От мобилни телефони до цифрови камери
deianr - специалист
Здравейте,
имам цифров фотоапарат Sony DSC-S60 (на него пише 2.4V, 2 бр. АА - препоръчително NiMh).
Varta 2100 mAh NiMH, заредих ги до 1,44V и двете (еднакво напрежение дават) - пробвах, работи. След 1 ден престой извън фотоапарата, напрежението е 1,37V на всяка и апаратът НЕ ВКЛЮЧВА. Т.е. включва, но само на режим разглеждане (индикаторът показва пълна батерия), обърна ли на снимане, дори не може да извади обектива и изгасва.
За справка със Sanyo батерии, които в момента дават 1,28V, вади обектив и снима.
1) Пояснение по горния феномен ако обичате.
2) Какво напрежение трябва да дава напълно заредена NiMH батерия 1,2V и при какво вече е за зареждане?
ПП: Sanyo батериите не са Eneloop, те също ми правят проблеми - описвам просто моментната ситуация, но за тях после.
radius - майстор
Дали в апарата ти не се задава с какъв тип батерии си - примерно да си го настроил на алкални, а да ползваш NiMH. На някои GPS-и е така.
nik80 - специалист
ако фотоапарата е наред това не е феномен, просто фотоапаратите гълтат много ток, колкото по ниско е напрежението толкова по голям е тока, а тези акумулатори с големия капацитет не могат да отдават голям ток за кратко време, капацитет и максимален ток са 2 различни неща, за това и клякат толкова лесно
трябва да се търсят акумулатори с голям ток а не с голям капацитет, за съжаление това никъде не го пише по акумулаторите, можеш да пробваш с такива с по малък капацитет

някои фотоапарати имат в менюто настройка за типа батерии, алкални или металхидрид

но ако е повреден фотоапарата тогава е друго - имал съм такъв проблем, след опит да се свърже с компютър му изгаря чипа който прави комуникацията, фотоапарата си работи но започва да консумира двойно по голям ток

трябва да се търси къде е проблема
ESPACE - майстор
Вартата са пътници. Купи си нови батерии.
sstefanov - майстор
Напрежението на батерията се измерва винаги под товар!
Включи им по една крушка, например, измери ги под товар и ще разгадаеш "феномена".
deianr - специалист
В апарата няма никъде настройка за типа батерии, а по книжка препоръчват да се ползва с NiMH 1,2V - не пише капацитет - тип NH-AA-DA (това е някаква версия на Sony NiMH батерии), или също Battery pack NP-NH25 - пак на Sony комплект.
Апаратът не мисля, че е повреден - снима си нормално, всичко работи, свързва се към PC и прави нормален трансфер.
Приемам, че Varta-та вероятно са пътници, май станаха на 4 години, но пък продължават да се зареждат до доста добро напрежение. Ще ги тествам какво напрежение дават през крушка.

Другият проблем е, че Sanyo-то са сравнително нови, но и с тях се дъни. Случайно реших да изключа зарядното след 6 часа (вместо 16 по указание) и батериите бяха пълни. Зарядното уж дава 160-185 mA и си изключва автоматично, което за 2100 и 2300 mAh изключва на ~ 16 h. Та като ги изключих след 6 часа, снимах с тях нормално, 50 снимки със светкавица, още без и няма проблем. А като ги изключа друг път след 16 часа, дори не включва!
Как мога да проверя с какъв ток зарежда зарядното с просто мултицет, като на пластините няма нищо докато не сложа 2 батерии в него.
Как мога да измеря вътрешно съпротивление на батерия и колко трябва да е то?
DMN - майстор
Батериите ти са негодни вече. Аз също преди време използвах "варта" 2500ма/ч. за моя фотоапарат. На тях пишеше, че са подходящи за цифрови фотоапарати. В началото бяха супер и аз бях много доволен. След определен брой цикли заряд/разряд обаче, започнаха да не държат вече ток и дори напълно заредени след два дни нямаха грам ток(без да се използват) и фотоапарата въобще не тръгваше. За да си сигурен, пробвай с нови акумолаторни батерии над 2000ма/ч. и заредени с хубаво зарядно, което следи напрежението и прекъсва зареждането когато са напълно заредени :)
ESPACE - майстор
deianr написа:
Как мога да измеря вътрешно съпротивление на батерия и колко трябва да е то?
Щом са на 4 години всичко е ясно. Няма да ги бъде.
Вътрешно съпротивление не можеш да измериш но можеш чрез измерване на тока на късо съединение да получиш някакъв ориентир относно състоянието на батериите.
deianr - специалист
Можеш ли да кажеш като за лаик с мултицет в ръцете как се мери ток на късо съединение? Срам не срам, да си питам аз преди да сбъркам.
Вартата ясно, ама Саньото са на няма и година... искам тях поне да ползвам още.
nik80 - специалист
що не започна с това че батериите са от началото на века :-D
понеже фотоапаратите дърпат много ток и не се изтощават до край металхидридните при продължителна употреба само във фотоапарат започва да се проявява мемори ефекта, до толкова че все едно са заминали, изтощавам ги до край в прожектор въпреки че е противопоказно капацитета им се възстановява в някаква степен, зависи от кой век са :-D

Тема "Помощ - NiMH батерии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: