• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
Търся помощ от някого как да си направя осветление в буса. Купих си три светлодиодни лампи с по 27 светлодиода, всяка от тях работи с 4 батерии АА 4х1,5V=6V. Та за по-сигурно свързах 3 лампи последователно за да се получи 18V. Още се подсигурих и с потенциометър за да намаля напрежението при нужда.
Да обаче след като поработиха 10 минутки първо изгърмя потенциометъра а после взеха да горят и диодите един по един.
Явно някъде бъркам. Моля за съвет какво да направя?
Благодаря предварително!

Прикачен файл

P1060852.JPG
P1060852.JPG (100.42 KиБ) Видяна 5008 пъти

Прикачен файл

P1060853.JPG
P1060853.JPG (104.71 KиБ) Видяна 5008 пъти
8180 - майстор
al_stefanov написа:
Та за по-сигурно свързах 3 лампи последователно за да се получи 18V. Още се подсигурих и с потенциометър за да намаля напрежението при нужда.
Да обаче след като поработиха 10 минутки първо изгърмя потенциометъра а после взеха да горят и диодите един по един.
Нещо не си много ясен.
Сигурен ли си за тези с червеното?
Всичките ли диоди светнаха?
Лампите или диодите изгоряха един по един?

Най-вероятно не си уцелил:
- ПОСЛЕДОВАТЕЛНОТО свързване.
- +/- на лампите (не на батериите)
Последното ще трябва да го определиш с мултицет или веригопроврител между пластините на две съседни батерии - там където не са "на късо" трябва да вържеш външното захранване, според обозначението +/-. Или да отвориш и разгледаш отвътре, което е по-сигурно.
Ако не ти е ясно горното от пръв път, по-добре - "помощ от приятел".

Пък и 3 бр. последователно, вероятно ще "мъждукат", ако изобщо светнат (зависи). Ако светнат и те устройва - става.
Би трябвало по 2 лампи да вържеш последователно за 12V (потенциометър не ти трябва, ако е за работа, а не за забава):

+акумулатор -> (+Л1... -Л1)-> (+Л2... -Л2)-> -акумулатор
shotik - майстор
Виж тук
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... highlight=
,питал съм за подобна лампа,но аз взех още една и ги вързах ,както ти пише колегата 8180 преди мен .
Нещо не си много ясен.
Сигурен ли си за тези с червеното?
Всичките ли диоди светнаха?
Лампите или диодите изгоряха един по един?

Най-вероятно не си уцелил:
- ПОСЛЕДОВАТЕЛНОТО свързване.
- +/- на лампите (не на батериите)
Последното ще трябва да го определиш с мултицет или веригопроврител между пластините на две съседни батерии - там където не са "на късо" трябва да вържеш външното захранване, според обозначението +/-. Или да отвориш и разгледаш отвътре, което е по-сигурно.
Ако не ти е ясно горното от пръв път, по-добре - "помощ от приятел".

Пък и 3 бр. последователно, вероятно ще "мъждукат", ако изобщо светнат (зависи). Ако светнат и те устройва - става.
Би трябвало по 2 лампи да вържеш последователно за 12V (потенциометър не ти трябва, ако е за работа, а не за забава):

+акумулатор -> (+Л1... -Л1)-> (+Л2... -Л2)-> -акумулатор[/quote]
Завършил съм електротехника в техникума но високотикови. Пък и беше преди десеттина години. И съм позабравил затова се нуждая от помощ.
Да светнаха всички.
Последователно + със - и т.н.
Ето я плафониерата от вътре посочил съм как съм ги свързал. :irre:
shotik - майстор
Няма снимка как си я свързал
shotik - майстор
Ако си я снимал настрани и си я завъртял няма да стане,защото се преоразмерява и става друг размер.
Osiris - специалист
al_stefanov написа:
Търся помощ от някого как да си направя осветление в буса. Купих си три светлодиодни лампи с по 27 светлодиода, всяка от тях работи с 4 батерии АА 4х1,5V=6V. Та за по-сигурно свързах 3 лампи последователно за да се получи 18V. Още се подсигурих и с потенциометър за да намаля напрежението при нужда.
Да обаче след като поработиха 10 минутки първо изгърмя потенциометъра а после взеха да горят и диодите един по един.
Явно някъде бъркам. Моля за съвет какво да направя?
Благодаря предварително!
може да увеличиш стойноста на съпротивленията а най добре е да си направиш генератор на ток само трябва да видиш в какви групи са светодиодите и да сметнеш по 20 милиампера на диод ако го връзваш към акумулатор имай в предвид че в заредено състояние напрежението стига до 14 волта :wink:
plo4kata - специалист
Според мен трябва да вземете един учебмик по електротехника за начинаещи и да видите как действат полупроводниците,на колко волта се отпушва силиция,и какъв ток протича през него,а не да ми връзвате последователно като лампички,защото като вържеш 10 диода по 10 милиампера(което е нужно за отпушване на полупроводника)става 100mA,на 12 V което прави 1,2W.-това е мощноста на резистора,в случая потенциометърът,който е сложил колегата.Точно затова е изгорял... п.п. ето -после го забелязах,колегата ги разбира най-добре http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... highlight=
Последна промяна от plo4kata на чет окт 07, 2010 10:32 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2

Тема "Искам съвет как да свържа към 12V светлодиодна лампа." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: