От мобилни телефони до цифрови камери
Здравейте. Тая схема дали може да се използва за управление на вентилатора на парното на автомобил вместо баластното съпротивление и дали може да е по-опростена ? Дали има някакво готово решение което може да се намери в търговската мрежа за тая цел ?
Найденов - специалист
Може да се използа схемата, но наистина не е необходимо да е толкова сложна. Добра работа ще ти свърши един ШИМ регулатор, но ако не си много на "ти" с електрониката според мен може да ползваш регулатор от акумулаторна дрелка, като си изведеш външен потенциометър (хм, то пак си трябват известни познания). Има доста схеми, обсъждани в този раздел- разгледай ги и ако ти трябва помощ- питай пак.
Точно затова си мислех и аз, даже имам една такава машинка която е на 12 волта и определено е слабичка да върши някаква особенна работа, само незнам дали са съезмерими токовете при двата електродвигателя . Съдейки по предпазителя 30 А на вентилатора, но пък и на дрелката едвали е много слаб мотора. Ще взема да я разглобя да видя как е направено и ако ще върши работа да го пробвам. При цена от15-20 лева на акумолаторната дрелка ще е сравнително ефтино решение, все пак оригиналното съпротивление е към 80-90 лева за 4 скоросния и нещо неможе да се намери. Засега съм сложил една обикновенна крушка от фар с която съм реализирал 2 скорости освен максималната. А тая схема дали може да работи ?

Прикачен файл

untitled.JPG
untitled.JPG (22.31 KиБ) Видяна 4153 пъти
nakatasan - специалист
Здравейте, аз също горещо се интересувам от плавно регулиране оборотите на вентилатор купе на автомобил. На мен ми се развали втора степен, която най.често се използва. Със запояване на пистата вече не става, иска си или подмяна на резисторната плочка. Ама тя е безбожно скъпа.
Затова търся някакъв модул, който да е оразмерен за мощността на ел двигателя на вентилатора. Но колко ампера е мога само да гадая. На емблемата пише производител и 12 волта.
Мисля си да използвам модул шим регулатор, но не зная кой готов да си купя, само да свържа, че не съм от най-добрите по решаването на ел проблемите.
Поздрави
dyaneff - майстор
Примерно някой от тези модели избран по мощност. http://www.zahranvane.com/index.php?rou ... ry&path=89
Бай Гого - специалист
Аз регулирам оборотите на един вентилатор от парно на автомобил с това.

http://www.sirius-pcb.com/bg/product/i3 ... rev.2.html
pansim - майстор
Ето проста схема за големи токове. При захранвене от 12 волта не е необходим стабилизатора от 24 на 15 волта

Прикачен файл

PWM.jpg
PWM.jpg (86.96 KиБ) Видяна 1794 пъти
pansim - майстор
хранков - форума се нарича "направи сам" а не купи сам :idea:
hrpankov - специалист
..... Aми направисигоде!!!!..... Пък и ако се похвалиш, шапчица шътисваля!....

Тема "РЕГУЛАТОР НА ОБОРОТИ НА ПОСТОЯНО ТОКОВ ДВИГАТЕЛ 500Вата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: