• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10
Всичко за дърводелството
masterval - майстор
Вероятно съм закъснял за рязането, но да си кажа все пак мислите.
Подрязването на врата с прободен трион не е работа, с която човек да започне да дърводелства. Или ще го бие жена му, или ще купува ново крило. Проблемът не е в дължината на ножчето, макар че късото ножче може да счупи всичко, включително и себе си. Просто рязът става крив, но с тази подробност, че се изкривява от долната страна и виждате "Дунавски вълни" чак когато окачите крилото.
Правилното рязане в домашни условия е с циркуляр, по възможност с повече зъби (и да не е отрязал много пирони). От горната страна на вратата е добре да се пусне лента хартиено тиксо и по нея да се очертае линията на рязането. Лентата ще предпази материалът от надиране от плочата на циркуляра и от разтрошаване на ръба - посоката на въртене на ножа е "назад", тоест се нарушава горния материал.
Съветът да се води по мастар и стяги е прекрасен, само дето при мен всичко това не позволява минаването на плочата (на моя Блек/Декер моторът я откъм по-удобната за рязане лява страна и той не минава покрай стягите. Затова първо режех по пластмасов линеал, който е тънък и минава под мотора, но след това видях, че циркуляра сам си се води направо, за разлика от "Зегето".
И да не се бърза! Най-добре е първо да се направи една тренировка.
Дано съм бил ясен и полезен някому. :cool:
griffin - майстор
И аз имам такъв циркуляр на BD и си направих линеал за рязане :-) относително елементарна конструкция която ми спестява една дузина мерения, зарязките от диска на цикуляра в рамото на линеала са за напасване къде ще дойде самия сряз :-) много удобно вместо да се чудиш всеки път.

Линеала е направен ламиниран паркет.

И най важното може циркуляра да се постави от 2-те страни на линеала

Прикачен файл

s lineal.gif
Линеала с 2-те положения на циркуляра и 2-те зарязки от диска на циркуляра
s lineal.gif (4.1 KиБ) Видяна 8777 пъти
masterval - майстор
Това да зарежеш линеала е добра идея. Тия от Б/Д също са мислили по въпроса и са зарязали самата шейна на циркуляра, та когато си настроен за право рязане, цинкуляра реже там, където ти е "нулата". Общо взето, като запомниш положението на зарязката спрямо твоят ряз, не ти трябва линеал. Но тръгнеш ли да кроиш мебели и кухни, най-добре е да си спретнеш шейна.
Харалампи - специалист
А бе що ли ги продават тия зегета, като един прав срез не можеш да направиш с тях. Направо предлагам да им направим бойкот и да се обявим за спирането им от производство и изтеглянето им от търговската мрежа.

Направо нямам думи. Аз ли съм единственият дето прави със зегето прави срезове не мога да разбера. Верно че ми е машинката добра, ама едва ли е само това
masterval - майстор
Харалампи написа:
Не знам как ще е при рязане на дърво, но при ютонга се получаваше отклонение около 6-8 мм на 600 мм.
Опитай и с дърво, няма лошо. След това опитай с врата, където двата листа ги делят 40 мм. Успех. Пиши. Пусни снимки :cool:
griffin - майстор
Това че циркуляра е отбелязан не е много удобно :-) аз след първите няколко сряза почти се отказах даго ползвам това :-) ползвам или паралелен водач или тоя линеал.

Иначе по въпроса за зегето, и аз не мога да изкарам савсем прав сряз като от циркуляр-а :-) особенно ако ползвам по дълъг нож отголу сряза ми бяга, верно че не сам пробвал и с линеал но мисля че при по дълъг нож понякога( явно моята работа е такава) ножа се отива настрани отдолната страна :-).

А харалампи щом правиш прав срез с зегето предполагам вече си му майстор :-), мен ми е по лесно с циркуляра да правя такива задачки.
Лесоламинат - специалист
Зегето основно е за криволинейни детайли.
EDI - майстор
Разкошно си реже зегето и прави линии без никакъв проблем.Въпроса е в техниката на водене на машината и в използваното ножче.Аз ползвам да БОШ за грубо рязане на дърво, като не насилвам машината да реже с голяма скорост и линията си е права и отгоре и отдолу, разбира се с водач по цялата дължина.
Харалампи - специалист
masterval написа:
Харалампи написа:
Не знам как ще е при рязане на дърво, но при ютонга се получаваше отклонение около 6-8 мм на 600 мм.
Опитай и с дърво, няма лошо. След това опитай с врата, където двата листа ги делят 40 мм. Успех. Пиши. Пусни снимки :cool:
Като казвам че не знам как е при рязане на дърво имам предвид че не съм рязал толкова дебели плоскости, а не че не съм рязъл дърво. Ако не бях го правил едва ли щях да съм единственият доволен от зегето. Оспамихме темата. Ако погледнете в началото човека пита как да си среже вратата. Доколкото разбирам от въпросите които задава, я има една две отверки в къщи я няма, а всички оревахте орталъка да си купува циркуляр. Бе приземете се бе, ще си отреже някой пръст да се чудите после кой го е посаветвал. Вие дето пищите колко било хубаво да се реже с циркуляр първо циркуляр ли си купихте или първо зеге?
masterval - майстор
Харалампи написа:
masterval написа:
Харалампи написа:
Не знам как ще е при рязане на дърво, но при ютонга се получаваше отклонение около 6-8 мм на 600 мм.
Опитай и с дърво, няма лошо. След това опитай с врата, където двата листа ги делят 40 мм. Успех. Пиши. Пусни снимки :cool:
Като казвам че не знам как е при рязане на дърво имам предвид че не съм рязал толкова дебели плоскости, а не че не съм рязъл дърво. Ако не бях го правил едва ли щях да съм единственият доволен от зегето. Оспамихме темата. Ако погледнете в началото човека пита как да си среже вратата. Доколкото разбирам от въпросите които задава, я има една две отверки в къщи я няма, а всички оревахте орталъка да си купува циркуляр. Бе приземете се бе, ще си отреже някой пръст да се чудите после кой го е посаветвал. Вие дето пищите колко било хубаво да се реже с циркуляр първо циркуляр ли си купихте или първо зеге?
-
Понеже крилото е широко 800 мм, разликата ще достигне 10 мм.? Или един сантиметър? Ясно е, че няма да има такава разлика, но май споменах: проблемът е в долния лист, който не виждаме.
Първият циркуляр купих заедно с първия си прободен трион, незнайно защо известен като "зеге", а те двете бяха приставки в един куфар с първата ми бормашина на Блек/Декер :? Продаваха ги в един магазин, дето му викаха КОРекция на КОМунизма. От тогава пищя че зегето си има своите функции, а циркуляра - своите.
За подрязването на една врата са необходими около 2 минути, и ако няма толкова циркуляри в София, готов съм да дойда с моя, ако Харалампи не ме изпревари със зегето от Бургас :wink:
Няма сръдни, в спора се ражда истината!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10

Тема "Отрязване на врати - как? ВЕЧЕ И НАГЛЕДНО" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: