• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
bebo79 - помощник
Здравейте,несъм запознат точно но се надявам това да е точния раздел за тази тема.Интересува ме как мога да замеря тока на батерийте ми дали са се заредили.Неразбирам много от такива неща,купих си зарядно Санио с батерии 2700mah за 38лв
http://promo-zone.info/2cde776a-e1ba-4a ... 0-mah.info
от Техномаркет мисля че беше,на зарядното пише че батериите се зареждат за 12 часа. След като минат 12 часа зарядното продължава да работи и изклучва някъде след 16-17 часа,несъм го засичал точно,незнам това дали е добре за батериите(използвам ги за фотоапарат) или е зле,нямам с какво да измеря тока в тях или дали са се заредили.Посъветваха ме да си купя Мултицет,един приятел ми каза че си бил купил такъв за 6лв ,даваш ключа на DVC 20 и като ти покаже 1.30значи е била заредена.Днес ходих в магазин Конрад и исках да си купя Мултицет ,обясних на жената за какво ми трябва и тя ми каза че в момента нямали такива.Там имаше над 30 вида,попитах я дали някой от тези няма да ми върши работа,тя ми отговори че нестават.Ходих в друг магазин и там продавача ми каза ,че този Мултицет не е за слаби токове.Знам че има зарядни който ти показват тока и температурата като това например
http://www.photopavilion.com/?page=cata ... des-pane-1
Което ми казаха че е било невероятно (прави всичко за което бих се сетил + още някои неща, за които не бях се сетил ,като "break-in" програмата за начално възбуждане на нови батерии или евентуално за "възкресяване" на по-стари,включително и температурни сензори) но толкова пари немога да отделя в момента.
Може ли някой да ми обясни какво точно трябва да су купя за да разбера дали наистина батериите са ми заредени след 12-13 часа,демек да ми показва като това и някой други зарядни колко ток има.Благодаря предварително на всеки който може да помогне с нещо
BAlexandrov - специалист
Много ги мислиш... хората ти продават готово зарядно с батерии ти си взел да мислиш :))
Този тип зарядни са на време - 16 часа зареждат и това е, независимо какви са батериите. По напрежението само е трудно да се познае такава батерия.
Така че изхабявай ги до край, след това включваш и зареждаш докато изгасне. Не е страшно да се презаредят - тока е малък...
8180 - майстор
Някаква ориентация може да се получи като се мери тока на заряд.
На някоя от клемите между батерията и зарядното се "мушка" сандвич - фолио-картонче-фолио. Двете фолия към мултицета, включен на постоянен ток. Периодично се отчита тока (ако спада значително) и се умножава тока х времето. Сумата от тези отчети приблизително трябва да наподобява това, което пише на батериите - 2700mah.

По подобен начин може да се провери и на разряд с някакъв подходящ товар - крушка 1,5V или съпротивление 5 Ом. Сметката и анализът - същите.
PLOCHKATABG - специалист
8180 ти е отговорил, с мултицет не е казано че ще ти измери правилно, да напрежението ще го измери, но силата на заряда няма как да стане, трябва му някакво съпротивление, така наречената вилка с консуматор.
Това, че продължава да зарежда не е лошо, на зарядното пише за колко се зарежда, но пише ли колко ампера се зарежда за тези 12 часа ? Няма конкретно време за всички батерии, колкото повече ампери, толкова повече ще зарежда.
На зарядното ти пише с каква сила зарежда, просто си сметни тази батерия спрямо подаващия ток, за колко време ще се зареди.
bebo79 - помощник
Благодаря ви много,ако имах пари бих си купил такова зарядно щом казват ,че е толкова добро и показва всичко.
Все пак хиляди благодарности за отделеното време още веднъж
blv - специалист
Със схема на зарядното, може да се каже кога-какъв ток ще покаже.
petromaniq - специалист
Когато зарежданият елемент достигне 1.4V, измерено директно на електродите му в процеса на зареждане-означава, че е зареден.
dtmf - специалист
Ако още държиш да ги мериш ще ти трябва професионално зарядно което показва заредения капацитет в батерията.

Много съм доволен,зарежда почти всичко
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... oduct=6478
Zoro5 - специалист
petromaniq написа:
Когато зарежданият елемент достигне 1.4V, измерено директно на електродите му в процеса на зареждане-означава, че е зареден.
Това въобще не е критерий! Всъщност 1.4V ще ги вдигне още след 1-2часа зареждане. Капацитета се мери само с контролен разряд с 0.2C , в случая 0.2*2700=540мА (1.2V/0.54A=2.2ома товар) - трябва да издържи 4-5часа над 1V . Ако зарядното е автоматично, само си определя края на заряда (има си начин). При този голям капацитет е нормално да се зареждат по-дълго. Ако не е автоматично, обикновено на кутията пише кой капацитет за колко време се зарежда. Ако е с бавен заряд (12-16ч) презареждането не е опасно, но не е и полезно.
dtmf - специалист
Zoro5 написа:
petromaniq написа:
Когато зарежданият елемент достигне 1.4V, измерено директно на електродите му в процеса на зареждане-означава, че е зареден.
Това въобще не е критерий! Всъщност 1.4V ще ги вдигне още след 1-2часа зареждане. Капацитета се мери само с контролен разряд с 0.2C , в случая 0.2*2700=540мА (1.2V/0.54A=2.2ома товар) - трябва да издържи 4-5часа над 1V . Ако зарядното е автоматично, само си определя края на заряда (има си начин). При този голям капацитет е нормално да се зареждат по-дълго. Ако не е автоматично, обикновено на кутията пише кой капацитет за колко време се зарежда. Ако е с бавен заряд (12-16ч) презареждането не е опасно, но не е и полезно.
Наистина измереното напрежение не е критерий,при зарядното което показах по горе напрежението достига 1,55 в при заредена батерия, докато при следващото зарядно по-долу не достига и 1,5 волта.

За батерии към 2700 мАч особенно качествени от Саньо е много подходящо следното професионално зарядно
http://www.kaidomain.com/ProductDetails ... uctId=2686
Може да се ползва дори от човек който нищо не разбира,има само 2 бутона,автоматично определя зарядния ток според батерията (макс 1 А),автоматично определя и разрядния ток при измерване на капацитета-обикновенно 500 мА при батерии АА. Това го ползвам най-често понеже си има гнезда за батериите и всяка се зарежда индивидуално независимо от другите.

LCD зарядното от началото на темата също изглежда отлично,само дето цената ми се струва двойно надута.
  • 1
  • 2

Тема "Как да измеря батерии тип АА" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: