От мобилни телефони до цифрови камери
Wishmaster-ruse - специалист
Привет
Нуждая се от малко спешна помощ.
Трябва да разбера Mos транзистор BUZ 24 дали е изправен, не зная как да го проверя здрав ли е? но и не намирам нещо разбираймо обяснено как да го направя това. Открих само това в друг форум и не ми стана много ясно за какво иде реч точно.
Здравейте! Цитираното от Алфа не става с всеки мултимер - някои мултимери (неслучайно) работят с много ниско напрежение в режим на омметър (по-ниско от 2V) което за мощни MOSFETи може да се окаже недостатъчно. В този случай може да се ползва изтощена (не много) 9V батерия + резистор > 100K за зареждане/разреждане на капацитета сорс-гейт, а да се мери с омметъра сорс-дреин. Не съм имал случай (след стотици измервания) проверен по-този начин транзистор след това да не работи. Пробвал съм метода и за IGBT. Не става за обикновени полеви транзистори (BF245).
това е от форума: http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=6 ... show=Бърза проверка на транзистор
ще се радвам да ми помогнете и да мога да ги проверя тези транзистори че иначе има да се мъча по чуждите машини.
sstefanov - майстор
Свържи го в схема общ сорс с лампа за товар и се опитай да го отпушиш и запушиш с 9 волтова батерия през 100к резистор. Може да мъ свържеш гейта към маса с някой друг мегаом за да нямаш лъжливи сработвания.
Проверява се с мултицет, но не от 5 лева. Между дрейна и сорса обикновено има защитен диод. Мултицета се слага на обхват-веригопроверител (нарисувано е диодче ). Слагаш пипките между дрейна и сорса. В рдната посока ще ти покаже около 600-700 ома, а в другата 1 (безкрайност ). Когато си в полойение безкрайност бързо докосваш гейта със червената пипка(щека) и пак я връщаш на мястото и. Трябва ако полевака е здрав уреда да покаже някакво съпротивление, което да се увеличава постепенно, докато покайе 1. Пробваш 2-ри път и когато съпротивлението е ниско. докосваш със пръст гейта. Трябва веднага да покайе 1.Стойността на показанието е различна за различните марки полеваци. ВАЖНО-Прави се при отпоен полевак
Wishmaster-ruse - специалист
Благодаря за отговорите
Само ще добавя че разбрах и това че голяма част от транзисторите дефектират със късо което много лесно се открива.
Благодарение на това късо вече си отстраних проблема без да ми се налага да разпоявам полеваците че да не ме преметне нещо друго от платката при замерването.

Тема "Проверка на Mos-n-fet транзистор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: