиш, после ще изметне и ще се спука (99 от 100 пъти).
Иво, не искам да се заяждам, но това, което си написал е голяма дивотия.
griffin - майстор
Бих дал една идея която може да се ползва за "суров" направо материал ;), може да го напиеш няколко пъти с топъл ленен безир и няма да се напука материала :).
Мацай отсякъде с лак, аз работната маса си я направих от мнооого мокри греди които като ги бичих на циркуляра ставаха рошави вместо да се срежат нормално въпреки хубавия диск :). Въпреки висичко до сега конструкцията не е мръднала, но имай на предвид че ползвах относително дебели елементи :).
KingLin - майстор
Да и при мен стават рошави като ги режа с пендулата. За рафтовете не ми пука че ще изметнат. Ама столчето ще е първото което ще се опитам да направя и ми се иска да се получи добре :) Един вид да не ми се убие ентусиазма (не че е лесно де :) ) Тука из форума бях видял модел за него и ми се е запечатал в главата. Определено ще го пробвам това с топлия безир.
Бимбаец мерси за линковете - аз съм им хвърлял по едно около но навремето когато четях форума просто за спорта и сега не ги открих когато ми трябваха. Този път ще има дълбок прочит :)

Тема "Мокър чам - каква обработка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: