От мобилни телефони до цифрови камери
zimel - специалист
Здравейте колеги,направих си примитивна аларма с два пир датчика но алармата работи "малко'' повече отколкото трябва,което е проблем таа въпросът ми към вас е:
1)Някой от вас успял ли е да направи стабилно работеща аларма с обикновен пир датчик за включване на лампа?
Известно ми е ,че пир датчика реагира на движение на хора,животни и въздушни течения.
velsi - Почетен майстор
На кое казваш "обикновен пир датчик"? 3-4 години използвах направена от мене локална аларма в магазин, с китайски датчик за управление на осветление. Имам няколко истински взлома за това време и нито един фалшив сигнал. Не се ли регулира чувствителността? А може би датчкиците са поставени на неподходящо място?
zimel - специалист
Все още се чудя от какво могат да се получават 'случайни' сработвания,след като намалих чувствителноста наполовина значително се намалиха тези фалшиви тревоги,но и обхватът им се намали. Датчиците купих от конрад,понеже работят на 220в. аз ги захраних с 35волта (право и филтрирано напрежение)след входния кондензатор,при което датчика си тръгна да работи нормално на 24в.
Използвам 35в. DC за да се поемат загубите от съпротивлениетто по кабела,който е 0,75мм2 и е дълъг около 70 метра.
Дотук нещо нередно???
Как си закачил сирената ?
Разчиташ релето на пира да управлява сирената ли?
Пир шалтера би трябва да има времезадържане което да регулира.
zimel - специалист
Благодаря за отговорите и 'прегледа' на темата,благодаря и на Velsi за това,че може да се направи стабилно работеща аларма с пир датчици за вкл. на лампа,явно при мен проблемът идва от недобре затвореното помещение.
Ще уплътня фугите под вратите и отворените вентилационни отвори.
Забелязях,че повечето от сработванията се случват когато има вятър.
Ще се опитам да кача елементарната схема.
zimel - специалист
Фалшивите сработвания идват най-вероятно от смущения по захранването , защото при една буря със светкавици забелязах, че всеки път когато светне... и алармата сработва, което ме навежда на мисълта да сложа някакви филтри на всеки един датчик.
Ще трябва да налучквам подходящия филтър.
soteto - специалист
Ако ти дръпнат шалтера или ти прекъснат кабела,все едно нямаш датчик.
zimel - специалист
При нас тока не спира често нито е задълго, затова не съм я подсигурил с резервно захранване от акомулатори, но това не е проблем да се направи понататък ако е необходимо.
Кабела ми е 5-жилен , алармата е защитена от прекъсване и укъсяване на всички жици , т.е. пискуна пищи и при тези две положения.
Друго ме мъчи.
Трябва ми някакъв широколентов филтър на захранването, на всеки един датчик по отделно, като тези в автомобилите, за да защитават електрониката от смущението при искрене на свеща.
Примерно :кондензатори 1000 микро.ф., 100 нано.ф- индуктивност 1милихенри- кондензатори 1000 микро.ф., 10 нано.ф. .
Спомням си,че такъв филтър имаше на по-старите електронни таксиметрови апарати- МТА-02 само,че там индуктивността беше направена от две намотки в топфхерн (чашковидна феромагнитна сърцевина).
Ще експериментирам по-нататък и ще пиша за резултати, за сега нямам време.

Тема "Пир датчик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: