Всичко за дърводелството
dimovdid - специалист
Здравейте, Колеги!
Заел съм се да правя кухненско озавеждане за дъщерите. В общи линии почти всичко ми е ясно. Правил съм и друг път шкафчета и какво ли не, включително и от масив.
Но тук имам конкретен въпрос относно направата на витринката на единия от шкафовете. В случая използвам ПДЧ 18 мм на EGGER и за основата и за вратичките. Много добре знам, че вратичките стават най-добре от масив, но нямам достатъчно време за такова занимание.
Сега към въпроса: Витринката е с размери 90х80 см. Двете вратички съответно са по 90х39,6. Реших като по-красиво вместо да правя рамките от по 4 тесни ивици и да ги слепвам, да изрежа отвор.
Колко широки да оставя ивиците на рамката, за да е достатъчно здраво-все пак е ПДЧ и в същото време да е красиво? За масив оставям 5.5-6 см.
Благодаря предварително!
Д

Отворът смятам да го изрежа с оберфреза и ъглите ще се получат заоблени. Стъклата ще са 4 мм дебели със застъпване по 1-1,5 см от всяка страна. т.е. няма да отслабвам рамката допълнително, а ще ги положа отзадна страна с пластмасови скобички. Примерно по 2 на късата страна и 3 на дългата. Дръжките ще са отдолната страна.

Прикачен файл

Витринка.png
Витринка.png (8.69 KиБ) Видяна 782 пъти
ZEDYCUS - майстор
Здравей.
Оставям по 70-80 мм ширина за да има място за отвора на пантата и за дръжка. Последната такава я правих с обкантване с алуминиев винкел 10х10, но след като го залепя от задната страна правя фалц до алуминиевия ъгъл за да влезе стъклото. Фалца е широк 1см, лепя със силикон. По този начин не се интересуваш толкова ряза да е перфектен, понеже не се вижда. Вътрешен отвор трудно се кантира на ръка, особено ако са заоблени ъглите.
Ето и малко снимки. :partyman:

Прикачен файл

witrina.jpg

Прикачен файл

витрина.jpg

Прикачен файл

витрина 1.jpg
dimovdid - специалист
Благодаря за отговора!
Интересно се е получило, но като че ли не ми се иска да поставям алуминий, а да го направя с кант. Твоята витринка е по-голяма, с една вратичка и 7 см и отиват. Мисля си за моите около 6-6,5 без фалц, за да не отслабва допълнително. А и не знам дали ще мога да се справя с правилното оразмеряване и изрязване под 45 градуса на профила.
Ще съм благодарен и за други мнения.
Д
ZEDYCUS - майстор
Щом ще го кантираш кант, може да си направиш шаблони за фрезата и да изрежеш нещо нестандартно. Не се заблуждавай, че като има фалц се отслабва ПДЧ-то, след като стегне силикона самото стъкло заздравява цялата рамка, което не можеш да постигнеш със скобите. Така, че и 65мм ще е достатъчно за широчина. На снимката стъклото също е с фалц.
Изрязването на отвора с фрезата не е много лесно без да накъртиш лицето. По добре ги поръчай на Център(ЦНЦ фреза) в някоя фирма за ракрой. :partyman:

Прикачен файл

Untitled.jpg

Тема "Витрина за кухненско обзавеждане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: