От мобилни телефони до цифрови камери
mladkal - майстор
Здравейте, колеги!
Най-напред почвам стова, че съм абсолютно бос в сферата на електрониката. Опитвам се да налепя една елементарна схема, но срещам проблем с рзчитането на детайлите. В частност с определянето емитер, база, колекторна транзистор BC546; BC639;BC557 r +/- на електролитен кондензатор.

Ей така също би било хубаво да се положи и основите на темичка, която да е в полза на прохождащите в полупроводниковата техника - означения, линкове за аналози и т.н.

Предварително благодаря на отзовалите се.
Поздрави!!!
plamenhar - специалист
Намираш в Гугъл някакъв справочник за транзистори и се ориентираш.
А на кондензаторите си пише + и -.
Ако са от старите с винт отдолу минуса е на корпуса.

http://www.radiotechnika.hu/images/BC546_50.pdf
Това беше с първото влизане в Гугъл!!!
Последна промяна от plamenhar на нед яну 30, 2011 9:40 pm, променено общо 1 път.
mladkal - майстор
Благодаря, Пламенхар!
кондензатора го разбрах.
За транзисторите, обаче продължавам да си блъскам главата. От къде трябва да го гледам, за да разбера кое е краче 1,2,3, те е как да се оринетирам спорет даташийтовете кое е емитера, базата, колектора..?
plamenhar - специалист
Всичките транзистори които си дал са май един корпус-ТО-92.
Не се ли ориентираш по картинката на корпусаза изводите?
mladkal - майстор
да..в едни и същ корпус са... като едно времешните 2Т3308, примерно
Не, Пламен, не се ориентирам....
само номера пише и нищо друго...
plamenhar - специалист
Като влезеш в даташета най отгоре в дясно има нарисуван транзистора.На лявото краче има цифра едно.
От там надясно броиш 2 и 3.Отдолу ги има написани кое краче какво е.Обърни внимание ,че
корпуса от едната страна е плосък.
cvetanmu - специалист
:) ето го и нагледно

Прикачен файл

bc546.gif
bc546.gif (5.94 KиБ) Видяна 5042 пъти
ELEMENTAL - специалист
:arrow:

Прикачен файл

транзистори.jpg
транзистори.jpg (18.03 KиБ) Видяна 5041 пъти
mladkal - майстор
Да, благодаря... за това, че е плосък съобразих. Останало ми е нещо от едно време от кръжока у главата :)
Благодаря!
Благодаря и на другия колега (той си знае кой е) дето ми помага винаги по тез тънки работи :)


ПП.Ехееее..Благодаря Ви на всички!!!! Прекрасно нещо са хубавите хора в още по-хубавият ни форум!!!
Stambolov - специалист
Колега иди в някоя техническа книжарница или даже и обикновена да е и поискаи справочника за диоди и транзистори на Конов /оранжево книжле/там са описани повечето популярни трензери диоди тиристори и тн.Има и нагледни схеми как се мерят даже .Повечето техници са започнали точно с този справочник ,аз също Пускам отворен отговор на питането ти за да ме коригират колегите ако те лъжа....

Тема "разчитане на елементи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: