От мобилни телефони до цифрови камери
mici - специалист
Здравейте, Искам да направя едни "светлинни тунинги" в колата си със светодиоди. Мисля, че с някакво съпротивление ще мога да намаля напрежението до около 3 волта, с колкото работят светодиодите, но не знам как се изчислява. Моля помогнете. Благодаря.

Прикачен файл

R.jpg
R.jpg (5.41 KиБ) Видяна 8568 пъти
ELEMENTAL - специалист
Има една огрооооооомна тема за светодиодите, обаче май не си се сетил да ползваш "услугите" на търсачката.
viewtopic.php?f=11&t=6158
Иначе кажи какъв ток искаш да "тече" през светодиода и ще ти кажа какъв резистор ще ти трябва.
Борислав Бачовски - напреднал
mici написа:
Здравейте, Искам да направя едни "светлинни тунинги" в колата си със светодиоди. Мисля, че с някакво съпротивление ще мога да намаля напрежението до около 3 волта, с колкото работят светодиодите, но не знам как се изчислява. Моля помогнете. Благодаря.
Елементарно, е.
R=U-Up/I => U=12V ; I=20mA - ток през светодиода; Up= прагово напрежение на запалване. За различните цветове, има разлики в праговите напрежения на запалване. Във случая е необходим резистор от 450 до 510 оМа.
mici - специалист
Благодаря на Борислав. =D>
ELEMENTAL написа:
Има една огрооооооомна тема за светодиодите, обаче май не си се сетил да ползваш "услугите" на търсачката.
viewtopic.php?f=11&t=6158
Иначе кажи какъв ток искаш да "тече" през светодиода и ще ти кажа какъв резистор ще ти трябва.
Прегледах я набързо, но не открих точно такъв проблем. Всъщност нямах и понятие какъв е токът през светодиода. И изобщо почти нищо не разбирам от електроника :cry: Все пак благодарение на форума вече ще се справя. =D>
Interceptor - напреднал
Колегата по горе ти е дал формулата как се изчислява. Това е
nebeto - специалист
http://ledcalculator.net/default.aspx?lang=bg-BG

http://www.hebeiltd.com.cn/?p=zz.led.re ... calculator


http://www.whatcircuits.com/led-calculator/


щом е за кола вместо 12В приеми 14 или 14.4В щото при работещ двигател е повече от 12В успех.
MamaMy - майстор
Колеги, не ви знам как приемате тока на различните светодиоди за константа и си смятате абсолютни дивотии. Имам светодиод с ток 2 милиампера и абсолютно същия на вид и цвят със ток 30 милиампера.
ELEMENTAL - специалист
Прав си, MamaMy.За съжаление, обаче въпреки, че не веднъж съм го казвал същото в темата за осветление със светодиоди резултат няма.
Към Мici:
1) В темата посочена от мен са обсъждани не веднъж подобни въпроси.
2) Дай точна информация за светодиодите (т.е. напрежение в права посока, макс. ток в права посока или поне модел), за да получиш конкретен (и коректен) отговор.В противен случай не се чуди, ако светодиодите ти "светнат" веднъж и само веднъж.
3)За изчисляване стойността на "прословутия" резистор, може да използваш и програмката от подписа ми.
mitcd - специалист
Става с проба. Като почнеш с по голямо съпротивление. Имам една камара светодиоди на едно място. Откъде да знае човек кой на колко волта и ток е?
Но тряба да е човек с опит. По принцип ако тока е по малък от допустимия не пречи, стига силата на светене да ти хареса.
mici - специалист
Много благодаря на всички, които се включиха в дискусията. Подчертавайки, че нямам никакви познания и опит в електрониката, ще стигна до желания ефект чрез опити. За диодите, които имам не знам нищо - нито модел, нито ток, нито напрежение... Но като имам отправна точка (около 500 ома) ще се справя някяк си... :-D

Тема "Какво съпротивление?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: