От мобилни телефони до цифрови камери
lacezarasia - специалист
не заная как си го изчислил, ама е супер. схемата с твойте параметри работи перфектно. напрежението се регулира плавно от 0 в. до макс. поздравления и благодарности. а за триачето ами в описанието дето ми пусна един колега крачетата са точно както си ги дал и ти, но не тръгна не зная къде е грешката най вероятно в мен, аз съм аматьор.
Найденов - специалист
Сега като гледам схемата не съм сигурен дали съм описал правилно местата на А1 и А2. Възможно е да съм сгрешил, но е възможно и точно заради проба- грешка да съм ги означил както трябва. Мина доста време- не помня. Та колеги, които искат да пробват тази схема да имат едно наум. А ти с кой динистор подкара схемката? Защото диоден тригер, както си описал BD3 май отговаря на на принципа на действие на динистора и според мен си е динистор. А за изчисления- няма изчисления- аз съм аматьор- ентусиаст и е било пак по метода проба- грешка.
lacezarasia - специалист
подкарах я с кр100, но сега си мисля, че дб3 не е бил причината. ако някой изпълнява схемата да знае, че А1 е долу, а А2 горе. диоден тригер и динистор било едно и също, просто като търсих инфо за ДБ-3 ми изписа диоден тригер.
skrijo - специалист
Първата ми идея нещо не ми харесва (защото мислех ,че като направя тая схема ,ще мога да реулирам температурата над тази която загрява до сега :lol: ).Затова вече мисля да е нещо като термостат ,като стигне до определена температура да изключва и като се понижи пак .

Предложения :) .
Найденов - специалист
Как така да загрява над температурата,която достига досега? Май ти трябва по- мощен поялник.
Иначе температурата би могла да се увеличи ако намалиш съпротивлението на нагревателя- тоест да резнеш част от нагревателния проводник, което според мен не е препоръчително. Другият вариант е да увеличиш напрежението, което не е неизпълнимо, но неоправдано сложно. Ако ти трябва за вилна зона или за село, където има пад на напрежението- това е друга работа. За масивни детайли ли ти трябва или за фино запояване? Вариант е да вземеш поялник на 24 или 36 волта и да го захраниш на по- високо напрежение- може би около 30- съответно 40волта.
skrijo - специалист
Найденов написа:
Как така да загрява над температурата,която достига досега? Май ти трябва по- мощен поялник.

Поялника е мощен 100W .Пише че загрява до 280 градуса .Четох че за да не се правят студени спойки ,температурата на поялника трябва да е някъде 400 градуса .
ssi - специалист
За да не правиш студени спойки се купува хубав тинол (или паста). А за температурата е много относително какво запояваш. Едностранна платка с нормални елементи 280-300 градуса. Ако трябва да запояваш метални пластинки и мощни елементи с дебели крака, тогава може да сложиш на 350-400. Ако мислиш да го ограничаваш по температура, обаче , ти трябва термодвойка и обратна връзка към схемата за управление.
Колегите са ти дали схемка, но и аз ще сложа, само нагледно да видиш как ги правят. Естествено можеш да си разработиш и своя схемка.
Weller без термодвойка http://www.sentex.net/~mec1995/circ/wlc100.html
Weller с термодвойка (във форума има схема) http://www.electronicspoint.com/solderi ... 21219.html
Имай предвид, че качеството на поялника, много зависи от механиката му (как и с какви материали е направен) и много малко зависи от електрониката.
skrijo - специалист
Здравейте .Може ли да не се използва WSP80 ,а някъкъв друг поялник (например соломон) ? Ако отговорът е "да" следващите ми въпроси са :

1.Означеното със син цвят каде се поставя на цялата схема ?

2.Какво означава означеното с черно ?

3.С червено ?

4.С жълто къде се поставя ?

5.Със зелено какво означават или какъв елемент са ?

6.Пунктира нали се поставя на мястото на другия пунктир ?

7.Тряба ли трансформатор ?

ПП:Извинявам се за тъпите въпроси :sad: .

Прикачен файл

PU 81 part_4.jpg
PU 81 part_4.jpg (19.17 KиБ) Видяна 6832 пъти

Прикачен файл

PU 81 part_3.jpg
PU 81 part_3.jpg (18.93 KиБ) Видяна 6832 пъти
Найденов - специалист
Друже, какво смяташ да запояваш, тоест за какво ще ползваш поялника? Да не би да си купил скъп поялник и да се мъчиш да го направиш универсален? Теоретично може да се ползва друг поялник, стига да е на същото захранване и да е със същото разположение на изводите за захранване и контрол. Схемата не можах да я отворя в по- голям мащаб, така, че да я разгледам добре, ама май само по схемата няма да мога да се ориентирам правилно. Все пак защо ти е необходимо това HI-FI за поялник. Ако не е за професионални цели (нужди) оправдано ли е?
skrijo - специалист
Найденов написа:
Друже, какво смяташ да запояваш, тоест за какво ще ползваш поялника? Да не би да си купил скъп поялник и да се мъчиш да го направиш универсален? Теоретично може да се ползва друг поялник, стига да е на същото захранване и да е със същото разположение на изводите за захранване и контрол. Схемата не можах да я отворя в по- голям мащаб, така, че да я разгледам добре, ама май само по схемата няма да мога да се ориентирам правилно. Все пак защо ти е необходимо това HI-FI за поялник. Ако не е за професионални цели (нужди) оправдано ли е?
Просто ми харесва да правя схемички и затова викам да с пробвам да направя една гореща станция :-D .http://www.electronicspoint.com/solderi ... 21219.html <-- това е линка към форума .Какво е това HI-FI :?:

Тема "Температура на поялник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: