От мобилни телефони до цифрови камери
sirko - специалист
Та направо на въпроса, луничките на тавана са ми на АС 12волта, идеята е и към тях да вържа една 3 метрова led лента за скрито освеление. Трафа е импулсен ~220V ~12V за led лентата разчекнах едно старо РС захранване и му изкормих диодите на греца но лентата примигва т.е. усещат се импулсите от трафа. Въпроса е с какво да го вилтрирам това U ценер, кондензатор?
RC - специалист
sirko написа:
...РС захранване и му изкормих диодите на греца ...
Не е много ясно колко "импулсен" е въпросния трансформатор който имаш, но обикновенно подобни неща се правят на сравнително по-висока честота.
В тази връзка диодите от входния грец на захранването което си бастисал не са много подходящи за целта.
По-подходящ е някой от изходните диоди във вторичната част.
Не е нужно да изправяш с грец (4 диода). И един е достатъчен в случая.
След диода - кондензатор за филтриране.

Но е добре да споменеш каква е цялата постановка с малко повече подробности, защото може да има и други фактори.
sirko - специалист
Трафа е електронен и това е причината за примигването на лентата, усеща се съвсем леко но мен ме дразни. Ако е с един диод ще трепти с честотата на входното напрежение и май ще стане по зле. Ще мина днес на купя един готов грец, какъв кондензатор за филтринане да сложа mF?
sstefanov - майстор
Сложи бързи диоди (например тези, които изправят 12-те волта от въпросното компютърно захранване)!
Капацитетът на кондензатора зависи от консумацията, която не си я написал колко е.
Но и по-голям да сложиш няма да е грешка.
sirko - специалист
Консумацията ще е някъде към 30W не ги знам точно но май на тези ленти ги дават по около 10W/метър
petromaniq - специалист
Ни съм виждал, ни съм чувал за електронен траф, пък окото на автора да е толкова "стробоскопично", че да забелязва бързи и бавни диоди.... А по темата - филтрирането става с електролитен кондензатор 470....1000uF/16V, стига то да е наистина DC и да се спазва поляритета.
sstefanov - майстор
"електронен траф" e например това:
http://www.mikimak.com/?function=detail&id=1648

Той работи на висока честота (спрямо мрежовата) - над 100 kHz. При тези честоти обикновените диоди не работят особено добре, особено при по-големи токове. Затова му трябват "бързи" диоди. Според мен диодите мигат със 100 херца, които са предизвикани от пулсациите на напрежението на електронния трансформатор (най-често поради малък филтров кондензатор в захранването или лоша схема на трансформатора).
petromaniq - специалист
Интересно какви данни имат само. Никъде не пише изходна честота, нито че може да се ползват само за нагревателно - осветителни уреди.

Тема "Филтриране на 12VDC с какво?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: