От мобилни телефони до цифрови камери
tonkata - специалист
Здравейте
Ако има телевизионни техници бих се зарадвал на отговор.
Имам старичък 14 инчов телевизор JVC и скоро дефектира. Дава черен екран с една тясна хоризонтална светеща бяла ивица посредата. Минах през 2 сервиза и като обясних какво му има единият ми каза 40лв за ремонт другия 50лв, което ме навежда на мисълта че знаят конкретно какво трябва да се оправи. МОже ли някой да ми обясни как да си го поправя сам (с минимални ел знания) или не бих се справил?
wizli - специалист
Мога само да кажа, че на мен са ми взели 25 лв. за повреда със същите симптоми. Преди 2 години, обаче...
soteto - специалист
Най малкото,което може да се случи е изсъхнал електролитен кондензатор.Визуално се е издул и деформирал и мисля че беше около 1000мф,но това не е гаранция и за друго нещо.
sstefanov - майстор
Имаш проблем във вертикалното отклонение. Какъв по-точно - ще ти каже човека, който отвори телевизора.
MamaMy - майстор
tonkata написа:
... Минах през 2 сервиза и като обясних какво му има единият ми каза 40лв за ремонт другия 50лв, което ме навежда на мисълта че знаят конкретно какво трябва да се оправи. МОже ли някой да ми обясни как да си го поправя сам (с минимални ел знания) или не бих се справил?
Много интересна логика имаш :? . Това, че според симптомите ти всеки хирург прецени, че си за операция от апандисит, значи ли автоматично, че и ти ще можеш да се оперираш сам за по-евтино?
DMN - майстор
Ами разбираемо е, човека каза "старичък телевизор" и не му се дават 50лв. за ремонт, защото може да даде още толкова и да си купи нов.
Но все пак за да ти помогнат и ти трябва да имаш някакви познания по електроника за да те насочат специалистите от форума. В най-добрия случай, ако си го поправиш сам, ремонта може да ти излезе и стотинки, но ако си нямаш понятие от тоците, по-добре не пипай :)
sstefanov - майстор
Намери си схема, провери напреженията около схемата на вертикалното отклонение. Огледай за надути или изтекли електолитни кондензатори.

И не забравяй, че често пъти ремонтът в сервиз е най-евтиното и бързо решаване на пробелма.
tonkata - специалист
Благодаря колеги, ще огледам за някой издут кондензатор или нещо видимо изгоряло.
Той взе че се уплаши и тръгна и след малко пак даде черния екран със светеща черта. Малко по късно ще го отворя.
world_explorer - специалист
Относно проверката на електролитните кондензатори най- лесно става по следният начин: Вземаш нов или такъв за който си сигурен че е здрав(със съответното напрежение и капацитет-може и по-големи от проверяваният), след което с две изолирани жички (иначе може да те прасне тока) го допираш към проверяваният кондензатор. Ако се оправи картината значи вече знаеш кой кондензатор е заминал.
Но според мен не е кондензатор. Ако има заминаващ се кондензатор ще се вкарват хармоници които се отразяват на вертикалното стъпало под формата на движещи се хоризонтални черти.
По твоите данни най- вероятно е заминал блока за хоризонтално отклонение. Там трябва да се търси причината а не в електролитните кондензатори.
masterrichi - специалист
Тези JVC страдат от студени спойки на чипа за вертикално отклонение,първо ги огледай с лупа.

Тема "Повреден телевизор - помощ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: