• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
От мобилни телефони до цифрови камери
Fredfred7171 - специалист
ср фев 21, 2024 1:00 pmKrasi_S написа:
вт фев 20, 2024 10:44 pmLisko написа:
Но пък ремонта е лесен - окъсяваш го и другите си работят както преди.
Не съвсем. Това е валидно само в определени граници и силно зависи от мощността на "лампата". Ако разгледате по-добре линка на hidrazin, ще видите, че има едно нещо което се променя при 3W и при 7W. И това е стойността на ценеровия диод. Той е този, който стабилизира напрежението, а не греца.
ср фев 21, 2024 9:04 amivanovbg написа:
Не е генератор на ток, а тази схема е със стабилизирано напрежение. Затова има ценер. Окъсиш ли диод веднага ще изгори още един и така до края
В случая Иванов е прав и изглежда най-наясно с тази схема. :-D

Входният НЕелектролитен кондензатор наистина прави реактивен делител и намаля променливото напрежение. То се изправя от греца и електролитния кондензатор след него. Това вече изправено и филтрирано напрежение се подава за стабилизиране от резистора 10 ома и ценера. Стойността на ценера зависи от броя на диодите след него. Съобразен е спрямо сумата от падовете им (работното им напрежение на отпушване). Тока през светодиодите не трябва да надвишава определена стойност и затова се грижи основно 10 омовия резистор. Но той е във функция и с входният кондензатор. Тока и напрежението на отпушване на светодиодите позволяват изменения в определени граници и на това се разчита основно в работата на тази схема. Пиковете и пренапреженията от захранващата мрежа водят до изгарянето им. В един момент някой светодиодиод не издържа.

Окъсяване на изгорял светодиод може да "оправи" само лампа, на която напрежението на стабилизация на ценеровия диод е подбрано да е около средата на сумата от напреженията на светодиодите. Защото след окъсяването, върху тях ще има по-високо напрежение. Това ще доведе и до по-ярко светене. И всяка промяна на напрежението от мрежата в посока нагоре ще е фатална.

На въпроса на Kozl защо се ползват и схеми с инвертор. Всъщност чипа там играе ролята на генератор на ток. Регулира тока, а напрежението е колкото е необходимо според броя светодиоди. Т.е. крушки с близки мощности могат да се произвеждат с една и съща захранваща платка. Е, отделно тази схема е по-устойчива, по-надеждна и би трябвало да грее по-малко.
Благодаря и за вашето мнение, този делител за който стана на въпрос как се формира, нали трябва да има поне две съпротивления, едното да кажем е кондензатора С1, а другото рамо на тоя делител кое се явява, може би диодите ог греца или..??
iliya_i - майстор
ср фев 21, 2024 6:33 pmFredfred7171 написа:
Благодаря и за вашето мнение, този делител за който стана на въпрос как се формира, нали трябва да има поне две съпротивления, едното да кажем е кондензатора С1, а другото рамо на тоя делител кое се явява, може би диодите ог греца или..??
Делителя е: Кондензатор С1 - диод от греца - R3 - ценер в паралел със светодиодите - диод от греца - R2.
Ама от вчера ти се чудя, за к'ъв .уй го дириш?
И кой ти каза, че трябва да има две рамена за да е делител?
И на кое точно в делителя викаш рамо?
gogo7777 - майстор
Ако има някакъв делител на напрежение, той е съставен от С1 и R2. Разклонението между него е цялата дясна част от схемата.
Само си расъждавам, не претендирам за вярност. :?

:drinkers:
iliya_i - майстор
ср фев 21, 2024 8:02 pmgogo7777 написа:
Ако има някакъв делител на напрежение, той е съставен от С1 и R2.....

:drinkers:
Ако има някакъв делител, то той се състои от всички елементи през които тече ток и има пад на напрежение :)
gogo7777 - майстор
....и R3 трябва да угаси токовете през светодиодите и ценера.
Делител ако изобщо го има трябва да е между входящите и изходящите напрежения. След греца напрежението се увеличава. :idea:

:drinkers:
Fredfred7171 - специалист
ср фев 21, 2024 8:07 pmiliya_i написа:
ср фев 21, 2024 8:02 pmgogo7777 написа:
Ако има някакъв делител на напрежение, той е съставен от С1 и R2.....

:drinkers:
Ако има някакъв делител, то той се състои от всички елементи през които тече ток и има пад на напрежение :)
Тук е обяснено всичко, както става ясно, няма делител, и Гого е прав-ограничител на ток е С1, но всичко е обяснено тук, сега открих статията, , незная как да я постна от името на автора , който съм всъщност аз, но сега не мога да вляза в първия си профил, нещо незнам какво стана, та ще я цитирам тук статията да е ясно за какво става на въпрос..да се осветлят хората..Благодаря на всички засега.. :)

https://www.homemade-circuits.com/cheap ... ess-power/
Последна промяна от Fredfred7171 на ср фев 21, 2024 9:41 pm, променено общо 1 път.
Fredfred7171 - специалист
вт фев 20, 2024 7:56 pmFredifredi7117 написа:
Здравейте!
Интересува ме в тази схема за LED BULB driver как се намалява напрежението, какво напрежение се подава на ценеровия диод?
Принципно тук няма трансформатор, как става това редуциране, дколкото се информирах в LED крушките принципно няма трансформатор..
Благодаря предварително на всички отзовали се..!!




https://imgur.com/WAhjjJ1
Всъщност тук е обяснено сега намерих статиите със закъснение, първата е за конкретната верига, а втората (в която е обяснено по-детайлно и по-прегледно е принципно обяснение за 4 възможни начина за такъв вариант без трансформатор!
Приятно четене, на който му се чете :)

https://theorycircuit.com/7w-led-bulb-circuit-diagram/

https://www.homemade-circuits.com/cheap ... ess-power/
iliya_i - майстор
ср фев 21, 2024 9:12 pmFredfred7171 написа:
ср фев 21, 2024 8:07 pmiliya_i написа:
ср фев 21, 2024 8:02 pmgogo7777 написа:
Ако има някакъв делител на напрежение, той е съставен от С1 и R2.....

:drinkers:
Ако има някакъв делител, то той се състои от всички елементи през които тече ток и има пад на напрежение :)
Тук е обаснено всичко, както става ясно, няма делител, и Гого е прав-ограничител на ток е С1, но всичко е обяснено тук, сега открих статията, , незная как да я постна от името на автора , който съм всъщност аз, но сега не мога да вляза в първия си профил, нещо незнам какво стана, та ще я цитирам тук статията да е ясно за какво става на въпрос..да се осветлят хората..Благодаря на всички засега.. :)

https://www.homemade-circuits.com/cheap ... ess-power/
Ха мерси, че ни светна.
Но преди малко зададох един въпрос:
iliya_i написа:
Ама от вчера ти се чудя, за к'ъв .уй го дириш?
Та освен да си презентираш статията, за която на никой в този форум не му пука, имаше ли друг смисъл?
Fredfred7171 - специалист
ср фев 21, 2024 9:18 pmiliya_i написа:
ср фев 21, 2024 9:12 pmFredfred7171 написа:
ср фев 21, 2024 8:07 pmiliya_i написа:

Ако има някакъв делител, то той се състои от всички елементи през които тече ток и има пад на напрежение :)
Тук е обаснено всичко, както става ясно, няма делител, и Гого е прав-ограничител на ток е С1, но всичко е обяснено тук, сега открих статията, , незная как да я постна от името на автора , който съм всъщност аз, но сега не мога да вляза в първия си профил, нещо незнам какво стана, та ще я цитирам тук статията да е ясно за какво става на въпрос..да се осветлят хората..Благодаря на всички засега.. :)

https://www.homemade-circuits.com/cheap ... ess-power/
Ха мерси, че ни светна.
Но преди малко зададох един въпрос:
iliya_i написа:
Ама от вчера ти се чудя, за к'ъв .уй го дириш?
Та освен да си презентираш статията, за която на никой в този форум не му пука, имаше ли друг смисъл?
За мен беше важно да разбера, не е с популиска цел, и понеже вие ми помогнахте с отговорите, се сетих че тая схема си има обяснение някъде и т.н и така, не че много съм се светна, но все пак..Разбрах че ценера ограничава напрежението, което подозирах, но не си обяснявах как може да издържи 220V!! явно като е малък тока, не е важно какво е напр., но не винаги а когато имаме ценер който играе ролята и на стабилизатор на напр. :o
пак Мерси на всички, и всеки който добави още нещо, ще ми е от полза!! :)
Fredfred7171 - специалист
ср фев 21, 2024 9:18 pmiliya_i написа:
ср фев 21, 2024 9:12 pmFredfred7171 написа:
ср фев 21, 2024 8:07 pmiliya_i написа:

Ако има някакъв делител, то той се състои от всички елементи през които тече ток и има пад на напрежение :)
Тук е обаснено всичко, както става ясно, няма делител, и Гого е прав-ограничител на ток е С1, но всичко е обяснено тук, сега открих статията, , незная как да я постна от името на автора , който съм всъщност аз, но сега не мога да вляза в първия си профил, нещо незнам какво стана, та ще я цитирам тук статията да е ясно за какво става на въпрос..да се осветлят хората..Благодаря на всички засега.. :)

https://www.homemade-circuits.com/cheap ... ess-power/
Ха мерси, че ни светна.
Но преди малко зададох един въпрос:
iliya_i написа:
Ама от вчера ти се чудя, за к'ъв .уй го дириш?
Та освен да си презентираш статията, за която на никой в този форум не му пука, имаше ли друг смисъл?
Само че тази статия за 4-те начина не става въпрос за резистора преди ценера R3, дават я подобна схема без тоя резистор, та се чудя тоя резистор помага ли на ценера, тук някой май каза че без него ценера не би издържал, това ли да му е ролята щото той е малък като стойност, 10 ома ама сигурно ограничава за момент докато ценера си влезе в работен режим, незнам и аз ..така си го обяснявам??? :?
Последна промяна от Fredfred7171 на чет фев 22, 2024 12:50 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "LED BULB как се намалява напрежението, моля за отговор-благодаря" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: