• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
Spassow_lbg - специалист
Здравейте,

имам едно малко телевизорче на балкона, бая беше прашно от вътре, седи вече 4 година там, и реших да го почистя отвътре, тоест махнах капака, издухах прахта и го сглобих отново.
За съжаление обаче образа се промени и стана на капиики или клетки и дори надписите не се четат вече както трябва.
Телевизора е JVC на около 9 години.
Отворих го пак и гледам че на кинескопа отзад дето се стеснява и е "лампата" (незнам как се нарича) има някакви врътки, но не смея да пипам да не прецакам нещо. Може би без да искам съм ги врътнал нещо при почистването и сега си патя.
някой има ли идея как мога да си го оправя сам, че ми искат 40лв при телевизионен техник, а нов телевизор от този клас е 80-100лв.

Благодаря предварително
Илиян Илиев™ - майстор
Нещо което работи не се пипа. :wink:
Spassow_lbg - специалист
прав си но вече стана каквато стана.
дайте акъл как да оправиме положението
Spassow_lbg - специалист
отворих го ама гледам като индиянец, като го затворя пак гледам като индиянец :?
stefan_gb - специалист
Spassow_lbg написа:
на кинескопа отзад дето се стеснява и е "лампата" (незнам как се нарича) има някакви врътки, но не смея да пипам да не прецакам нещо. Може би без да искам съм ги врътнал нещо при почистването и сега си патя.
Разбутал си сходимоста на лъчите на кинескопа , няма да успееш да ги настроиш сам решението е сервиз въпреки че не ти харесва .
На практика това капиики и клетки не го разбрах и не ми говори нищо ...
При липса на сходимост се забелязва троен образ, да не би да не си закачил бобината за размагнитване и да забелязваш петна в отделни участаци на кинескопа които не се променят с кадрите ?
Johny - майстор
Отвори пак телевизора и погледни внимателно пак, където си пипал. В твоят случай трава да има едни текстолитови палчета, с чиято помощ се донаснастройва вертикалното и хоризонтално отклонение. Те са намират върху шийката на кинаскопа. Като правило след като са настроени, те са запечатани с боя. Постарай се белезите от боята да съвпаднат, и всичко трябва да е ОК.

Прикачен файл

monitor-inside-2.jpg
monitor-inside-2.jpg (119.97 KиБ) Видяна 3758 пъти
stefan_gb - специалист
Така наречените палчета са си магнити и служат само и единствено да се направи сходимост на трите лъча , влияят индеректно на геометрията по вертикали и хоризонтали и нищо повече. Растери по хоризонтали и вертикали , честота на кадри не се реголират и донастроиват от въпросните магнити.
Сходимоста се настроива много трудно по целия екран , такава реголировка е непосилна за неопитен човек без апаратура за целта.
Johny - майстор
Ако трябва да бъдем точни, това са фокусиращи бобини с магнитна сърцевина и именно те са закрепени на гетенакса върху шийката на кинескопа. Това е единственото нещо, което може да разстрои при елементарно почистване. Ако хване отвертката, може да направи много поразии, но смятам че случаят не е такъв.
petromaniq - специалист
Ако трябва да бъдем точни това на кадрото не е въпросното телевизорче от терасата на питащият, а монитор и надали е правил почистване с отвертка или друг шанцов инструмент. Придържам се към съвета по-горе "да огледа" фиксиращата заводска маркировка" за евентуално разместване. Нямаше да е зле да се даде снимка на образа с "капийките" а и да удостоверим качеството на профилактиката :lol: .
Spassow_lbg - специалист
както казва колегата Джони, може и там нещо да съм разбутал (горе снимката) видях ги тези пласмасови врътки и без да искам да съм ги разбутал. довечера ще проверя дали белезитес боя съвпадат ако ли не мога да го оправя ще снимам карантията и ще посна снимка тук.
Не съм пипал нищо с отверка и не съм развивал нищо, така че се надявам проблема да се реши лесно. ако не стане с врътките ще снимам и картината.

благодаря за отзивите досега
  • 1
  • 2

Тема "Телевизор-след отваряне и почистване почна да дава лош образ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: