• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
maddoktor - специалист
Здравейте :) с тази тема сигурно ще ми се смеете много .
Имам един голям усилвател който има вентилатори за охлаждане на радиаторите - един път ми изгоряха резисторите и вентилаторите спряха да се въртят - успях да разбера с каква стойност са = 33 ома.
Намерих на пазара стойност 33 ома / 5 Вата .
Но установих че тези резистори които сложих се загряват много ( не можеш да държиш пръст на порцелановият му корпус повече от 5 секунди :) )

Забавното е че вентилаторите са за 24 волта / 0.23 А ( вързани са два вентилатора в паралел ) а измереното напрежение върху работещите вентилатори е 13.5 Волта в момента ( като се има в предвид че те работят в режим на променане на оборотите според нуждите )

Така :) дано до тука всичко да е ясно разбираемо и се надявам да ми помогнете с информация как да постъпя .

Искам да сменя този резистор с друг който да се загрява по-малко ( предполагам че трябва да е с по-голяма мощност )
И както е монтиран на платката - как да измеря какъв ток минава през него ?
И как да узная с каква мощност трябва да е новият резистор ?
mirk - майстор
Взимаш една кутия от същите и ги свързваш по няколко в паралел и последователно паралелни групи така че да получиш пак 33ома.
valat111 - специалист
Не можеш да измериш ток, без да прекъснеш верига /изключвам случаите с амперклещи, защото тук е неприложим/. Като размери новите резистори еднакви ли са със старите? Сигурен ли си във стойностите им, защото тук нещо не ми се връзва с напрежението върху вентилаторите. Добре ще е да пуснеш снимки на тая техника, тогава въпросителните ще станат по-малко.
maddoktor - специалист
Това е профи усилвател - сега изнамерих малко материал в нета за тези прословути измервания :)
значи измереното напрежение върху който и да е от тези резистори е : 9.85 Волта
според инфото - Тока през резистора е 9.85/33 ома = 0.298 Ампера
а другата формула казва : 9.85 х 9.85/33 ома = 2.94 Вата айде от мен да мине 3 вата .

След като разбрах от тези неща какъв ток минава и каква мощност се иска от резистора = ще взема няколко последователно свързани резистора и ще имам по-голяма мощност в крайният резултат .
Другият начин е да зема по-мощни резистори 33 ома / 10 вата или повече - имам място на охладителите да ги монтирам и с кабели към платката .
Trifun - специалист
maddoktor написа:
...След като разбрах от тези неща какъв ток минава и каква мощност се иска от резистора = ще взема няколко последователно свързани резистора и ще имам по-голяма мощност в крайният резултат .
Резисторите трябва да са успоредно свързани, за да се увеличи мощността им.
Откъдето следва, че трябва да са по-високоомни, за да се запази крайната стойност - 33 ома.
sstefanov - майстор
valat111 написа:
Не можеш да измериш ток, без да прекъснеш верига ...
Можеш, ако знаеш точната стойност на резистора и измериш напрежението върху него.
Trifun написа:
Резисторите трябва да са успоредно свързани, за да се увеличи мощността им.
Не е вярно, и последователно да са свързани пак ще се увеличи общата им мощност.

Ако резисторът е 5 вата, а разсейва 3 наистина ще е горещ, но ще издържи.
Друго, което може да се направи е резисторите да се монтират така, че вентилаторите да ги охлаждат.
Johny - майстор
sstefanov написа:
valat111 написа:
Не можеш да измериш ток, без да прекъснеш верига ...
Можеш, ако знаеш точната стойност на резистора и измериш напрежението върху него.
Професионално! =D>
ditronix - специалист
Стефанов,пак си прав,мама му стара! :wink: Резисторите в каквато и комбинация да се вържат-общата мощност се увеличава.Друг е въпросът какво става с общото съпротивление!
maddoktor - специалист
Благодаря много за оказаната информация - вече узнах какво трябва да направя и когато ми остане свободно време ще подменя сложените резистори с други .
valat111 - специалист
И напиши за резултатите.
  • 1
  • 2

Тема "трябва ми помощ за измерване на стойност на резистор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: