От мобилни телефони до цифрови камери
velas - специалист
nikolovvd написа:
leosat varna написа:
Споко! Това е първия урок "Бягай далече от всичко де е Strong!"...
При мен SRT 8113 си работи нормално
Стискай палци и зъби!

Че ако минат през ръцете ти няколко стотин различни вида техника Стронг и друга песен ще запееш. :wink:
kozl - майстор
leosat varna написа:
kozl написа:
Според мен причината не е в кабела.
Отиди и си купи по-читав екраниран скарт-кабел (ще го познаеш по това, че е по-дебел) за 15-тина лева и ако след това има брум тогава търси причината.
Това упражнение дето го правиш сме го правили стотици пъти...99% причината за брума е от кабела.
Е това за 55 лв. ми предложи и консултанта в Техномаркет. Ще помисля над това му казах - ама дай първо да го пробваме... Е не даде. А и да беше дал пак нЕмаше да купя такъв кабел, но поне щях да знам има ли брум и със скъпия кабел. Но когато консултанта заговори, че всички приемници били така и за това се настройват на максимален звук, а нивото за слушане се регулира от дистанционното на телевизора, пък и номера с изчезащия брум след усилване до макс. на LG-то, то беше ясно, че ме е претупал.
И видите ли всички приемници са така, а ей на появявам се аз с рекламация щото съм тъп и не знам как да си настройвам волумето. Ами явно ме е гепил брума :lol:
А относно дебелината на кабелите - вече и на това не мОе да се верва. Купих на сина дебели кабели за ток при палене от друг автомобил. Ами бензинките ги пали, ала дизели не ще. Дебела, само изолацията дебела, а метала Ич го нема.
novgradski - специалист
Преди време когато купих нов телевизор...включих се към кабелна телевизия и ..."брум".Някъде из форумите прочетох че проблема е в "масата",затова с един едножилен проводник вързан за третата клема на щепсела и ...в един занулен контакт-другия край -на корпуса на сплитера. Брума изчезна. След време техниците дойдоха за нещо друго и като видяха- сложиха галваничен разделител и ми махнаха "зануляването".Сякаш има ефект ...но сега съм с двете.
nikolovvd - майстор
Засичал съм по екрана/оплетката на кабела напрежение към 100V. Когато включваш кабела към телевизора те бие ток.
Duke_BG - специалист
nikolovvd написа:
Засичал съм по екрана/оплетката на кабела напрежение към 100V. Когато включваш кабела към телевизора те бие ток.
бие защото ползват едни магистрални усилватели които се захранват с постоянно напрежение по магистралния кабел и като не сложат "Изолатор" на разклонението от магистралата се получават изцепки :)
kozl - майстор
Малко развитие и нови проблеми.....
Вчера купих от Конрад/Щайнбергер друг скарт кабел, за 12 лв. парчето. Хем по-скъп от другите за по лев и 50 ст, хем тежи повече. Куплунгите изцяло метални. Е нЕмаше време да го разглобвам и да проучвам ширмовкитв - направо у мама и го боцнах. Брума почти го нЕма, но появи се друг проблем - куплунгите много лесно изпадат от буксите. Кабелът твърд и при всяко местене някой куплунг се изхлузва. Ще приема, че брума се е индуцирал през сплетените неширмовани поотделно кабели на видеосигнала и звука.
Но междувременно миналата неделя в Джъмбо открих това:
Прикачен файл:
distansionno klu4odarjatel.jpg
Изрязах му проводимия слой на бутоните за каналите и "муте" и сега със скарта при пускане на ТВи-то стартира директно входа на цифр.приемник и няма как да превключи на аналогов тунер.
svetli_44 - специалист
hidrazin написа:
kozl написа:
Премерих с мултицет металната рамка на кабела и двата му скарт куплунга еми масата е ОК. ...
Това че има връзка между двата SCART кабела все още не означава че масата е ОК. Всеки от сигналните проводници трябва да е екраниран и то добре с плътна метална оплетка. Един качествен кабел изглежда отвътре така примерно:
Прикачен файл:
excellence-scart 1.jpg
В кабел за 2 лева няма да видиш такава екранировка. Нито в кабел за 3 лева. :) В евтините кабели вместо плътна оплетка около сигналния проводник им само 3-4 проводника тънки като косъм. Такъв кабел няма как да екранира добре и става като антена за околни смущения - най-вече мрежов брум който най-добре се усеща именно в звуковия канал.
Те затова и съветват хората звукът от декодера на макс и после регулирането от телевизора за да е по-високо нивото на сигнала по кабела. Така и смущенията са по-малки - съотношението сигнал-шум става по-голямо. Обаче това е много тъп вариант. Трябва постоянно да си с две дистанционни в ръка.
Та преди да обвинявате приемника за брум пробвайте с читав кабел.
Разбира се варианта с нов телевизор е най-добрия но не всички хора имат такава възможност в момента и гледат да закърпят положението. Ама за няколко години и това ще се промени.
:partyman:

То в БГ хората са с друг манталитет хем да е евтино хем да е хубаво и качествено, е няма как да стане.. .
nikolovvd - майстор
Не е от манталитета! Тези които са на ТИ с тази техника никога няма да се замислят какъв кабел да купят - скъп или китайски.
Проблемът е, че хората отиват на пазара и купуват това, което им предложат. Аз пък въобще не ги купувам, а ползвам това, което ми пристига с техниката. Домашното кино на Филипс си дойде с пълен комплект кабели, а и други апаратури. Единствения кабел който съм купувал е HDMI кабела, когато купих телевизора, но ги предупредих да ми дадат най-скъпият кабел, който се оказа сериозен и върши перфектна работа. Какво ще избере някой дядо събирал пари за нов телевизор, като е отделял от залъка си, всеки може да се досети.
thinkpad - майстор
Ако сте взимали SCART към чинч сигурно знаете какъв леш са повечето китайски кабели със SCART. Значи масата на моно канала беше вързана на десният канал. Видео масата беше вързана към пина за видео изход. После се налага да преправям кабела, защото какъвто си купя такъв наоколо, все такова менте. Тия кабели са много зле, брума е от тях. При мен като си пусна DVD-то се чуваше звука от TV тунера на същият канал направо. След като го моднах и свързах правилно, всичко намаля.
kozl - майстор
Имаше е Конрад кабели евтинджос без гаранция. Е бяха доправи си сам. Продаваха дефектни кабели за части - някои работеха. И не е задължително като е евтин кабела да има брум. Доста време съм ползвал шир потреба кабели на VHS на DVD. Първите проблеми със скапани кабели бяха с антенните кабели от розетка до ТВи-то. Фабрични бяха, но се оказа, че над някакъв праг на честотата сриват сигнала. С години ги ползвах и като пуснаха по кабела повече канали с по-висока носеща честота, чак тогава разбрах за дефекта им.
В миналата събота майка ми остана без телевизия. Отидох при нея и цифровия приемник не реагира. Не свети нищо по него, не се пуска ни от копче, ни от дистанционно. Извадих му щепсела изчаках и пак го включих и приемника тръгна. Или лош контакт или беше забил - нали е с импулсно захранване. Отървах въпроса що е то гаранция и расте ли у нас. :?

Тема "Приебник за цифрова телевизия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: