От мобилни телефони до цифрови камери
Найденов - специалист
HI- FI е термин от аудио/ видео техниката и означава най- общо висококачествена и скъпа апаратура от висок клас за възможно най- точно и качествено възпроизвеждане на аудио/видео информацията. В случая го използвах в шеговита форма :-D :? .
pana - напреднал
Проверявай в магазините на Конрад сина ми купи оттам на някяква цена 8 лева със вграден регулатор вътре в дръжката при това регулируем с човка с покритие . Следях да си купя още един но все казват че ще докарат.Сега гледах имат някакви станции ще ге излъжа може би за цената нещо 16 лева беше май .
rutaro - специалист
И аз да попитам.Имам поялник които беше с терморегулатор, но гръмна платката, която го управляваше. При нагревателя има терморезистор, които е здрав, когато поялника е студен съпротивлението му 2,5ома,при загрят около 90ома. Поялника го ползвам без регулиране на температурата на 220в.
Въпроса ми е някои знае ли схема с която да регулирам температурата.
Найденов - специалист
rutaro, виж това дали няма да ти свърши работа:
Изображение
Разбира се, това е компромисен вариант, защото трябва да се изработи отделен управляващ блок, който да е извън поялника и от поялника към него да вървят 5 проводника- два захранващи и два от терморезистора плюс един за защитното зануляване, но е вариант все пак. Ако се ползват SMD елементи може и да се помести някак в дръжката на поялника, но вместо реле ще трябва да се ползва симистор, който да се управлява с оптрон, а ще трябва и схема за захранването на регулатора- 12волта. Защо все пак не пуснеш една хубава, качествена снимка на платката?
Найденов - специалист
Найденов написа:
... Защо все пак не пуснеш една хубава, качествена снимка на платката?
Сам си отговарям на въпроса-защото ще видим една хубава качествена снимка на взривена платка :? :-D .
rutaro - специалист
Платката я изхварлих.Рагулатора беше с 723 смд и тиристор наи вероятно,защото нямаше реле.На тази схема, която си я дал не е означен каква стоиност е терморезистора Аз реализирах една подобна(за други цели), но резистора работи обратно на този дето е в поялника.Можеш ли да ме насочиш около каква стоиност трябва да е тримера за да регулирам температурата в нормални граници за поялник.
Найденов - специалист
rutaro, за тази схема термистора го дават около 5 килоома, като може да работи и със стойности от 1 до 20килоома. Идеята е, че R1, R2, R3, Rt изграждат мост, който се уравновесява чрез R1.

Ето ти още два варианта:
Изображение
"Термисторът трябва да е с положителен температурен коефициент и стойността му няма значение за работата на терморегулатора, но за да е малка консумацията на делителя R*Rt е добре Rt да е между 2 и 30килоома.. Стойността на R* трябва да е приблизително равна на Rt при зададената температура" (Сложил съм го в кавички, защото цитирам статията)

Изображение
rutaro - специалист
Мерси.След празниците ще пробвам най-вероятно горната схема, и ще напиша като има резултат.
Весело изкарване на празниците.

Тема "Температура на поялник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: