От мобилни телефони до цифрови камери
detronik - специалист
Здравейте колеги,
Имам проблем с едни китайчета - луминисцентни лампи с електронен баласт марка Vito. Купих 36W и 18W по няколко бр(от Брик.). Първо започнаха да пробиват кондензатори, тях ги сменях без схема. Обаче сега за 2 дни ми изгоряха 2 бр. 18W. И на двете транзисторите са "цъфнали" (MJE13001). Освен тях обаче и по един резистор, който е изпепелен и не личи какъв е.
Моля, ако някой разполага със схема точно за това животно да ми даде, че не мога да намеря из нета. (Намерих подобни, но те са с динистор, а на моите няма)
Точния модел на лампите е "Vito Light VT3006 18W"
Големите са "Vito Light VT3006 36W" и са с транзистори MJE13003.
Мисля да сложа на 18W транзистори MJE13003, а на 36W - MJE13005, дано не горят. Как мислите има ли смисъл?
Ще кача най-близката схема, която успях да намеря в нета.
...не успях да я кача, затова ето го линка
http://217.26.67.168/uploads/2/2/226746 ... jalica.jpg
Това също много прилича на моите, но не е същото.
http://www.qsl.net/lz1len/Homework2.html
При моите след греца има два последователно свързани конд. по 4.7uF и в средната им точка се свързва единия край на нагревателя на пурата...??? Никъде по схемите не срещам подобно свързване.
detronik - специалист
Здравейте колеги,
Понеже виждам че никой не е писал, та се хванах разглобих една здрава лампа и измерих стойностите на резисторите.
Ел. схема не ми се чертаеше, но нахвърлих една монтажна по която, ако някой има нужда може да се ориентира. С червено съм отбелязал типа транзистори, които поставих. С червена звездичка са отбелязани елементите, които горят след като изпушат транзисторите. Ако ремонтирате такова нещо непременно проверете и С 2.2nF дали не е накъсил, а също и диодите.
Ремонтирах си двете тела и заработиха, дори транзисторите не греят, надявам се да работят по-дълго от оригиналните.
Като разглобя и 36W ще сложа и нейната схема със стойности на елементите.

Прикачен файл

Vito Light VT3006 18W.jpg
Vito Light VT3006 18W
Vito Light VT3006 18W.jpg (90.44 KиБ) Видяна 7003 пъти

Тема "Ремонт на ел. баласт Vito Light???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: