От мобилни телефони до цифрови камери
svetliopi44 - Чирак...
Пробвах се да я калайдисам , но ми се струва че стана малко грубичко ... :? Може ли леко да прешлаифам тинола че на места е на вълни ....нещо няма естетически вид. Слагах колофон доволно .
ELEMENTAL - специалист
Не, не може да се шлайфа тинола :lol: .Щом е станал неравномерен слоя, го нагрей печатния проводник без да добавяш повече тинол.Почваш от единия край на пистичката.Нагряваш с поялника докато хубаво се разтопи тинола и след това бавно придвижваш поялника по протежение на пистата.Ако в края на печатния проводник се събере прекалено много тинол, можеш да го махнеш като я изтръскаш платката, докато е все още течен.Иначе по принцип това, че не е станал равномерен слоя не е "болка за умиране".Относно естетическите качества бих ти казал - никой няма да се хукне да ти я гледа платката от долната и страна :wink: .
Иначе най-лесно се калайдисва с кисел флюс (воден разтвор на нишадър или цинков дихлорид).В този случай тинола се "разлива" много добре.Единствения проблем е, че трябва да се работи бързо.Освен това след калайдисването, платката трябва задължително да се измие обилно с вода.Използването на колофон при калайдисването на ПП не е за препоръчване.Тинола не се разнася добре.На всичкото отгоре нагара на колофона е неразтворим и не може напълно да се премахне от платката.
Относно запояването.Не е препоръчително да се използва чист колофон.Много по-удачно и ефективно е да се използва флюс, представляващ смес от 30-40% колофон и спирт.В този случай запояването е по-лесно, пък и остатъците от флюса са по-малко.Чист колофон се използва само, когато трябва да се калайдисват или запояват проводници (или метални екрани, радиатори и т.н.)
svetliopi44 - Чирак...
:lol: :lol: :lol: Ми аз нали съм си перфекционист и се дразня ... но си прав че няма кой да ми я гледа (и то пък от долу)... Мисля че проблема ми е в поялника понеже човката му е остра ... утре ще си купя сплескана за тая работа ... Счупих и няколко свредела 1мм ...ядосах се и сега съм на бира ... :lol: :prost:
ELEMENTAL - специалист
Свредлата са карбидни и затова са много чупливи.За да не се трошат трябва да използваш високи обороти (10000-20000 об/мин) и да не ги натискаш много в платката.
Относно калайдисването - наистина с плоска човка се работи по-лесно.
alsted - майстор
По въпроса с обирането на излишния калай: гледай да не задържаш прекомерно човката на едно мято - при прегряване пистите се отлепят! Дръж платката накклонена /почти вертикално/ така при загряване излишния калай сам се стича /не пречи и с човката да го насочваш надолу/. Относно колофона - сам си прецени...
За чупенето на бургиите - ако работиш с ръчна дрелка наистина е трудно - търси настолна.
svetliopi44 - Чирак...
Мисля да си купя едно такова за пробиване ... имате ли мнения за него.
Дали се намират и малки вертикални стойки за него ...
Гледах го в един магазин за около 50лв. без консумативите, те бяха в отделно куфарче за 15 лв.

Прикачен файл

b0003576.jpg
b0003576.jpg (80.05 KиБ) Видяна 3334 пъти
svetliopi44 - Чирак...
Христос воскресе!
Благодаря за съветите момчета . Платката е готова . Някакви съмнения ме глождят ,че съм оплескал нещата с кондензаторите,понеже съм ги навързал последователно еди след друг?
Имам и друг въпрос. Никъде няма резистор на матрица -7pin 6x4.7k дори и с поръчка. Казаха ми че вече не ги произвеждали. :? .Имам от този вид 9pin 8x4.7k мога ли да я сложа на нейно място ???

Прикачен файл

мек старт.JPG
мек старт.JPG (101.59 KиБ) Видяна 3302 пъти
ELEMENTAL - специалист
Воистина воскресе!
Svetliopi44, шунтирал си намотката на релето и си сложил кондензаторите наобратно.Печатния проводник отбелязан с "Х" го прекъсни.Обърни кондензаторите така, че катодите ("-") им да гледат към вентилатора на греца.Провери дали кондензаторите са свързани към "+" и "маса" по начина отбелязан на снимката.
Относно матрицата - използвай тази, която имаш.Просто 2 от изводите и ще оставиш "висящи".
P.S. Не оставяй "висящ" общия извод на матрицата.Той обикновено е маркиран с точка или с чертичка.

Прикачен файл

__177.jpg
__177.jpg (113.97 KиБ) Видяна 3289 пъти
svetliopi44 - Чирак...
Под кондензаторите има още един + .,но незнам дали е правилно така свързването.

Прикачен файл

платка мек старт.jpg
платка мек старт.jpg (46.25 KиБ) Видяна 3280 пъти
stefan_gb - специалист
Щом е така не обръщаи кондензаторите , правилно е .

Тема "Свързване на реле Finder 40.61 (24V; 16A)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: