От мобилни телефони до цифрови камери
Найденов - специалист
Привет на всички :partyman:.Отдавна и с огромен интерес разглеждам форума, но наскоро се реших да се регистрирам.
Моля за помощ: търся схеми за регулатор- стабилизатор на обороти на правотоков 20 волтов електродвигател с оптрон или датчик на Хол. Тоест оборотите да се регулират плавно и да се поддържа зададената скорост при натоварване. Порових в раздела за електроника, но той е доста обширен и се отчаях, че ще намеря решение за проблема, затова моля за извинение, ако повтарям вече съществуваща тема. Двигателят е на Динамо- Сливен, с постоянни магнити и тахогенератор, но тахогенератора го махнах , понеже ми пречеше да монтирам двигателя на предвидената стойка:?. Двигателят ще се ползва за малка настолна фрезичка със зъболекарски и зъботехнически инструменти.
Благодаря!
stefan_gb - специалист
Найденов написа:
Тоест оборотите да се регулират плавно и да се поддържа зададената скорост при натоварване.
тахогенератора го махнах
Чюдя се как ще потдържаш постоянни обороти при натоварване без обратна връзка, тахогенератора щеше да ти е от полза но ти си го побългарил вече :-D
Найденов - специалист
Ами обратната връзка е от датчика на Хол или оптрона, които се активират от шайба с прорези, монтирана на оста на двигателя :? . Ще се опитам да покажа схемата по която се потя, ама може и да се наложи да върна тахогенератора.
Найденов - специалист
Това е схемата, която пробвам, ама... :?

ИзображениеИзображение
Пак се извинявам за начина, по който ви показвам материала, но още се уча...
iavord - специалист
Какви проблеми срещаш с тази схема?
stefan_gb - специалист
Кажи по вече за тока на мотора които ще управляваш , с 2Т6551 маи нищо няма да направиш. Иначе работи ли схемата , до къде си стигнал ?
Найденов - специалист
Върти на мах без да регулира. Логическите елементи съм заменил с СМОС - 4011, за транзистор ползвам BUZ11, датчика на Хол замених с оптрон с въздушна междина, усилен с транзистор.
Найденов - специалист
Ей го бебчето- мини фрезичка /мини- мини- май докара къде 12 кила жилиза :-D /:

ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Мноо трудно детство има горкото- бях го зарязал на терасата докато направя управлението на двигателя и хванало ръжда :sad: .
На последните две снимки се вижда как може да се завърта на 360 градуса и да се фиксира под всякакъв ъгъл. Механичната част е почти готова, само ми се ще да задвижа винта за надлъжно подаване с един стъпков двигател.
velsi - Почетен майстор
Какво мислиш да фрезоваш с това? Щото конзолата доста голяма ми се вижда, пък материала тънък... яко ще вибрира и ще поддава. Иначе като замисъл е добре.
lenko71 - специалист
Ако нямаш под ръка осцилоскоп е почти невъзможно да оживиш схемата. Все пак може да провериш някои неща.
1.Изключи мотора от схемата и и подай напрежение. Бавно въртейки ротора на ръка, провери нивата (с волтметър) на сигналите след оптрона (на единия край на С2). Ниското ниво трябва да е под 1V, високото - над 3.5V.Това е за да се убедиш че има читави импулси на входа на схемата.
2.Пусни схемата заедно с мотора само че прекъсни връзката на D1.2 с С2 и подавай ту маса, ту +5V (на откачения вход на D1.2). Когато е към маса би следвало мотора да работи, а когато е към +5V - да спре. Ако не се случва нищо значи няма импулси на общата точка на C1 и R1.

Тема "Търся управление на правотоков мотор с оптрон или датчик Хол" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: