От мобилни телефони до цифрови камери
lubomirlz - специалист
glupak не ми се влиза в спорове но това което "пак го казваш" е изключително вредно за всеки един асинхронен двигател с накъсосъединен ротор. Тоя метод с понижаване на напрежението може да се приложи единствено при много маломощни двигатели с много добро охлаждане и малко натоварване, защото въртящият момент на тези двигатели зависи от големината на напрежението на квадрат, или при двигатели с навит ротор, какъвто е например на бормашинките. При понижаване на напрежението при константна честота ротора изостава и се повишава тока и в ротора и в статорните намотки. От това повишаване на тока двигателя се стреми да достигне отново номиналната си честота на въртене, но това е до едно положение и двигателя влиза в неустойчив режим забавя още повече и в крайна сметка прегрява. Единственият разумен метод за регулиране на оборотите на АД с накъсо съединен ротор е чрез промяна на честотата на захранващото напрежение( честотни инвертори) или с чифтовете полюси (заложено конструктивно в самия двигател и е на степени) Всички други методи за мен лично и според законите на физиката и електротехниката са опасни за този тип двигатели, а това че при някои е възможно е по скоро яко презапасяване от към прегряване, което пък не значи че някога няма да се получи фал.
Та аз моето мнение си го казах и не смятам да спамя ай наздраве :prost: Всеки е свободен да прави каквото сметне за добре :)
pavelari - майстор
http://www.estervil.com/product.php?sr=5&r=45&p=77
Предназначено е за асинхронни мотори /не го пише в упътването/
petromaniq - специалист
pavelari, Те и ъглошлайфите и бормашинките са с асинхронни, обаче колекторни двигатели. Това си е обикновен димер (или е умален вид на честотен инвертор :lol:) . Темата е дъвкана много и така не се проясни, как се управляват двигатели с така наречения "накъсо свързан ротор". Или никой не се е замислял досега, как се изчислява магнитопровод за променливо магнитно поле (честота, брой навивки за волт,магнитна проницаемост, мощност и така нататък) ???. По-правилно е да кръстим тема "Как да "спънем" ел.двигател за да му намалим оборотите ?"
pavelari - майстор
petromaniq написа:
Това си е обикновен димер (или е умален вид на честотен инвертор :lol:) .
- с това изричение нищо не казваш...

Колега, аз казвам с какво ще стане и не знам кое ти е толкова смешно... Или по-добре да кръстим темата "Индустриално автоматизиране на битов вентилатор - ще Ви откажем с коментарите си!"
В посочения сайт има телефони и там да се пита за подробноси относно монтажа и пригодността! С такова у-во съм пускал няколко типа електродвигатели с малка мощност 300-500 W
Все пак и аз не чух ясно какъв е типа на двигателя - поне компетентно изказване не чух!
skod2010 - помощник
petromaniq написа:
... Все пак и аз не чух ясно какъв е типа на двигателя - поне компетентно изказване не чух!
Асинхронен с ротор на късо. Оборотите се променят чрез превключване на различни намотки на статора. Това научих вчера в телефонен разговор с техник от Пансервиз. Те са сервиз за аспиратори Teka, а аз точно такъв аспиратор искам да регулирам.
Исках да си купя от тях само регулатор, от друг модел, но човека каза, че регулатора си върви с мотора. Проблема е с най-ниските обороти (както и Junak и lubomirlzk го бяха е описали по-горе в тази тема), а аз търся регулатор точно за тези обороти.
Последна промяна от skod2010 на пет юли 30, 2010 1:25 pm, променено общо 1 път.
pavelari - майстор
Колко вата е мотора /ако имаш инфо за всичките скорости/ все пак може да се намери ефтино решение. Ако можеш напиши и модела по който да го разгледам в нета
Последна промяна от pavelari на пет юли 30, 2010 1:48 pm, променено общо 1 път.
skod2010 - помощник
Дадена е само една мощност 160 W, вероятно е за бързата степен. http://www.teka.com/html/bg/downloads/p ... 000194.pdf

Тема "Плавно регулиране оборотите на кухненски аспиратор???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: