• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко за дърводелството
Здравейте,

имам ново жилище което ремонтирам. Стройтеля го предаде с монтирани интериорни врати. След като поставих подовите настилки и преходните лайсни се налага да отрежа вратите отдолу защото са много дълги.

Въпросът ми към хората с опит е: Мога ли да направя това със обикновено зеге или ръчен циркуляр или ми трябват специални машини? Вратите са от някакви хартии или картони според мен. Машинно боядисани са и се притеснявам че ако ги отрежа със зеге или циркуляр от едната страна среза ще остане нащърбен. Моля дайте съвет.
Харалампи - специалист
Зависи колко трябва да режеш. А иначе нащърбването със "зегето", не е толкова голямо ако използваш ножчета с по-малки зъби. Удряш една шкурка под ъгъл, правиш нещо като фаска и си готов. Само трябва да боядисаш отдолу за да предпазиш дървото.
Благодаря за отговора. Добра идея. Това със шкурката май ще свърши работа стига найстина да не е много нащърбено. Не разбрах само какво значение има колко трябва да режа?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Stone написа:
Благодаря за отговора. Добра идея. Това със шкурката май ще свърши работа стига найстина да не е много нащърбено. Не разбрах само какво значение има колко трябва да режа?
Ами всъщност, вратите са дървена рамка а вътре почти кухо ... та има значение колко ще отрежеш.
Има си и оправия, но това след като отрежеш.
Все пак колко е излишно? 1-2-3-5мм? Сантиметър? Два?
leonardo_vd - модератор
Stone написа:
Благодаря за отговора. Добра идея. Това със шкурката май ще свърши работа стига найстина да не е много нащърбено. Не разбрах само какво значение има колко трябва да режа?
Зависи от производителя колко широка дъска е сложил ной-отдолу на вратата. На фабричните врати е около 8-10 см. Режи с ръчен циркуляр или ако имаш познат ги занеси на машина. Със зеге прав срез няма да направиш. Аз режа с ръчен циркуляр, но сум сигурен че твоя или на комшията не е такъв и затова препоръчвам рязане на машина.
griffin - майстор
Ако не е много за скъсяване може да ги скъсиш и с лентов шлайф, относително бързо ще стане а и по лесно ще контролираш отнемането, няма да се притесняваш и за пирони ако има в самата врата, на ножа на циркуляра или на машината няма да и хареса някой пирон както и на зегето ;-).

В общи линии подхода понякога се определя от машината с която разполагаш, но наистина с зегето по трудно се прави прав срез въпреки че не е невъзможно де с водач.
Здравейте. Много благодаря за отговорите на всички!

Не съм мерил колко точно трябва да отрежа, но е повече от 1-2 мм., т.е. няма да стане със шлайфане. От друга страна ще е по-малко от 1.5 - 2.0 см, защото с толкова съм вдигнал нивото (масивен паркет и гранитогрес). Надявам се да не е прекалено малка долната дъска на рамката :lol: . Ще си покаже ... :-D

Има ли някой идея къде в София могат да ми отрежат 3-те врати на машина?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Stone написа:
Здравейте. Много благодаря за отговорите на всички!

Не съм мерил колко точно трябва да отрежа, но е повече от 1-2 мм., т.е. няма да стане със шлайфане. От друга страна ще е по-малко от 1.5 - 2.0 см, защото с толкова съм вдигнал нивото (масивен паркет и гранитогрес). Надявам се да не е прекалено малка долната дъска на рамката :lol: . Ще си покаже ... :-D

Има ли някой идея къде в София могат да ми отрежат 3-те врати на машина?
До 5мм си е добре със шлайфане. Ако нямаш ренде.
Вземи го измери. Мериш от пантите.
arihtev - специалист
здр колеги спорет мен с ръчния цирколяр и слет това малко шкурене ще стане перфектно и ако цвета нее мн особен можеш да бодисаш отдолу и съответно и раба няма да си личи ако има искар6ено несе разкарваи за такива дребни работи
Харалампи - специалист
А бе колеги, ми то си е очевидно, че с циркуляр или на машина ще е най-точно, ама колко от нас имат ръчен циркуляр? Ние с бащами имаме (по-точно баща ми има), обаче не ходя да го вземам за всяко дребно нещо.
С него се работи доста по-сложно отколкото със зегето. Доколкото разбирам Камъчко не е голям майстор дърводелец, щом задава такъв въпрос, значи няма да му е лесно с циркуляра. Обаче може да си вземе някакъв ефтин прободен трион (примерно за 10-15 лв) да направи няколко пробни среза да му фане чалъма и да действа. Хем като свърши ще си има прободен трион и може да даде началото на успешна дърводелска кариера (в ограничен, домаше смисъл разбира се). Аз самият започнаш точно така.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Отрязване на врати - как? ВЕЧЕ И НАГЛЕДНО" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: