• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
rijata - напреднал
Здравейте, искам да си изработя дистанционно и приемник да хваща около 50м видимост, нещо като тези за алармата на колите но по просто. Трябва ми като натисна 1 бутон да светне диод на приемника а с друг бутон да светва друг диод. Та някой дали има схемички на такива дистанционни и приемници. Благодаря!
боян - специалист
За да го направиш това ти е нужно да вземеш да попрочетеш за така наречените логически схеми ИЛИ,ИЛИ–НЕ, И-НЕ ........Само със схема незнам дали ще го направиш...
rijata - напреднал
Запознат съм с тези схеми, но при мен по скоро ми трябват знания за комуникации и радиотехника. Но по-големите познавачи чакам да предложат схеми или поне като за начало нещо подобно на това което желая.
edesign - специалист
веднага мога да предложа готов вариант:
http://electronicsdesign-bg.com/?t=7&rID=47
това е точно каквото искаш но в приемника вместо светодиоди има релета и то 3 на бр.

А колкото до схема--> има приемни и предавателни модули в електронинвест на 433Мхз но за да ги свържеш ти трябва кодиране, което с проста логика едва ли би постигнал, има специализирани чипове като в алармите.
Друг вариант е на 27Мхз, схеми има доста из нета и с ДФТМ сигнал с интегрални схеми 8870 и 8880
iva6ki - специалист
що не вземеш на детето количката с дистанционто :lol: и да я
разпарчетосаш и си готов, а ако сгафиш за 25-30 вземаш друга
и си готов :mrgreen:
edesign - специалист
количката не прави баш това което се иска а и едва ли има надежден 50м обхват
sstefanov - майстор
За $11 с безплатен транспорт има 4 канално дистанционно управление по радио:
(преди време си купих такова на половината от тази цена)

http://cgi.ebay.com/433mhz-4-Channel-RF ... 3a622c9322
rijata - напреднал
Да edesign такова устройство търся но за съжаление ми трябва някаква принципна схема а не да го купя на готово, трябва аз да си го изработя за да стане по разчупено (хем да науча нещо ново и интересно хем и да го съчетая с работата). Доста се рових из нета и се чудех ето това http://www.hoperf.com/rf_fsk/rf_transmitter.htm дали би ми свършало работа или това е само началото :). Виждам че при него няма микроконтролер и трябва да се добави но дали изпълнява всички останали функции да изпраща сигнала на съответния приемник, дали си има всички елементи за коректната му работа на дадения волтаж. Къде точно трябва да се свържат бутони за изпращане на сигнал. Който иска да помага, да заповяда няма да се сърдя, пък после ще почерпим с каквото имаме в избата :).
sstefanov - майстор
По списанията и в Интернет е пълно с такива неща.
Виж Elector, Nuts and Volts, Electronique practique.
edesign - специалист
тези модули са само RF линк.
Както казах подобни можеш да си купиш от електронинвест --> модули аурел например AC-RX2 приемник има и прадавател на 433 Мхз

Но за да работят трябва да им подадеш поредица импулси. Честота между 500хз до 2кхз. Кодиране например Манчестър.

За предаватели има готови чипове. Те са с фиксиран код. На стари аларми за коли има такива чипове. Там с прерязване на пътечки се определяше кода. Сега не си спомням точно номер на чип. А и мисля че са доста стари и няма да ги намериш по магазините. А след този чип се свързва такъв предавател като от линка който си дал.

За приемник обаче специализирани чипове няма. Въпреки че на Microchip има декодери от серията HCS, но те са със скачащ код и мисля не са подходящи за първи стъпки в тази материя.
  • 1
  • 2

Тема "схема РФ дистанционно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: