От мобилни телефони до цифрови камери
Minkov - специалист
Няма как да не работи схемата, която си налепил, но и липсва обратната връзка и няма как да поддържаш равномерни обороти при различни натоварвания.
Което ти пък в крайна сметка търсеше, като заместител на тахогенератора.

В схемата, която ти предлагам, такава обратна връзка има - напрежението, което генерира самия мотор, след като се развърти.
На пръв прочит схемата е елементарна, но държи оборотите при различни натоварвания със завидна точност. Стига захранването да е на ниво, разбира се.
Minkov - специалист
В същия раздел сега видях и тази тема:
viewtopic.php?f=41&t=31569
Оказва се, че с малко доработки схемата, която ти предложих, се реализира серийно и във фабричен регулатора за бормашина.
Найденов - специалист
Здравейте отново! Благодарение на нашия съфорумец stoyan.a мисля, че се справих успешно проблема, за което съм му изключително благодарен :partyman: .
Той ми подсказа ето това решение, реализирано от един руснак- EVGENY от FoAr.ru:
http://www.foar.ru/topic.php?forum=30&topic=5
Първоначално събрах схемата на експериментална платка, при което тя естествено не тръгна :-D . След много лутане установих, че генератора, събран на първата част от LM393 не иска да тръгне с посоченото захранване от 7808. Когато го захраних с 5 волта генерираше стабилно, но при увеличаване на захранването до 8 волта- спираше. Впоследствие (необяснимо за мен защо :? ) си заработи уставно и на 8 волта, както е по схемата, но като цяло схемата не заработи, въпреки многобройните проверки и почти пълно разглобяване и сглобяване. След като ме хванаха бесовете :axe: , изпих 3-4 ракии, размислих трезво и експресно изработих печатна платка. Разпоих всичко, запоих го на платката и няма да повярвате- пак не заработи- понякога моторът тръгваше- основно, когато окъся изводите на потенциометъра R6, но при опит да регулирам оборотите- пак провал :finga:! След дъъъълга и щателна проверка установих, че единия извод на НОВОЗАКУПЕНИЯ потенциометър е разхлабен и си дава контакт абсолютно спорадично (ако това е точния израз). След неговата замяна нещата почти потръгнаха- проблем ми правеше резисторът R8, който трябваше да увелича до около 5 килоома в процеса на експериментите, но пак необяснимо за мен защо в един момент схемата си тръгна с оригиналната стойност- 470 ома.
В заключение:
- Схемата е много читава и си върши уставно работата- оборотите се регулират и при натоварване се поддържат доста добре (е, може би не като с тахогенератор или оптрон или датчик на Хол, но за моите изисквания- достатъчно) и се настройва лесно, въпреки, че използваните елементи са достъпни- най- скъпия елемент е транзистора . Мисля, че добре ще пасне при ремонт на телоподаващо.
- Навреме ми дойде акъла при изработка на платката да предвидя на мястото на R7 и R9 да сложа тримери по около 1,5- 2,2килоома.
- Стабилизаторът 7808 поради съображения за сигурност не е в миниатюрния, а в големия корпус- ТО220, понеже малкия осезаемо грееше.
- Добре работи и транзистор BUZ 11 (разбира се, съобразен с необходимата мощност за мотора и натоварването му)
- И накрая, но не на последно място проверявайте и измервайте педантично използваните елементи.
От мен :partyman: на всички!

Тема "Търся управление на правотоков мотор с оптрон или датчик Хол" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: