От мобилни телефони до цифрови камери
Търся интегрална схема на аудио усилвател, който да e с 1 или 2 вата изходна мощност, да може да се захранва с 9v батерия, изкривяванията да са около 0.5-0.9% при 1W и по възможност да не се нуждае от охлаждане. Вече търся две седмици в гугъл :cry: и намерих само 3-4 (TDA8543, LM1877,...), но в магазина ги нямаха, а другите, които намирах или бяха с големи изкривявания, или изразходваха много ток и батерията нямаше да изтрае дълго. Идеята ми е да бъде малък и преносим (затова искам да е с интеграла, а не изцяло с транзистори), с добро качество на звука и да не дърпа много ток, за да не се изхабява бързо батерията. Не искам хоби кит-ове, защото искам всичко да си направя сам.

П.С. Ако може да ми кажете нещо за MBA810AS (минимално захранващо напрежение, ток, изкривявания и тн), понеже ми казаха че "звучи добре" ,а не мога да намеря datasheet в интернет. :roll:

Мерси предварително :)
cvetanmu - специалист
http://www.datasheetarchive.com/pdf-dat ... 1-705.html това за MBA810, иначе LA4183,LA4185 но изкривяванията са им малко повече.
MamaMy - майстор
С тая 9 волтова батерия май само за слушалки става ако е тип КРОНА :-D
sstefanov - майстор
Запомнете:
Никой усилвател не е по-голям от захранването си!

За да извадиш 2 вата при клас АБ ще консумираш най-малко 3, което те задължава за да слушаш 1 час да използваш батерия около 0,4 амперчаса на 9 волта. Ако слушаш стерео - умножи по 2.

MBA810 е от времето, когато бях ученик (т.е. много отдавна), сега има много по-модерни, качествени и икономични схеми.
petromaniq - специалист
MBA 810 e добра схема независимо от моралните си години - откъм изкривявания консумация.., но изисква много външни елементи. На колегата бих препоръчал КА2209 http://www.alldatasheet.com/datasheet-p ... A2209.html
Икономична е откъм допълнителни елементи и има добри показатели, независимо с "Крона" ли ще бъде захранвана или от захранване "по-голямо от нея" :lol: . А за TBA810 ще намериш каквото ти е нужно пак от същия линк.
Мисля да използвам KA2209, но имам един въпрос:
Как да направя, така че входящия сигнал да бъде стерео (защото ще идва от mp3 player-а), а на изхода да бъде моно, защото схемите за стерео и моно се различават.Всмисъл двата канала някак си да се слеят :? . Това ми е първия усилвател и по принцип бих питал господина ми по практика, но практика имам чак четвъртък, а мисля още утре или вдруги ден да го почвам.
petromaniq - специалист
Правиш схемата мостов усилвател като на входа подаваш и двата канала събрани в едно през резистори 1кОм.

Тема "НЧ Усилвател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: